PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Adamowicz nominowany do nagrody World Mayor 2016

  • pt    26 października 2016 - 10:03
Paweł Adamowicz nominowany do nagrody World Mayor 2016
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska został nominowany do World Mayor Award. (fot. gdansk.pll)

Prezydent Gdańska jest nominowany do World Mayor Award m.in. za stworzenie w Gdańsku Rady Imigrantów przy prezydencie.
World Mayor to nagroda przyznawana co dwa lata przez mały, niezależny międzynarodowy think tank City Mayors Foundation. Organizacja na co dzień zajmuje się polityką miejską.

Ostatnim zwycięzcą z 2014 roku, był burmistrz kanadyjskiego miasta Calgara. W tym roku do nagrody nominowano 33 prezydentów miast z całego świata. Spośród tej grupy wyłoniono teraz finałową piętnastkę w której znalazł się Adamowicz.

Jest na niej dwóch burmistrzów z Ameryki Północnej (z USA i Kanady) i dwóch prezydentów miast z Bliskiego Wschodu (Turcja, Syria). Najwięcej do tytułu jest kandydatów z Europy, z postępową, ultranowoczesną, choć dla wielu zbyt radykalną burmistrz Barcelony Adą Colau na czele. Colau jest przedstawicielką lewicowego ruchu mieszkańców Barcelona en Comú.

Colau jest na liście dlatego, że nagroda ma w tym roku trafić do prezydenta miasta najbardziej zaangażowanego w aktywną pomoc uchodźcom. Barcelona jest jednym z takich miast. Inne to oczywiście włoska Lampedusa czy greckie Ateny. Na liście są także panie burmistrz i prezydenci miast niemieckich, holenderskich czy belgijskich, które to miasta aktywnie pomagają uchodźcom z Bliskiego Wschodu.

Co prawda Gdańsk nie pomaga uchodźcom z Syrii, ale Paweł Adamowicz prowadzi politykę miasta otwartego, które daje sygnał, że migranci ekonomiczni, choćby z Ukrainy, Mołdawii, Białorusi, są tu mile widziani.

Miasto Gdańsk wprowadza Model Integracji Imigrantów mający na celu pomoc przybyszom szukającym w Gdańsku pracy i lepszego życia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.