PARTNER PORTALU
  • BGK

Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"

  • Piotr Toborek    19 października 2017 - 11:55
Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"
Minister Paweł Mucha nadzoruje prace Zespołu ds. Przeglądu Prawa Samorządowego (fot.prezydent.pl)

- Literalnie, celem nowego zespołu jest analiza potrzeb samorządu, wypracowywanie rekomendacji i koncepcji, które mogą być podstawą inicjatyw ustawodawczych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o jak najdoskonalsze formułowanie obowiązujących rozwiązań prawnych, które regulują funkcjonowanie samorządu terytorialnego - mówi prezydencki minister Paweł Mucha o powołanym właśnie przy Kancelarii Prezydenta RP zespole do spraw przeglądu prawa samorządowego.
Panie ministrze jak doszło do powołania samorządowego zespołu przy prezydencie?

- Od razu powiem, że idea powstania tego zespołu narodziła się po stronie samorządowej. To samorządowcy na spotkaniu z prezydentem w maju tego roku sformułowali postulat, że chcieliby stałej formuły współpracy.

W myśl tych postulatów to ciało opiniodawczo-doradcze miałoby się skupić na typowych zmianach prawa, tu przedstawiciele władz lokalnych mogliby zgłaszać problemy zmian doraźnych, ale i zmian w dłuższej perspektywie.

Na kolejnym spotkaniu prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że zgadza się na powołanie takiego zespołu.

Poza tym pojawił się kontekst wynikający z inicjatywy pana prezydenta dotyczącej referendum konsultacyjnego. Spytaliśmy przedstawicieli organizacji samorządowych czy są zainteresowani dyskusją i padła odpowiedź, że absolutnie tak, zwłaszcza w sferze dotyczącej samorządu i finansów publicznych.

Jak pan – jako minister, ale i samorządowiec – widzi cel pracy takiego zespołu?

- Literalnie, celem tego zespołu jest analiza potrzeb samorządu, wypracowywanie rekomendacji i koncepcji, które mogą być podstawą inicjatyw ustawodawczych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o jak najdoskonalsze formułowanie obowiązujących rozwiązań prawnych, które regulują funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Co już wiadomo o konkretnych pracach tego gremium?

- Ja mam sprawować nadzór nad pracami zespołu, a jego przewodniczącym został dyrektor Biura do Spraw Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich Przemysław Bryksa.

Do zespołu zostali powołani przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, członkowie sekcji „Samorząd, polityka spójności” Narodowej Rady Rozwoju czyli prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i pan Marszałek Władysław Ortyl, którzy będą łącznikami pomiędzy zespołem, a Narodową Radą Rozwoju, jest w niej przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, są oczywiście przedstawiciele sześciu organizacji samorządowych, tych, które mają miejsce także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Poza tym organizacje wskazały także swoich ekspertów. Na ostatnim spotkaniu odbyła się już debata z udziałem jednego z nich, a był to pan prof. Krystian Ziemski z Poznania, który jest także doradca Związku Gmin Wiejskich.

Co na początek prac?

- Myśmy się umawiali z samorządowcami, że jednym z pierwszych tematów, które będą poruszane będzie kwestia źródeł finansowania JST, dochodów własnych i ogólnie finansów publicznych.  Działania są zaawansowane, bo być może jeszcze w październiku, a najdalej w listopadzie już te prace robocze w pełni ruszą.

Ten zakres zagadnień jest jednak bardzo szeroki, bo przecież wszyscy wiemy, że pojawiają się postulaty nawołujące do pewnej ogólnej refleksji nad samorządem, choćby jego umocowania w Konstytucji, z drugiej strony mamy postulaty szczegółowe dotyczące przepisów z zakresu prawa samorządowego.

Już na ostatnim spotkaniu samorządowcy takie tematy podnosili, choćby te dotyczące kwestii zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków czy innych tematów związanych z gospodarką komunalną.  ×
KOMENTARZE (1)

  • ocena z samorządu, 2017-10-19 15:26:36

    Okreg wyborczy ma 4 mandaty to lista kandydatów też powinna wynosić 4 a nie dubeltowanie do 8 kandydatów wtedy nie ma ksiązeczki do głosowania a jest 1 karta z kandydatami komitetów