PARTNER PORTALU
  • BGK

Opolskie: Radni apelują o komunikacyjne inwestycje

  • pt    25 października 2016 - 14:48
Opolskie: Radni apelują o komunikacyjne inwestycje
Opolskie starania poparły już sejmiki śląski i dolnośląski. (fot.opolskie.pl)

• Sejmik Województwa Opolskiego przyjął na XXI sesji dwa apele związane z komunikacją.
• Radni chcą m.in. budowy nowego węzła autostradowego na A4.
• Sejmik podjął także uchwałę w sprawie emisji obligacji, które miałyby być przeznaczone na spłatę obligacji z wcześniejszych emisji.
Pierwszy z apeli dotyczy przywrócenia połączeń międzywojewódzkich na linii kolejowej Kraków – Kudowa Zdrój (przez Kędzierzyn-Koźle, Nysę, Otmuchów, Paczków). Opolskie starania poparły już sejmiki śląski i dolnośląski.

Drugi nawołuje do budowy obwodnic Myśliny, Kędzierzyna-Koźla, Niemodlina, Brzegu, Olesna, Strzelec Opolskich, Głubczyc, Prudnika, budowy nowego węzła autostradowego na A4 oraz modernizacji linii kolejowej E 30 na odcinku Kędzierzyn-Koźle – Opole Zachodnie.
Opolscy radni domagają się także zwiększenia przepustowości poprzez budowę drugiego toru na odcinku Opole – Lubliniec przez Fosowskie.

W apelu zwrócono uwagę, że obwodnice Niemodlina, Myśliny i Kędzierzyna-Koźla zostały zaplanowane w Programie Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-23 i w związku z tym poczynione zostały niezbędne przygotowania – aktualizacja dokumentacji, wykup nieruchomości.

- Co do innych inwestycji drogowych konieczny jest wybór koncepcji i przygotowanie dokumentacji, by rozpocząć prace projektowe - napisali radni.

Emisja obligacji

Radni podjęli także uchwałę w sprawie emisji obligacji, które miałyby być przeznaczone na spłatę obligacji z wcześniejszych emisji. Jak wyjaśniał skarbnik Stanisław Mazur, dzięki tej spłacie będziemy płacić mniejsze odsetki. Jest to zamiana długu droższego na tańszy.

Według wyliczeń urzędu w latach 2017 – 2020 przyniesie to budżetowi oszczędności w odsetkach w kwocie od 600 tysięcy w 2017 roku do 200 tys. zł w roku 2020. Ponadto efektem planowanej emisji ma być obniżenie, począwszy od roku 2017, rocznej kwoty wykupu obligacji do poziomu 19 mln zł, co oznacza mniejsze obciążenie dla budżetu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.