PARTNER PORTALU
 • BGK

Paweł Adamowicz: Prezydent Gdańska napisał raport dla UE

 • pt    8 lipca 2016 - 12:34
Paweł Adamowicz: Prezydent Gdańska napisał raport dla UE
Prezydent Adamowicz działa w Komitecie Regionów w Brukseli (fot.gdansk.pl)

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przygotował na zamówienie UE raport o stanie społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, w Gruzji, Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi i Mołdawii.
Prezydent Adamowicz działa w Komitecie Regionów w Brukseli (to organ doradczy złożony z przedstawicieli samorządów lokalnych i regionalnych w UE). Właśnie na zlecenie Komitetu Regionów przygotował raport o stanie demokratyzacji społeczeństw obywatelskich w takich krajach, jak Ukraina, Gruzja, Mołdawia, Armenia, Azerbejdżan i Białoruś.

Adamowicz sporządził go wraz z Adamem Balcerem z Kolegium Europy Wschodniej.

- Nas też w okresie transformacji ustrojowej wspierali ludzie ze Szwecji, Danii, Niemiec czy USA - mówi prezydent Gdańska. - Uczyli nas samorządności, bo byliśmy zieloni jak pietruszka. Teraz czas, żebyśmy my pomogli krajom z regionu wschodniego w ich rozwoju demokracji i społeczeństw obywatelskich. Polska i Gdańsk świetnie się do tego nadają, bo jest w nas wciąż pamięć komunizmu, trudów transformacji, wiemy, jakie są związane z tym doświadczenia pozytywne i negatywne, mamy więcej zrozumienia dla Ukrainy, Gruzji czy Mołdawii niż kraje zamożne, zachodnie, ustabilizowanych demokracji - zapewnia Adamowicz.

Czym jest społeczeństwo obywatelskie

- Są takie kraje, jak Ukraina czy Gruzja, które są na czele peletonu, szybko się uczą, czym jest społeczeństwo obywatelskie, ale są takie, jak Azerbejdżan, gdzie wciąż jest to trudny temat - mówi Adamowicz.

Adamowicz i Balcer w swoim raporcie badali takie czynniki, jak budżet obywatelski, dostęp do informacji publicznej w ramach tzw. open data, czyli danych otwartych, współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi, organizacja debat publicznych i konsultacji społecznych, audyty wewnętrzne, funcjonowanie e-administracji.

- Niektóre miasta, jak Kiszyniów w Mołdawii czy Kutaisi w Gruzji poszły ostro do przodu - mówi Adamowicz. - Inne to wciąż maruderzy na końcu peletonu.

Adam Balcer z Kolegium Europy Wschodniej mówi o przeszkodach: agresywna polityka Rosji wobec tych krajów, wyczerpanie się sowieckiego modelu rozwoju i zmęczenie Europy wspieraniem demokratyzacji na Wschodzie.

Ludzie w Europie Wschodniej są sfrustrowani

- Oczywiście ludzie w Europie Wschodniej są sfrustrowani i rozczarowani nowymi elitami, nie ufają rządom, prezydentom i nowym parlamentom, ale światłem w tunelu jest to, że ufają samorządom i władzom lokalnym - mówi Balcer. - Poza tym narody, takie jak Ukraina, są w fazie przebudowy tożsamości i trzeba im przypomnieć o ich tradycji, która wynika nie tylko ze związków z ZSRR i carską Rosją, ale właśnie z silnych związków z Europą.

Adamowicz tłumaczy, jakie są źródła ideowe jego zainteresowania Europą Wschodnią: - W październiku 1981 w Gdańsku odbył się I Zjazd Solidarności, który wydał odezwę do ludzi pracy Europy Wschodniej. To była próba eksportu idei Solidarności do krajów bloku wschodniego. Najbardziej niezadowoleni z tego byli Leonid Breżniew w ZSRR i Erich Honecker w NRD. Niestety, wtedy działania Solidarności przerwał stan wojenny generała Jaruzelskiego. Teraz wracamy do tej idei współpracy.

Współpraca Gdańska i Kijowa

Gdańsk planuje zacieśnianie kontaktów z Ukrainą. Prezydent Adamowicz był już z wizytą u mera Kijowa Witalija Kliczki. Kliczko ma gościć wkrótce z rewizytą w Gdańsku. Miasto Gdańsk zaangażowało się także - w tym finansowo - w powstanie w Odessie filii Lokalnej Agencji Demokratyzacji (LDA).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • B28, 2016-07-09 13:46:19

  To podatnicy z Gdańska płacą swojemu włodarzowi za to by zajmował się pracami badawczymi w Ukrainie, Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie i Białorusi?