PARTNER PORTALU
  • BGK

Orange zapowiada likwidację budek telefonicznych

  • pt    21 września 2016 - 12:57
Orange zapowiada likwidację budek telefonicznych
Ostatnie aparaty znikną w polskich ulic w przyszłym roku (fot.archiwum)

• W ciągu roku Orange zlikwiduje wszystkie budki telefoniczne w Polsce.
• Telefony stacjonarne przegrały konkurencję z komórkami.
- Obecnie mamy ponad 4200 aparatów. Pozostały w więzieniach, szpitalach i po sztuce w gminie. Planujemy, że w przyszłym roku zdemontujemy wszystkie – napisał na blogu Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Jabczyński tłumaczy powody takiej decyzji:

- Na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, na prośbę organizatorów, zainstalowaliśmy na Błoniach 12 automatów telefonicznych na monety - złotówki i euro. Pielgrzymi wykonali z nich… 125 rozmów. W tym samy czasie tylko w sieci Orange mieliśmy 7,4 mln minut rozmów komórkowych i 31,145 mln wysłanych SMS.

Automaty na żetony

Pierwsze automaty pojawiły się na polskich ulicach na początku lat 60. Pozwalały tylko na rozmowy lokalne i płaciło się monetą 1 zł. Na przełomie lat 60. i 70. Dało się połączyć nie tylko lokalnie, ale też międzymiastowo, a później również za granicę. W latach 80. inflacja wymusiła skonstruowanie aparatu, który łatwo można było przestawiać na różne monety, a następnie na żetony. W 1991 roku

Polacy poznali automat na karty magnetyczne włoskiej firmy URMET, na karty elektroniczne (rok 2000) i wreszcie takie, z których można było wysyłać SMS-y i e-maile (rok 2003).

Jak wylicza rzecznik najwięcej automatów telefonicznych było w 2000 roku - ponad 95 tys.

- Największe przychody mieliśmy w 2001 roku - klienci wydzwonili ponad miliard impulsów. Średnio z każdego automatu wykonano ponad 12 tys. impulsów (1 impuls to 3 minuty rozmowy miejskiej, co oznacza, że średnio z automatu przegadano 36 tys. minut). Eldorado skończyło się wraz z upowszechnieniem telefonów komórkowych, tak mniej więcej od 2008 r. – dodaje Jabczyński.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.