PARTNER PORTALU
 • BGK

Ostrów Wlkp. walczy o mieszkańców. Ulgami dla biznesu, darmowymi przedszkolami i mieszkaniami non-profit

 • pt    19 września 2016 - 13:43
Ostrów Wlkp. walczy o mieszkańców. Ulgami dla biznesu, darmowymi przedszkolami i mieszkaniami non-profit
Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego (fot.facebook.com)


Beata Klimek – prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, zapowiada, że podstawowym jej zadaniem jest zatrzymanie ucieczki młodych ludzi z miasta. Pomóc ma w tym m.in. tanie i dobre budownictwo komunalne, darmowe przedszkola oraz program "Dla Przedsiębiorczych".
Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek przyznaje, że największym wyzwaniem jest dla niej doprowadzenie do tego, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z miasta.

- To pytanie zostało przeze mnie postawione już dwa lata temu, i jest ono niezmienne: co zrobić, aby młodzi ludzie nie wyjeżdżali z Ostrowa Wielkopolskiego, tylko w nim zostali? Żeby nie wyjeżdżali do Warszawy, Łodzi, Poznania, Wrocławia, tylko mieszkali w Ostrowie, z przekonaniem, że to miasto wygodne, bezpieczne, przyjazne i fajne miejsce o życia, z dobrą ofertą sportową i kulturalną – mówiła Beata Klimek podczas Bałtyckiego Forum w Świnoujściu.

Zdaniem prezydent Ostrowa, aby zmienić nastawienie młodych potrzebne jest dobre, komunalne i tanie budownictwo mieszkaniowe, któremu towarzyszą place zabaw i inne udogodnienia dla mieszkańców, czego zwykle nie przewidują inwestycje realizowane przez deweloperów.

Plan budownictwa komunalnego

- My już mamy plan – w tej kadencji ma być 5 bloków, po 16 różnej wielkości mieszkań – od małych do większych, z dojściem do własności po 30 latach, docelowo ma ich być 12. Jak podkreśla Klimek są to inwestycje non profit - miejska spółka, która je buduje, nie zarabia na tym.

- Budujemy, bo chcemy dać młodym mieszkańcom dobry produkt, i to cieszy się dużym zainteresowaniem (zgłosiło się dziewięciu chętnych na jedno miejsce). Rozbudowujemy też żłobki i przedszkola, czyli sferę usług – dodaje.

W Ostrowie przedszkola są bezpłatne, co – jak mówi Beata Klimek - pozwala młodym zaoszczędzić 150- 200 złotych, które zostają w budżecie rodziny np. na wyprawkę szkolną, kurtka, tornister. Każda rodzina z Ostrowa, której urodzi się dziecko, dostaje także od miasta becikowe.

- Doceniamy to, bo wiemy, jak ważne i trudne jest urodzenie i wychowanie dzieci, ten trud jest dla nas ważny, tym bardziej, że przecież jest on podejmowany przez coraz mniej osób - dodaje pani prezydent.

Przedsiębiorczy Ostrów

Ostrów przygotowuje także program dla młodych przedsiębiorców – to projekt „Dla Przedsiębiorczych”, który za miesiąc prezydent rekomendować będzie radzie miasta.

Młody przedsiębiorca to w myśl założeń prezydent taki, który – bez względu na wiek – dopiero zaczyna swoją działalność gospodarczą.

- Mamy dla nich szereg propozycji. To po pierwsze Ostrowska Karta Przedsiębiorcy. Po to, by wytworzyć solidarność biznesową wśród ostrowskich przedsiębiorców, czyli że, np. jeśli któryś z przedsiębiorców czegoś szuka, żeby nie kupował tego poza miastem, ale znalazł to tu u któregoś z innych przedsiębiorców i ze zniżką.

Jak tłumaczy Beata Klimek właściciel takiej karty będzie też miał „opiekuna” w urzędzie miejskim, który ma doradzać i pomagać we wszystkich formalnościach.

- Poza tym chcemy wprowadzić dla posiadaczy takiej karty preferencyjnie warunki wynajęcia od miasta (przez jakiś czas, np. 3 lata) lokali użytkowych. W ramach karty przewidujemy też usługi księgowe, konferencyjne, wirtualne biuro w Ostrowskim Parku Przemysłowym, czy korzystanie z doradztwa ws. dotacji na działalność. Myślimy też o ulgach w płaceniu lokalnych podatków – wylicza prezydent.

Jak dodaje, wierzy, że otwarcie takiej drogi dla przedsiębiorców wkrótce się miastu zwróci.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (13)

 • Ten gośc , 2016-09-30 10:24:59

  Do pajac: Ten gość nie jest z Sanoka. Do nas także się zwlókł skądś. Nie oceniam jego pracy zbyt wysoko. W Sanoku to była pomyłka. Wynik wyborów na szczęścicie rozwiązał sprawę.
 • Chudy, 2016-09-21 07:22:25

  Niech dziennikarz albo pani prezydent przestanie pleść androny. Koszt opieki nad 1 dzieckiem w przedszkolu (skoro jesst za darmo) kosztuje ponad 1000 zł. Więc dlaczego mają młodzi rodzice zaoszczędzić 1000 lub 200 zł. Jest za darmo to oszczędzają całość. Jeżeli pani prezydent potrafi opiekować się d...zieckiem za 100 czy 200 złotych to niech podzieli się z nami tą wiedzą.  rozwiń
 • pajac, 2016-09-20 11:55:01

  „Po to, by wytworzyć solidarność biznesową wśród ostrowskich przedsiębiorców, czyli że, np. jeśli któryś z przedsiębiorców czegoś szuka, żeby nie kupował tego poza miastem, ale znalazł to tu u któregoś z innych przedsiębiorców i ze zniżką „ W wolnym tłumaczenie oznacza to: jeśli szukamy np. wice...prezydenta Ostrowa Wlkp to zatrudniamy pana z Sanoka, a jeśli szukamy prezesa CRK to bierzemy faceta z Poznania, a do Wodkanu to najlepiej z Jarocina zresztą OPP podobnie.  rozwiń