PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Adamowicz liderem samorządu

  • bad    5 kwietnia 2016 - 23:22
Paweł Adamowicz liderem samorządu

Paweł Adamowicz odebrał statuetkę Lidera Samorządu. Fot. mat. prasowe

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zwyciężył w rankingu Lider Samorządu, organizowanym przez dziennik „Rzeczpospolita”. Dyplom i statuetkę odebrał dziś wieczorem na uroczystej gali odbywającego się w Krakowie II Europejskiego Kongresu Samorządu.
Krakowski Kongres to ponad 70 wydarzeń podzielonych na siedem bloków tematycznych. W imprezie bierze udział ok. 1500 przedstawicieli samorządów, administracji publicznej, rządów i parlamentów, organizacji pozarządowych i biznesu z całej Europy. Pierwszy dzień Kongresu zamknęła dziś uroczysta gala „Lider samorządu", podczas której nagrodzeni zostali najlepsi samorządowcy w trzech kategoriach: gmin wiejskich, gmin miejskich i miejsko-wiejskich oraz miast na prawach powiatu.

Organizatorem rankingu „Lider samorządu" jest dziennik „Rzeczpospolita" oraz Fundacja Instytut Studiów Wschodnich.

- W zeszłym roku wręczyliśmy lokalnym włodarzom szczególne wyróżnienia z okazji 25-lecia samorządów. W tym roku takiej okazji już nie ma, ale oceniliśmy osiągnięcia wójtów, burmistrzów i prezydentów miast przez ostatnich dziesięć lat. Po analizie obiektywnych danych dotyczących wszystkim gmin i miast wyłuskaliśmy te, które mogą się pochwalić m.in. największą dynamiką dochodów, inwestycji, a także największym wzrostem liczby ludności i wysokim poziomem wykorzystania funduszy unijnych – mówi Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego dziennika „Rzeczpospolita”.

Tegoroczny „Lider Samorządu” to nagroda dla długodystansowych samorządów. To jest takich, które w długim dystansie (2005 - 2014) w największy stopniu poprawiły swoje zaludnienie oraz wyniki finansowe, jak przychody, inwestycje i pozyskane fundusze unijne. Podstawa są dane prezentowane przez Ministerstwo Finansów.

- Warto podkreślić, że dochody budżetu Gdańska przez 10 lat wzrosły o 116.8 proc. podczas gdy przeciętna dla wszystkich polskich gmin w tym okresie wyniosła 84.6 proc – dodaje Paweł Jabłoński. 

- Jestem bardzo dumny z wyróżnienia. Bardzo dziękuję kapitule, ale najbardziej chciałbym podziękować mojej żonie i córkom, które nie tylko akceptują moją trudną i wymagającą pracę samorządowca, ale też nieustannie mnie wspierają – powiedział Paweł Adamowicz odbierając wyróżnienie. Prezydent Gdańska podkreślił też, że dla efektywnego rozwoju małych ojczyzn niezbędne jest prawidłowe funkcjonowanie państwa – m.in. trójpodział władzy i autonomia samorządów.

Tytułem „Lidera Samorządu” Paweł Adamowicz uhonorowany został już po raz drugi. Poprzednio otrzymał go w 2012 roku, w drugiej edycji tego rankingu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • liper, 2016-04-06 22:48:08

    Tytuł "Lider Samorządu" to marchewka. Dla równowagi proponuję kij w postaci "AntyLidera Samorządu" dla najbardziej skorumpowanych i zatrudniających najwięcej krewnych wójtów lub burmistrzów. Jednemu takiemu osobiście sfinansuję nagrodę.