Oto najlepsze projekty do budżetów obywatelskich w Polsce

Kórnik, Nowy Targ, Jarosław, Łódź, Pabianice, Bydgoszcz: sześć projektów do budżetów obywatelskich z całej Polski zostało wybranych jako najlepsze zdaniem ekspertów i internautów w konkursie "Mieszkam Tu- Mądre pomysły na Mądre miasto".
Oto najlepsze projekty do budżetów obywatelskich w Polsce

• Znamy już zwycięzców III edycji konkursu „Mieszkam tu! - Mądre pomysły na mądre miasto”.

• Kórnik, Nowy Targ, Jarosław, Łódź, Pabianice, Bydgoszcz – projekty do budżetów obywatelskich tych miast zyskały największe uznanie jury oraz internautów.

• Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

***** 

29 projektów z całej Polski zostało nominowanych w tegorocznej edycji konkursu „Mieszkam tu! - Mądre pomysły na mądre miasto”, którego celem jest promocja najciekawszych pomysłów zgłaszanych lub realizowanych w 2016 r. w ramach budżetów obywatelskich i inicjatyw lokalnych przez mieszkańców polskich. Spośród nich wybrano te najlepsze i najciekawsze.

Pomysły były oceniane przez profesjonalne grono ekspertów – przedstawicieli organizacji pozarządowych, świata naukowego i artystycznego. Zakończyło się także głosowanie naszych czytelników, którzy wybrali swoje najciekawsze typy. W głosowaniu internetowym oddano ponad 24 tys. głosów.

W kategorii “społecznej” zwyciężyły:

- „Rowerowa Gmina” z Kórnika. Celem zadania jest włączenie jak największej ilości mieszkańców gminy Kórnik w aktywne spędzanie czasu, poprzez uczestnictwo w rajdach i wycieczkach. Grupa docelowa to wszyscy mieszkańcy, potrafiący i mający kondycję fizyczną do poruszania się rowerem – od dziecka do emeryta. Organizowane imprezy mają sprzyjać wzajemnemu poznawaniu się, integracji, propagowaniu aktywnego stylu życia, ochronie zdrowia, rozwijaniu wiedzy ogólnej przy wykorzystaniu jednego środka komunikacyjnego, jakim jest rower.

- „Nowotarska Strefa Relaksu - zagospodarowanie bulwarów nad Dunajcem” w Nowym Targu. Celem projektu jest stworzenie odpowiedniej przestrzeni do plażowania i aktywnego wypoczynku oraz utworzenie oryginalnego i nowego miejsca, które w ciekawy sposób przedstawi wykorzystanie lokalnych zasobów, jakim są tereny nad rzeką Biały Dunajec. Projekt promuje aktywny i zdrowy styl życia, co wpisuje się w trendy społeczeństwa.

W kategorii “samorządowej” zwyciężyły:

- „Tacy sami - plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych” w Jarosławiu. W ramach modernizacji i doposażenia istniejącego placu zabaw dla potrzeb dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową zostały zamontowane takie urządzenia, jak: zestaw wielofunkcyjny, huśtawka dla dzieci poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz huśtawka typu Bocianie Gniazdo, wielofunkcyjne karuzela i piaskownica, tunel oraz mała architektura.

- „Sąsiedzkie Rozmówki Staropoleskie” w Łodzi. Celem projektu było utworzenie centrum spotkań sąsiedzkich i aktywności społeczno-kulturalnej, poprzez udostępnienie budynku Szkoły Podstawowej nr 26 sąsiadom i społeczności lokalnej po godzinach nauki uczniowskiej. W tym celu wyremontowano dwie sale lekcyjne oraz salę projekcyjną. W ramach projektu prowadzone są nieodpłatne zajęcia praktycznej nauki języka angielskiego.

W głosowaniu internetowym zwyciężyły:

- „Edupark – bezpieczny dziedziniec szkolny” w Pabianicach. Edupark to bezpieczny dziedziniec szkolny pełniący funkcję edukacyjną i rekreacyjną dla uczniów, nauczycieli, rodziców oraz lokalnej społeczności. Stworzenie Eduparku umożliwiło uczniom oraz dzieciom z pobliskiego osiedla zabawę w przyjaznym i bezpiecznym miejscu oraz poprawiło estetykę otoczenia i wizerunek miasta w oczach mieszkańców.

- „Wyspa Młyńska bez barier” w Bydgoszczy. Z myślą o osobach niewidomych i słabo widzących, na Wyspie Młyńskiej zamontowano specjalny udźwiękowiony plan dotykowy, a na poręczach mostu i trzech kładek – płytki kierunkowe. Osobom posługującym się alfabetem Braille’a płytki te ułatwią orientację oraz dojście do ważnych punktów w tym rejonie miasta.

Opisy wszystkich nominowanych projektów oraz wyniki głosowania internautów dostępne są tutaj

Konkurs organizowany jest od 2015 r. przez Fundację Napraw Sobie Miasto we współpracy z serwisem PortalSamorządowy.pl oraz Grupą PTWP - organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Wręczenie nagród zwycięzcom nastąpi w 12 maja 2017 r. podczas IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach z udziałem członków jury oraz zwycięzców. Nagrodami w konkursie będą statuetki, promocja pomysłów na poziomie ogólnopolskim, a także sprzęt elektroniczny.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE