PARTNER PORTALU
 • BGK

Patryk Jaki o reprywatyzacji: Od wtorku do nieruchomości przy ul. Twardej może wrócić szkoła

 • PAP/KDS    10 lipca 2017 - 16:21
Patryk Jaki o reprywatyzacji: Od wtorku do nieruchomości przy ul. Twardej może wrócić szkoła
W poniedziałek (10 lipca) komisja uchyliła w całości decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10 (fot. twitter komisja weryfikacyjna

W poniedziałek (10 lipca) komisja uchyliła w całości decyzje reprywatyzacyjne dot. nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10. Nadała im rygor natychmiastowej wykonalności. - Oznacza to, że od jutra do nieruchomości przy ul Twardej, może wrócić szkoła - powiedział przewodniczący komisji weryfikacyjnej, wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Patryk Jaki.
• Obradująca w poniedziałek komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji zdecydowała o uchyleniu w całości decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości przy ul. Twardej 8 i 10.

• Nadała im rygor natychmiastowej wykonalności. - Oznacza to, że od jutra do nieruchomości przy ul Twardej, może wrócić szkoła - tłumaczy Patryk Jaki, wiceszef MS, przewodniczący komisji. 

• Do decyzji komisji na Twitterze odniosła się prezydent Warszawy. "Twarda jest własnością miasta, to nasze starania zatrzymały jej zwrot; dziś Komisja Weryfikacyjna spija śmietankę " - napisała. 

 

W związku z roszczeniami Macieja M., Rada Miasta przeniosła z budynku przy ul. Twardej 10 gimnazjum - jeszcze przed przyznaniem mu prawa użytkowania wieczystego. Jak wyjaśniał Jaki, decyzje komisji oznaczają, że w to miejsce może wrócić szkoła. "Albo prezydent miasta może tam ponownie rozpocząć proces przywracania jakiejś jednostki publicznej. (...) Dlatego nawet jeżeli pani prezydent - co byłoby wielkim skandalem - odwołałaby się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego - to nie wstrzymuje wykonania tej decyzji" - powiedział.

Wiceminister, pytany o wezwanie na przesłuchanie prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz powiedział, że "komisja nie jest w nią wymierzona". "To jest komisja, która ma za zadanie rozliczyć złodziejską reprywatyzację. Problem polega na tym, że nawet gdybyśmy nie chcieli wzywać Hanny Gronkiewicz-Waltz, nawet dla świętego spokoju, to nie bardzo mamy wyjście. Z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że w większości spraw jest po prostu stroną, po drugie dlatego, że w większości spraw jest potencjalnym beneficjentem jako osoba, która sprawuje nadzór nad skarbem państwa, a po trzecie też dlatego, że w jednym z tych wątku dorobiła się też jej rodzina. Po prostu my nie mamy wyjścia" - powiedział. 

Jaki poinformował też, że postępowanie dowodowe wskazuje na bierność prezydent m.st. Warszawy w sprawach dekretowych. Zaś na wadliwość decyzji reprywatyzacyjnych wobec nieruchomości przy Twardej 10 wskazuje m.in. wznowienie postępowania dekretowego przez samą prezydent m.st. Warszawy. "Nie oceniając zasadności wznowienia postępowania, (...) komisja stoi na stanowisku, że sam organ administracji publicznej jest świadom tego, że istnieją duże wątpliwości co do prawidłowości stanu faktycznego ustalonego w toku decyzji reprywatyzacyjnej" - powiedział Jaki.

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Ręce opadają, 2017-07-11 10:54:14

  Ale bezczelna kobieta.
 • ..., 2017-07-11 08:14:31

  Ukraść kamienicę - dobry uczynek, odebrać ukradzioną kamienicę - zły uczynek niezgodny z konstytucją...