PARTNER PORTALU
  • BGK

Ostrowiec Świętokrzyski: Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego

  • PAP/JL    29 marca 2016 - 07:24
Ostrowiec Świętokrzyski: Rusza druga edycja budżetu obywatelskiego
150 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego Ostrowca Świętokrzyskiego będzie przeznaczone na projekty dotyczące budowy lub remontu elementów infrastruktury. Fot. Pixabay.com

Od 1 kwietnia można składać wnioski z projektami do realizacji w ramach drugiej edycji budżetu obywatelskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ostrowiec Świętokrzyski zarezerwował na budżet obywatelski w tegorocznym budżecie 200 tys. zł.

– Jeżeli będzie duża frekwencja czy zdarzy się sytuacja, że będą projekty porównywalne wartością czy liczba głosów, to być może przychylę się ku temu, by zwiększyć środki na to przedsięwzięcie – podkreśla prezydent Ostrowca, Jarosław Górczyński.

Jego zdaniem wprowadzenie w ubiegłym roku pilotażu budżetu obywatelskiego było bardzo dobrym posunięciem – aktywizuje mieszkańców w podejmowaniu decyzji dotyczących poprawy jakości życia w mieście.

Ostrowiec jest jednym z nielicznych samorządów woj. świętokrzyskiego, gdzie w ramach budżetu obywatelskiego – poza inwestycjami – można zgłaszać pomysły dotyczące przedsięwzięć kulturalnych, a od tego roku także sportowych.

150 tys. zł w ramach budżetu obywatelskiego będzie przeznaczone na projekty dotyczące budowy lub remontu elementów infrastruktury, a 50 tys. zł – na pomysły dotyczące kultury i sportu.

W myśl regulaminu budżetu, wnioski z pomysłami, będzie można składać od 1 do 20 kwietnia – pocztą tradycyjną, elektroniczną lub przynosząc je do magistratu. Projekt musi mieć poparcie co najmniej 20 mieszkańców. Zgłoszenie może pochodzić od osób niepełnoletnich, na co muszą się zgodzić ich rodzice lub opiekunowie. Jedna osoba może zaproponować i poprzeć dowolną liczbę inicjatyw.

Weryfikacja wniosków pod względem formalnym – przez urzędników magistratu – potrwa do 11 maja. Chodzi m.in. o zgodność z regulaminem i kosztorys pomysłów. Najpóźniej 19 maja zostanie ogłoszona lista wniosków odrzuconych i tych, które będą poddane pod głosowanie mieszkańców.

Głosowanie zaplanowano na przełomie maja i czerwca, w dowolnym z 12 wyznaczonych w mieście punktów. Pełnoletni mieszkańcy Ostrowca (nie jest wymagany meldunek) będą mogli wskazać dwa projekty – jeden infrastrukturalny i jeden z zakresu kultury lub sportu.

Rezultaty głosowania zostaną podane najpóźniej 17 czerwca. Realizowane będą te pomysły, które zyskają największe poparcie głosujących, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na przedsięwzięcia w ramach budżetu obywatelskiego.

W ubiegłym roku w Ostrowcu Świętokrzyskim w ramach pilotażu budżetu obywatelskiego zrealizowano siedem projektów zgłoszonych i wybranych przez mieszkańców – za ok. 200 tys. zł (pierwotnie zakładano, że będzie to 150 tys. zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.