PARTNER PORTALU
 • BGK

Orliki, opłaty: Finansowanie modernizacji boisk po stronie samorządów

 • Piotr Toborek    18 sierpnia 2016 - 06:10
Orliki, opłaty: Finansowanie modernizacji boisk po stronie samorządów

Orliki działają od kilku lat, a ostatnio nic się w zasadach ich funkcjonowania nie zmieniło. (fot.uksfordon.pl)

Czy Orliki bez pieniędzy od ministerstwa powoli zamienią się w ruinę? - To jakieś bzdury, od początku wiadomo, że obiekty mają utrzymywać gminy – mówi Aleksander Dybiński, dyrektor toruńskiego MOSiR-u prowadzącego kilkanaście Orlików.
Resort nie da pieniędzy na modernizację orlików - zapowiedział niedawno na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Witold Bańka, minister sportu.

Czy to zatem początek końca obiektów?

Bańka pytał dlaczego tak szybko – upłynęło raptem od czterech do ośmiu lat od budowy orlików – są przypadki, że boiska nie nadają się do użytku.

- Żeby z nich korzystać, należy je naprawiać. Ale wydawanie milionów złotych z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na ogólnopolski program modernizacji orlików byłby absurdem - dodawał.
Czy to rzeczywiście oznacza powolny upadek orlików?

- Ja nie rozumiem tej dyskusji – mówi nam tymczasem dyrektor toruńskiego MOSiR-u Aleksander Dybiński, który zarządza m.in. kilkoma orlikami.

- Przecież orliki działają od kilku lat, a ostatnio nic się w zasadach ich funkcjonowania nie zmieniło, od początku wiadomo, że ministerstwo daje przez dziewięć miesięcy pieniądze na opłacenie animatora, a reszta spoczywa na gminach – dodaje dyrektor.

Dybiński nie wie skąd pomysł, że gminy miałyby występować o pieniądze do ministerstwa o remont orlików. – Być może takie przypadki mają miejsce, może niektóre samorządy zaniedbały swoje obiekty, my na bieżąco dokonujemy napraw i problemu nie ma - wyjaśnia.

Z drugiej strony, Dybiński dziwi się tym, którzy zaskoczeni są, że orliki się niszczą: - Najstarsze z naszych obiektów powstały w 2009 roku, gra się na nich od rana do wieczora, nie wiem jak można być zaskoczonym, że trzeba w nie zainwestować. To chyba normalne.

Ile kosztuje utrzymanie orlika i czy można pobierać opłaty?

Jak wylicza dyrektor, roczne utrzymanie orlika pochłania ok. 50 tys.. – Około 27 tys. zł stanowi wynagrodzenie dla animatora, dochodzą jakieś nasze koszty, czyli można przyjąć, że mniej więcej 20 tys. pochłania utrzymanie obiektu, w tym bieżące prace i naprawa - mówi.

Przy okazji dyskusji poruszono także sprawę pobierania opłat za korzystanie z orlików. To jednak temat nie nowy, już w 2012 r. ówczesna minister sportu Joanna Mucha odpowiadała na poselską interpelację: - Sytuacje pobierania przez samorządy opłat za korzystanie z orlików są znane ministerstwu i zawsze po otrzymaniu takiej informacji interweniujemy w danej jednostce samorządu terytorialnego z prośbą o przedstawienie wyjaśnień – pisała Mucha.

Jak dodawała, biorąc po uwagę liczbę - ponad 2 tys. - oddanych do użytku obiektów ˝Moje boisko - Orlik 2012˝ jest to znikomy odsetek. W zdecydowanej większości jednostki zarządzające boiskami ˝Orlik˝ respektują założenia o bezpłatności oraz ogólnodostępności.

O przypadkach pobierania opłat za korzystanie z orlików media donoszą do dzisiaj. - Na pewno zdarzają się takie przypadki, choć to zabronione – dodaje Dybiński. – Bywa, że korzystający z orlika składają się np. na zakup siatek do bramek, a to już formalnie dopuszczalne.

KOMENTARZE (4)

 • Lisek, 2016-10-19 21:00:06

  Zabrano dzieciom boiska osiedlowe ,a na ich miejsce pobudowano parkingi i male place zabaw dla przedszkolakow. Gdzie ma ta mlodziez sie wyszalec? Tylko na orliku. A ludzie tam pracujacy od 12 do 20 w weekendy, swieta dostaja nedzne pensje. A przeciez oni nie maja gorszego wyksztalcenia niz nauczycie...le. Pracuja tam, bo to ich pasja. Program orlik to najlepsze co PO zrobilo. Jeszcze jedno: slyszalem ze orliki maja byc samoobslugowe ,bez animatorow. To by byla demolka w 2mies.  rozwiń
 • baryton, 2016-08-22 03:45:22

  Do bary: Orliki, wymyślili POkrętacze tylko po to aby w gminach dać zarobić swoim szwagrom i pociotkom, którzy na ten czas, pośpiesznie założyli firmy budowlane najczęściej typu "krzak", odwalali lipę i kasowali pieniądze. Wybudowali nawet pod linią energetyczną o mocy 110 tysięcy Wolt, co... co zostało zakwestionowane przez dozór techniczny i inne władze. Ale pieniędzy straconych z kieszeni podatnika, gmina nie odzyska i inne przypadki. A najbardziej mściwy gang europy to ten, co biega do Berlina i Brukseli, ze skargami na Polski Rząd i PiS, czyli na Polaków. Nazwiska zaś tych co tam biegają, są nie bardzo polskie.  rozwiń
 • jebacpolaczkówposamejaja, 2016-08-19 13:32:54

  Orliki to idea Tuska ?? chyba padne ze śmiechu ,NAwet zwollennik PO nie wie czyj to pomysł ,co za barany ! Byłem przy budowie orlików i powiem tak ,TAKIEGO SYFU I PARTACTWA JAK ORLIKI NIE WIDZIAŁ ŻADEN NIEMIEC ,BUDOWLANCY SIE ŚMIALI Z GŁUPICH POLACZKOW ŻE DAJA SOBIE TAKĄ KASZANE WCISKAĆ ! SZMATY PO...LSKIE NAWET NIE NADAJA SIE NA (...) A CO DOPIERO NA GNOJARKE !!!  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: