PARTNER PORTALU
  • BGK

Oto Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2016

  • Portal Samorządowy    20 września 2016 - 12:49
Oto Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2016
Laureaci ubiegłorocznego Konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej (fot.ptwp.pl)

• Białystok, Chęciny, Hajnówka, Krosno, Lidzbark Warmiński, Lublin, Olsztyn, Puławy i Suwałki – w tych miastach, zrealizowano najlepsze w Polsce Wschodniej inwestycje komunalne 2016 r.
• Gala wręczenia prestiżowych wyróżnień odbędzie się 22 września br., podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku.
– Nie ukrywam, że organizując tegoroczną edycję Top Inwestycji Komunalnych Polski Wschodniej, obawialiśmy się trochę o liczbę zgłoszeń do konkursu. Inwestycje kończone w minionym roku były finansowane z ostatnich naborów funduszy unijnych w ramach okresu programowania 2007-2013. Kolejne nabory – w ramach nowej perspektywy unijnego finansowania – ruszyły dopiero niedawno. Nasze obawy okazały się jednak nieuzasadnione. Liczba zgłoszeń oraz zainteresowanie konkursem dowiodły, że rozpędzona Polska Wschodnia nie zwalnia ani na chwilę – mówi Rafał Kerger, redaktor naczelny serwisu Portalsamorzadowy.pl.

– Cieszy też szerokie spektrum dziedzin, w które ostatnio inwestowały samorządy. Nie są to już tylko drogi, czy gospodarka komunalna – coraz więcej mamy też projektów, które mają podnieść atrakcyjność życia w tutejszych miastach – dodaje.

Celem konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej jest wyróżnienie najlepszych inwestycji komunalnych, wskazanie ich skali oraz prorozwojowego efektu dla gospodarki, regionu i mieszkańców pięciu województw Polski wschodniej. Swoje typy wskazuje Rada Konsultacyjna plebiscytu, specjalnie wyróżnienie przyznają także internauci.

Laureaci konkursu Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2016 (wyróżnienia równorzędne):

Zespół krytych pływalni Aqua Lublin

Obiekt w Lublinie ma szansę wykształcić w przyszłości pływaków, którzy będą reprezentantami kraju i olimpijczykami. Takie możliwości stwarza bogata infrastruktura – zespół krytych pływalni, złożony z trzech części, oraz trybuna na ponad 2 tys. widzów. Kompleks to także niewątpliwa ozdoba Lublina, ponieważ nawiązuje do kształtu starej hali sportowej z lat siedemdziesiątych XX w., bezpośrednio sąsiadującej z nowo wybudowanym obiektem. Inwestycja kosztowała przeszło 107 mln zł, z czego wkład własny gminy wyniósł 69,6 mln zł. Reszta kwoty pochodziła z dofinansowania Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Przebudowa i rozbudowa obwodnicy miasta Krosna

Zwiększenie mobilności mieszkańców, płynności ruchu drogowego w granicach miasta oraz poprawa dostępności do terenów inwestycyjnych – to tylko niektóre z korzyści, jakie dała obwodnica o wartości 150 mln złotych. Dzięki nowej drodze Krosno zyskało prawdziwie wielkomiejski charakter. Budowa obwodnicy kosztowała 150,7 mln zł, z czego 111,8 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania, reszta środków – z budżetu miasta.

Rewitalizacja Zamku Królewskiego w Chęcinach

Rewitalizacja zamku niesie ze sobą dwa istotne aspekty. Z jednej strony inwestycja już stała się jedną z największych atrakcji turystycznych woj. świętokrzyskiego, z drugiej – poprawiło się bezpieczeństwo zwiedzania zamku, co osiągnięto m.in. dzięki przebudowie oświetlenia i wytyczeniu traktów dla pieszych. Z kolei nocą zamek wabi stylową iluminacją. Wartość inwestycji to ponad 8 mln zł. 6,5 mln zł to dofinansowanie z UE, wkład własny gminy i miasta Chęciny to 1,6 mln zł.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.