PARTNER PORTALU
  • BGK

Opozycja widzi zaniechania w polityce senioralnej

  • pt/pap    29 lutego 2016 - 12:48
Opozycja widzi zaniechania w polityce senioralnej
PO krytykuje politykę senioralną prowadzoną przez PiS (fot.wnp.pl)

• PO krytykuje politykę senioralną prowadzoną przez PiS.
• Likwidacja funkcjonującej do tej pory przy resorcie pracy Rady ds. polityki senioralnej - to - według posłów PO - niektóre przykłady "zaniechań" PiS w obszarze polityki senioralnej.
Brak w tegorocznym budżecie środków na realizację ustawy o osobach starszych oraz likwidacja funkcjonującej do tej pory przy resorcie pracy Rady ds. polityki senioralnej - to - według posłów PO - niektóre przykłady "zaniechań" PiS w obszarze polityki senioralnej w Polsce.

Wiceszef sejmowej komisji polityki senioralnej Michał Szczerba zarzucił w poniedziałek PiS brak działań na rzecz osób starszych. "Chcielibyśmy dzisiaj zadać kluczowe pytanie - czy to jest koniec polityki senioralnej? Czy to jest koniec tej polityki, którą jest współtworzenie warunków na rzecz godnego, zdrowego i aktywnego starzenia się polskiego społeczeństwa?" - pytał Szczerba.

Podkreślił, że w Polsce mamy obecnie 7,5 miliona emerytów i rencistów. "To jest grupa, wobec której rząd Beaty Szydło nie zrealizował żadnych działań, nie przedstawił żadnych nowych propozycji, a co więcej - doprowadził do demontażu, do paraliżu, do zaniechań w zakresie polityki senioralnej, dla której filar tworzyły rządy Donalda Tuska i Ewy Kopacz" - ocenił poseł Platformy.

Polityk przypomniał, że 1 stycznia tego roku weszła w życie ustawa o osobach starszych, która na Radę Ministrów nakłada obowiązek koordynacji polityki senioralnej państwa, m.in. monitorowania zagadnień z nią związanych we wszystkich resortach.

"Co ciekawe - w budżecie państwa na rok 2016 nie zabezpieczono żadnych środków finansowych na realizację ustawy o osobach starszych, nie przygotowano rozporządzenia wykonawczego, w oparciu o który wszystkie instytucje będą przedkładały swoją informację o sytuacji osób starszych, która będzie składała się na całościowy raport połączony z danymi statystycznymi, ale przede wszystkim - wynikiem badań naukowych dotyczącym tej grupy wiekowej" - mówił Szczerba.

Rządzącemu obecnie PiS poseł PO zarzucił ponadto likwidację funkcjonującej przy ministrze pracy Rady ds. polityki senioralnej. "Pojawiają się głosy - niepotwierdzone jeszcze - o likwidacji departamentu ds. polityki senioralnej w Ministrowie Pracy i Polityki Społecznej" - dodał Szczerba.

Wiceszef komisji polityki senioralnej przypomniał też niektóre działania rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz na rzecz osób starszych. To m.in. program "Długofalowa Polityka Senioralna w Polsce na lata 2014-2020". "Ten program pokazuje kilkanaście obszarów polityk publicznych, w których powinny być prowadzone działania wobec osób starszych, wobec starzejącego się społeczeństwa - Polska będzie jednym z najszybciej starzejących się społeczeństw w UE" - podkreślał poseł PO.

Oprócz tego, w czasach rządów Platformy przygotowano rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 - ASOS. "Corocznie wydawaliśmy 40 mln złotych na dotacje dla organizacji pozarządowych, na wspieranie aktywności społecznej osób starszych - to są i kwestie edukacyjne i kwestie związane ze wsparciem osób niesamodzielnych, jak również kwestie związane z aktywnością społeczną w społecznościach lokalnych" - powiedział Szczerba.

Kolejne programy to m.in. "Program solidarność pokoleń - działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku 50+" oraz program tworzenia tzw. dziennych domów pobytu dla seniorów.

Szczerba zwrócił też uwagę, że w czasach rządów PO-PSL uchwalono też kilka istotnych z punktu widzenia seniorów ustaw. Chodzi m.in. o takie ustawy jak: o osobach starszych, o nieodpłatnej pomocy prawnej, która oferuje tego typu wsparcie m.in. osobom po 65 r. życia., ustawa o zdrowiu publicznym, a także ustawa o zawodzie fizjoterapeuty. Jak mówił, ustawa została jednak "w sposób skandaliczny zablokowana przez środowisko PiS".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Uważny obserwator, 2016-02-29 15:54:53

    PO na jakiś czas powinna wyłączyć się z życia publicznego. Bo to co teraz robią jest śmiechu warte. Dla jasności nie jestem w żadnej partii, ale oceniam je po dokonaniach.
  • jancz, 2016-02-29 15:32:36

    Ależ tej "totalnej opozycji" poprawił się wzrok przez ostatnie trzy miesiące. Przez osiem lat kurza ślepota aż tu nagle... wszystko widzą. Cudotwórcy jacyś! Geniusze wprost. No to wprost niesamowite. Nawet zaniechania dostrzegali gdy rząd ledwie-ledwie się rozkręca. Tej opozycji to się nal...eży Nobel z okulistyki. Pomyśleć, że wystarczy oderwać od cycka, czyli żłobu i od razu poprawia się widoczność. Niesamowita skuteczność tego quasi-medykamentu. Widać to na każdym kroku. Każdemu by się przydała taka kuracja przeczyszczająca, co nie?  rozwiń