PARTNER PORTALU
  • BGK

Paryż. Łódź liczy się w walce o Expo 2022

  • pt    13 czerwca 2017 - 19:55
Paryż. Łódź liczy się w walce o Expo 2022
W Paryżu twa 161. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Biura Wystaw (fpt.lodz.pl)

81 członków Międzynarodowego Biura Wystaw zagłosowało za tym, by dopuścić Łódź do dalszej rywalizacji o organizację Expo. Ale poparcie otrzymali także dwaj rywale polskiego miasta: Buenos Aires i Minneapolis.
• W Paryżu twa 161. Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Biura Wystaw. Tematem jest organizacja małego Expo w latach 2022-2023.

• 13 czerwca, we wtorek głosowano, które miasta będą uczestniczyć w dalszej rywalizacji o przyznanie prawa do organizacji wystawy.

• Wymaganą liczbę głosów otrzymały wszystkie trzy kandydatury.

W głosowaniu brało udział 89 członków MBW. 81 poparło kandydaturę Łodzi. Jeszcze lepszy wynik osiągnęło Buenos Aires, które uzyskało 86 głosów. Jednym głosem przeszła kandydatura Minneapolis. W przypadku amerykańskiego miasta, które otrzymało negatywną rekomendację Komitetu Wykonawczego, przeważył jeden głos (39 do 38).

- Zdaniem Macieja Riemera z zespołu ds. Expo w UMŁ, przejście do końcowego etapu Minneapolis to zła wiadomość. Jak tłumaczy, lepiej dla Łodzi byłoby, gdyby walczyła tylko z Buenos Aires. Amerykanie są bowiem potęgą gospodarczą i polityczną, co może mieć duże znaczenie – pisze Gazeta Wyborcza.

Riemer relacjonuje jednak, że mimo wszystko delegaci do kandydatury USA odnosili się bardzo krytycznie. Zwracali uwagę m.in. na to, że Amerykanie nie mają terenów wystawowych (te, na których miałoby być zorganizowane Expo, leżą w rękach prywatnych).

W środę w Paryżu odbędzie się prezentacja miast - kandydatów. Ostateczna decyzja o przyznaniu organizacji Expo zapadnie prawdopodobnie w listopadzie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.