Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"

  • Piotr Toborek
  • 19-10-2017
  • drukuj
- Literalnie, celem nowego zespołu jest analiza potrzeb samorządu, wypracowywanie rekomendacji i koncepcji, które mogą być podstawą inicjatyw ustawodawczych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o jak najdoskonalsze formułowanie obowiązujących rozwiązań prawnych, które regulują funkcjonowanie samorządu terytorialnego - mówi prezydencki minister Paweł Mucha o powołanym właśnie przy Kancelarii Prezydenta RP zespole do spraw przeglądu prawa samorządowego.
Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"
Minister Paweł Mucha nadzoruje prace Zespołu ds. Przeglądu Prawa Samorządowego (fot.prezydent.pl)

Panie ministrze jak doszło do powołania samorządowego zespołu przy prezydencie?

- Od razu powiem, że idea powstania tego zespołu narodziła się po stronie samorządowej. To samorządowcy na spotkaniu z prezydentem w maju tego roku sformułowali postulat, że chcieliby stałej formuły współpracy.

W myśl tych postulatów to ciało opiniodawczo-doradcze miałoby się skupić na typowych zmianach prawa, tu przedstawiciele władz lokalnych mogliby zgłaszać problemy zmian doraźnych, ale i zmian w dłuższej perspektywie.

Na kolejnym spotkaniu prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że zgadza się na powołanie takiego zespołu.

Poza tym pojawił się kontekst wynikający z inicjatywy pana prezydenta dotyczącej referendum konsultacyjnego. Spytaliśmy przedstawicieli organizacji samorządowych czy są zainteresowani dyskusją i padła odpowiedź, że absolutnie tak, zwłaszcza w sferze dotyczącej samorządu i finansów publicznych.

Jak pan – jako minister, ale i samorządowiec – widzi cel pracy takiego zespołu?

- Literalnie, celem tego zespołu jest analiza potrzeb samorządu, wypracowywanie rekomendacji i koncepcji, które mogą być podstawą inicjatyw ustawodawczych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o jak najdoskonalsze formułowanie obowiązujących rozwiązań prawnych, które regulują funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Co już wiadomo o konkretnych pracach tego gremium?

- Ja mam sprawować nadzór nad pracami zespołu, a jego przewodniczącym został dyrektor Biura do Spraw Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich Przemysław Bryksa.

Do zespołu zostali powołani przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, członkowie sekcji „Samorząd, polityka spójności” Narodowej Rady Rozwoju czyli prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i pan Marszałek Władysław Ortyl, którzy będą łącznikami pomiędzy zespołem, a Narodową Radą Rozwoju, jest w niej przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, są oczywiście przedstawiciele sześciu organizacji samorządowych, tych, które mają miejsce także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Poza tym organizacje wskazały także swoich ekspertów. Na ostatnim spotkaniu odbyła się już debata z udziałem jednego z nich, a był to pan prof. Krystian Ziemski z Poznania, który jest także doradca Związku Gmin Wiejskich.

Co na początek prac?

- Myśmy się umawiali z samorządowcami, że jednym z pierwszych tematów, które będą poruszane będzie kwestia źródeł finansowania JST, dochodów własnych i ogólnie finansów publicznych.  Działania są zaawansowane, bo być może jeszcze w październiku, a najdalej w listopadzie już te prace robocze w pełni ruszą.

Ten zakres zagadnień jest jednak bardzo szeroki, bo przecież wszyscy wiemy, że pojawiają się postulaty nawołujące do pewnej ogólnej refleksji nad samorządem, choćby jego umocowania w Konstytucji, z drugiej strony mamy postulaty szczegółowe dotyczące przepisów z zakresu prawa samorządowego.

Już na ostatnim spotkaniu samorządowcy takie tematy podnosili, choćby te dotyczące kwestii zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków czy innych tematów związanych z gospodarką komunalną.  

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Okreg wyborczy ma 4 mandaty to lista kandydatów też powinna wynosić 4 a nie dubeltowanie do 8 kandydatów wtedy nie ma ksiązeczki do głosowania a jest 1 karta z kandydatami komitetów

ocena z samorządu, 2017-10-19 15:26:36 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE