PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Adamowicz. Gdańsk szykuje się na 100-lecie Niepodległości

  • pt    30 sierpnia 2017 - 13:19
Paweł Adamowicz. Gdańsk szykuje się na 100-lecie Niepodległości
Dzisiaj przedstawiłem po raz pierwszy pomysł poświęcenia mostu w Sobieszewie 100 - leciu Polski - powiedział Paweł Adamowicz (fot.gdansk.pl)

- Marzy mi się, aby most zwodzony w Sobieszewie nazwać imieniem 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej - proponuje Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.
• W Gdańsku zebrał się po raz pierwszy Komitet Obchodów 100-lecia Niepodległości.

• - Nazwijmy most w Sobieszewie na cześć 100-lecia Niepodległości - proponuje prezydent Gdańska. Jego zdaniem należy rozważyć także nadanie odpowiednich nazw innym ważnym obiektom.

• To wyjątkowe święto w mieście uświetnią m.in. koncerty czy wykłady. Gdański magistrat przygotuje też okolicznościowy stempel, który będzie przystawiany na wszystkich listach wychodzących z urzędu.

Czy tak się stanie? - Dzisiaj przedstawiłem po raz pierwszy pomysł poświęcenia mostu w Sobieszewie 100 - leciu Polski. Teraz, zanim podejmiemy konkretne działania, chciałbym go skonsultować z mieszkańcami Sobieszewa, z tamtejszą Radą Dzielnicy i oczywiście z radnymi Gdańska. Nie sądzę, żeby ktoś miał większe wątpliwości, ale zależy mi, aby był to projekt wspólny dla wielu środowisk - mówi prezydent Paweł Adamowicz.

Jak zauważa, most, który buduje Gdańsk, a który zostanie oddany do użytku w 2018 roku, będzie obiektem nowoczesnym, pięknym technicznie i wizualnie, a do tego wyczekiwanym i takim, którego realizacja wymagała wielu czasochłonnych i kosztownych zabiegów. - Czyli podobnym, do naszej niepodległości - kontynuuje Adamowicz.

 

Zdaniem prezydenta w roku 100-lecia Niepodległości należy rozważyć także nadanie odpowiednich nazw innym ważnym obiektom.

Paweł Adamowicz zapowiedział, że będzie przekonywał samorządy Kolbud i Pruszcza Gdańskiego, aby nazwę 100-lecia nadać budowanej właśnie w Kowalach, wspólnymi siłami, tzw. szkole metropolitalnej. Będzie to pierwsza placówka w Polsce, która powstała we współpracy trzech gmin i służyć ma zamieszkałym w nich dzieciom.

W roku 100-lecia w Gdańsku staną także kolejne maszty flagowe, na których cały rok powiewać będą flagi biało-czerwone, a obok nich Gdańska i Unii Europejskiej.

 - Chcielibyśmy, aby to był impuls dla wszystkich, uprzejma sugestia, aby flagi narodowe częściej gościły przed oknami naszych firm czy domów - mówi prezydent Gdańska.

W mieście zorganizowanych zostanie także szereg wydarzeń kulturalnych i intelektualnych. Już 7 listopada tego roku wystartuje cykl pod nazwą Gdańskie Debaty Obywatelskie. Złoży się nań 11 spotkań poświęconych najważniejszym problemom naszych dziejów najnowszych. Ich celem jest próba namysłu nad wyzwaniami, które symbolizują daty narodzin Drugiej i Trzeciej Rzeczpospolitej.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.