PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Adamowicz kontra Jacek Kurski: Gdańsk skarży prezesa TVP

  • pt    17 listopada 2016 - 09:18
Paweł Adamowicz kontra Jacek Kurski: Gdańsk skarży prezesa TVP
Prezydent Adamowicz wręcza pochodzącej z Czeczenii gdańszczance Khedi Alievej dyplom z podziękowaniami za udział w pracach nad Gdańskim Modelem Integracji Imigrantów (fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl)

• Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz żąda od prezesa TVP Jacka Kurskiego przeprosin dla Gdańska i 100 tys. zł za program TVP, który w ocenie władz miasta szkaluje wspieranie imigrantów.
• Chodzi o 55-sekundowy materiał wideo w TVP Info, który obejrzało kilkaset tysięcy osób w całej Polsce.
Materiał wyemitowany przez TVP Info wzbudził duże kontrowersje. Zdaniem części środowiska dziennikarskiego nosił on znamiona rasistowskiej agitacji.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zdecydował o wysłaniu na adres prezesa Telewizji Polskiej, Jacka Kurskiego, wezwania do publikacji przeprosin za naruszenie dóbr osobistych gminy miasta Gdańsk i wpłacenia 100 tys. zł na rzecz gdańskiego Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek.

Oficjalne wezwanie w tej sprawie wysłane zostało z Gdańska pocztą w poniedziałek, 14 listopada. Stanowisko Telewizji Polskiej powinno być znane w przyszłym tygodniu. Co, jeśli będzie odmowne?

Czytaj też: Gdańsk. Powstała pierwsza w Polsce Rada Imigrantów

- Jest wola, żeby iść ze sprawą do sądu, jeśli nie spełnią żądań przez nas określonych - mówi mec. Tomasz Ejtminowicz z Kancelarii Radców Prawnych Meritum, która reprezentuje gminę Gdańsk. - Materiał, o który chodzi, został przez nas zabezpieczony na potrzeby ewentualnego procesu sądowego.

Żądania są dwa. Pierwsze dotyczy publikacji oświadczenia - i to nie tylko na antenie TVP Info, ale także na stronie internetowej stacji oraz w mediach społecznościowych Facebook i Twitter: wszędzie tam, gdzie zamieszczono treści, których rzetelność została zakwestionowana przez Urząd Miejski w Gdańsku.

Treść oświadczenia ma być następująca:

“Telewizja Polska S.A. przeprasza Gminę Miasta Gdańska za naruszenie jej dóbr osobistych, w szczególności dobrego imienia, wiarygodności publicznej i zaufania społecznego, w materiale wideo komentującym powołanie w Gdańsku Rady Imigrantów, wyemitowanym jako materiał wprowadzający do telewizyjnego magazynu “Minęła dwudziesta” w TVP Info z dnia 31 października 2016 r. oraz udostępnionym w tym dniu na funpage’u TVP Info na Facebooku i Twitterze i na stronie internetowej www.tvp.info. Przyznajemy, że materiał ten przedstawiał działania Gminy Miasta Gdańska w sposób zmanipulowany, za pomocą środków o charakterze ksenofobicznym i rasistowskim w celu szkalowania jej dobrego imienia, a także wywołania w odbiorze społecznym niczym nieuzasadnionego poczucia strachu i braku bezpieczeństwa. Wyrażamy ubolewanie że ww. materiał nie miał walorów informacyjnych lecz dezinformacyjne, oraz że nie stanowił on rzetelnej relacji prasowej i tym samym sprzeniewierzyliśmy się podstawowym obowiązkom dziennikarskim”.

Drugie z żądań dotyczy wpłaty przez TVP S.A. 100 tys. zł “na wskazany cel społeczny tj. na rzecz Centrum Wspierania Imigrantów i Imigrantek w Gdańsku”. Wpłata ma być opatrzona tytułem “darowizna na cele statutowe”.

Czytaj też: Paweł Adamowicz nominowany do nagrody World Mayor 2016

REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • bk, 2016-12-06 10:14:22

    Gdzie ten rasizm? Bo poza tym, że jakaś pani publicznie obraża mój światopogląd swoim strojem, to ja nie widzę innych naruszeń prawa.