PARTNER PORTALU
  • BGK

Partnerska Inicjatywa Miast: Katowice, Nowy Sącz i Szczeciński Obszar Metropolitalny liderami

  • MN    6 października 2017 - 07:52
Partnerska Inicjatywa Miast: Katowice, Nowy Sącz i Szczeciński Obszar Metropolitalny liderami
Katowice staną się liderem rewitalizacji. (fot. Shutterstock.com)

Katowice, Nowy Sącz i Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny zostały liderami sieci w ramach Partnerskiej Inicjatywy Miast. Liderzy będą się zajmować – we współpracy z innymi miastami – rewitalizacją, jakością powietrza i mobilnością miejską.
Ministerstwo Rozwoju wybrało miasta do trzech sieci pilotażowych Partnerskiej Inicjatywy Miast. Jest to projekt strategiczny zapisany w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Program jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wiedzę w zakresie pomysłów na wzmacnianie potencjału rozwojowego polskich miast.

Resort wytypował Katowice, Nowy Sącz i Stowarzyszenie Szczeciński Obszar Metropolitalny. Program służyć będzie identyfikacji dobrych praktyk stosowanych przy kluczowych wyzwaniach rozwojowych i rozpowszechnianiu ich na poziomie lokalnym, a także wzajemnemu uczeniu się. Każdy z tych trzech ośrodków będzie liderem wśród miast w poszczególnych kategoriach:

- Rewitalizacja – Katowice, Stalowa Wola, Gdynia, Hrubieszów, Łosice, Ostróda, Pabianice, Przemyśl, Tomaszów Lubelski, Gryfino, Świebodzice.

- Jakość powietrza - Nowy Sącz, Toruń, Opalenica, Boguszów Gorce, Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu, Kudowa Zdrój, Rawicz, Pszczyna, Bojanowo, Żmigród.

- Mobilność Miejska - Szczeciński Obszar Metropolitalny, Wadowice, Czechowice-Dziedzice, Cieszyn, Legnica, Nowa Sól, Skawina, Jastrzębie Zdrój, Nowa Ruda, Tarnobrzeg.

Czytaj też: Zarządzanie kryzysowe w praktyce. Warto wybrać się na te szkolenia

Liderzy we współpracy z ekspertem tematycznym i sekretariatem PIM będą zarządzać daną siecią tematyczną. Partnerska Inicjatywa Miast jest odpowiednikiem europejskich sieci tworzonych w ramach programu Urbact.

Resort poinformował ponadto, że w związku z dużym zainteresowaniem samorządów wokół PIM planowane jest utworzenie kolejnych sieci pilotażowych: Zrównoważone użytkowanie przestrzeni i rozwiązania oparte na środowisku naturalnym oraz Praca w gospodarce lokalnej. Powinny one powstać na przełomie 2017 i 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.