PARTNER PORTALU
  • BGK

OPOS: Unifikacja budżetów partycypacyjnych nie jest dobrym pomysłem

  • pt    26 września 2016 - 19:15
OPOS: Unifikacja budżetów partycypacyjnych nie jest dobrym pomysłem
Miasta na różne sposoby zachęcają do udziału w torzeniu budżetów obywatelskich (fot.police.pl)

• Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych dostrzega niebezpieczeństwa ujednolicenia przepisów związanych z przygotowaniem budżetów partycypacyjnych.
• Partycypacja społeczna jest elastycznym, złożonym procesem ciągłym, nieustannie ewaluującym, dlatego konsekwencją określenia szczegółowych i sztywnych regulacji narzucających inicjatywę będzie powstawanie obowiązkowych karłowatych rozwiązań - twierdzą samorządowcy.
- Z uwagi na różnorodność oraz specyfikę polskich samorządów, nieprzemyślane ujednolicenie regulacji prawnych oraz obligatoryjność procesów partycypacji społecznej, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego oraz może stanowić poważne zagrożenie dla samej idei angażowania społeczeństwa – piszą samorządowcy stanowisku dotyczącym tego problemu.

Jak podkreślają partycypacja społeczna jest elastycznym, złożonym procesem ciągłym, nieustannie ewaluującym, dlatego konsekwencją określenia szczegółowych i sztywnych regulacji narzucających inicjatywę będzie powstawanie obowiązkowych karłowatych rozwiązań, rozbieżnych z obowiązującymi standardami procesów partycypacyjnych w Polsce.

Formuła budżetów obywatelskich

OPOS przypomina, że samorządy od lat szukają odpowiedniej formuły procesów partycypacyjnych, która najlepiej sprawdzi się w polskich warunkach, dostosowanych do zróżnicowanych uwarunkowań i potrzeb lokalnych społeczności.

Czytaj też: Budżet partycypacyjny bywa prowizorką ze wszystkimi jej wadami

Jak podkreślają: - Fakt tych zróżnicowań oraz ewolucja samych metod partycypacji nie pozwala na wypracowanie idealnego mechanizmu, który miałby być modelem dla wszystkich.
OPOS podkreśla, że partycypacja społeczna pozostaje ciągle innowacyjną metodą współdecydowania. Tylko praktyka i zebrane doświadczenie wskazują, które rozwiązania się przyjmą, a które trzeba będzie porzucić.

Dlatego zdaniem zrzeszonych w OPOS-ie samorządy powinny samodzielnie podejmować decyzje o kształcie i realizacji procesów partycypacyjnych dostosowanych do swoich warunków lokalnych.

- W świetle tych regulacji istnieje możliwość oparcia procedur partycypacyjnych na wytworzonej w kontaktach z partnerami społecznymi praktyce funkcjonowania organów JST. Ponadto poszczególne jednostki wykorzystują w praktyce doświadczenia zebrane przez inne samorządy, a także w opracowaniach ułatwiających wdrożenie i realizację tej ciągle innowacyjnej metody współdecydowania – czytamy w stanowisku.

Ujednolicanie przepisów

- Biorąc pod uwagę powyższe uwarunkowania jako przedstawiciele samorządów lokalnych,
nie widzimy potrzeby ujednolicani a przepisów związanych z realizacją budżetów partycypacyjnych w formule jednej ustawy (bądź w formie innego aktu legislacyjnego), przewidującej jednolite dla wszystkich reguły i procedury dot. budżetów partycypacyjnych, czy szerzej lokalnych konsultacji społecznych.

Jak podkreślają autorzy stanowiska unifikacja budżetów partycypacyjnych nie jest również wskazana ze względu na to, że nie we wszystkich JST - ze względu na trudną sytuację finansową - możliwe jest zastosowanie tego rozwiązania.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • vandalia, 2016-09-26 19:26:36

    Chcecie sobie posamorządzić? Ho ho, nie w tej Polsce. Bo wszelka władza w Polsce należy w całości do Wodza.