PARTNER PORTALU
 • BGK

Ożarowice: Wnioski o udzielenie informacji publicznej paraliżują urząd. Radni mają dość

 • MIW    12 marca 2018 - 15:38
Ożarowice: Wnioski o udzielenie informacji publicznej paraliżują urząd. Radni mają dość
Wójt Ożarowic ma wątpliwości, co do podstaw prawnych pozwalających na skierowania do prokuratury wniosku o postępowanie ws. nadużywania prawa do informacji publicznej. pixabay.com

Radni gminy Ożarowice (śląskie) jednogłośnie poparli wniosek o wystąpienie przez wójta do prokuratury o „przeprowadzenie postępowania w sprawie notorycznego nadużywania ustawy o dostępie do informacji publicznej niezgodnie z jej celem”.




Jak można przeczytać w protokole z obrad styczniowej sesji Rady gminy Ożarowice „w konsekwencji notorycznych zapytań i wniosków składanych w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej i dalszej, bardzo obszernej korespondencji w tym trybie, które paraliżują pracę Urzędu Gminy, Rady Gminy i jednostek pomocniczych” radny Zdzisław Hetmańczyk złożył wniosek, by „uznać za zasadne zwrócenie się przez organ wykonawczy gminy o złożenie zawiadomienia do organów Prokuratury o przeprowadzenie postępowania w sprawie notorycznego nadużywania ustawy o dostępie do informacji publicznej, niezgodnie z jej celem, realizowane poprzez nękanie pracowników Urzędu Gminy oraz Rady Gminy Ożarowice”.

W toku głosowania wniosek został poparty przez wszystkich 13 obecnych wówczas na sali radnych Ożarowic.

Czytaj: Wykształcenie urzędników to również informacja publiczna

- Urzędnicy i radni po prostu mają już dość. Chcieliby zająć się pracą dla lokalnej społeczności, a nie zajmować się w kółko rozpatrywaniem wniosków – komentuje w rozmowie z PortalSamorzadowy.pl Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic. Jak mówi w ciągu ubiegłego roku tamtejszy urząd, zatrudniający razem z nim nieco ponad 20 osób, otrzymał 428 wniosków o udzielenie informacji w trybie ustawy o informacji publicznej i w odpowiedzi na nie wysłał ok. tysiąca pism.

Czytaj: Informacja publiczna za darmo. Brak opłat za uporczywe wnioskowanie

- Dwie godziny na każdej sesji zajmuje rozpatrywanie wniosków. Prawie połowa urzędników pracuje przy przygotowywaniu odpowiedzi na te wnioski. Ma to już znamiona nękania – dodaje wójt Czapla.

Jak przekonuje autorem wszystkich tych wniosków jest ta sama osoba, choć występuje pod różnymi pseudonimami. Jednak, jak na razie wójt nie zastosował się do wniosku radnych i doniesienia do prokuratury nie złożył. I nie wiadomo, czy w ogóle się na taki krok zdecyduje.

- Mam wątpliwości co do podstawy prawnej takiego kroku – przyznaje wójt Czapla.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






×
KOMENTARZE (5)

 • JOTKA, 2018-03-14 23:09:11

  nie rozumiem; -Dwie godziny na każdej sesji zajmuje rozpatrywanie wniosków. - czy tzn że na sesji rozpatrywane są wnioski???
 • Chris, 2018-03-14 16:39:38

  Sam jako radny gminy w niewielkiej gminie korzystam z tego narzędzia i jestem zdziwiony poparciem takiego wniosku przez wszystkich radnych. Tak jak moi przedmówcy zwracam uwagę na fajne narzędzie jakim jest BIP. Jeśli urząd nie chce być "paraliżowany" przez zgodne z rawem wnioski obywateli... to niech dają wszystko na BIP. Wtedy odpowiedź na wniosek jest krótka.. link do odpowiedniego materiału...  rozwiń
 • Esc, 2018-03-13 21:06:03

  Do pytanie: jest taki portal BIP a ze sie komuś nie chce wprowadzac danych...