PARTNER PORTALU
 • BGK

Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"

 • Piotr Toborek    19 października 2017 - 11:55
Paweł Mucha o zespole ds. prawa samorządowego u Andrzeja Dudy. "Są możliwe prezydenckie inicjatywy ważnych zmian dla samorządów"
Minister Paweł Mucha nadzoruje prace Zespołu ds. Przeglądu Prawa Samorządowego (fot.prezydent.pl)

- Literalnie, celem nowego zespołu jest analiza potrzeb samorządu, wypracowywanie rekomendacji i koncepcji, które mogą być podstawą inicjatyw ustawodawczych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o jak najdoskonalsze formułowanie obowiązujących rozwiązań prawnych, które regulują funkcjonowanie samorządu terytorialnego - mówi prezydencki minister Paweł Mucha o powołanym właśnie przy Kancelarii Prezydenta RP zespole do spraw przeglądu prawa samorządowego.
Panie ministrze jak doszło do powołania samorządowego zespołu przy prezydencie?

- Od razu powiem, że idea powstania tego zespołu narodziła się po stronie samorządowej. To samorządowcy na spotkaniu z prezydentem w maju tego roku sformułowali postulat, że chcieliby stałej formuły współpracy.

W myśl tych postulatów to ciało opiniodawczo-doradcze miałoby się skupić na typowych zmianach prawa, tu przedstawiciele władz lokalnych mogliby zgłaszać problemy zmian doraźnych, ale i zmian w dłuższej perspektywie.

Na kolejnym spotkaniu prezydent Andrzej Duda zadeklarował, że zgadza się na powołanie takiego zespołu.

Poza tym pojawił się kontekst wynikający z inicjatywy pana prezydenta dotyczącej referendum konsultacyjnego. Spytaliśmy przedstawicieli organizacji samorządowych czy są zainteresowani dyskusją i padła odpowiedź, że absolutnie tak, zwłaszcza w sferze dotyczącej samorządu i finansów publicznych.

Jak pan – jako minister, ale i samorządowiec – widzi cel pracy takiego zespołu?

- Literalnie, celem tego zespołu jest analiza potrzeb samorządu, wypracowywanie rekomendacji i koncepcji, które mogą być podstawą inicjatyw ustawodawczych. Ogólnie rzecz ujmując chodzi o jak najdoskonalsze formułowanie obowiązujących rozwiązań prawnych, które regulują funkcjonowanie samorządu terytorialnego.

Co już wiadomo o konkretnych pracach tego gremium?

- Ja mam sprawować nadzór nad pracami zespołu, a jego przewodniczącym został dyrektor Biura do Spraw Narodowej Rady Rozwoju, Samorządu i Inicjatyw Obywatelskich Przemysław Bryksa.

Do zespołu zostali powołani przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, członkowie sekcji „Samorząd, polityka spójności” Narodowej Rady Rozwoju czyli prezydent Tomaszowa Mazowieckiego Marcin Witko i pan Marszałek Władysław Ortyl, którzy będą łącznikami pomiędzy zespołem, a Narodową Radą Rozwoju, jest w niej przedstawiciel Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, są oczywiście przedstawiciele sześciu organizacji samorządowych, tych, które mają miejsce także w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.

Poza tym organizacje wskazały także swoich ekspertów. Na ostatnim spotkaniu odbyła się już debata z udziałem jednego z nich, a był to pan prof. Krystian Ziemski z Poznania, który jest także doradca Związku Gmin Wiejskich.

Co na początek prac?

- Myśmy się umawiali z samorządowcami, że jednym z pierwszych tematów, które będą poruszane będzie kwestia źródeł finansowania JST, dochodów własnych i ogólnie finansów publicznych.  Działania są zaawansowane, bo być może jeszcze w październiku, a najdalej w listopadzie już te prace robocze w pełni ruszą.

Ten zakres zagadnień jest jednak bardzo szeroki, bo przecież wszyscy wiemy, że pojawiają się postulaty nawołujące do pewnej ogólnej refleksji nad samorządem, choćby jego umocowania w Konstytucji, z drugiej strony mamy postulaty szczegółowe dotyczące przepisów z zakresu prawa samorządowego.

Już na ostatnim spotkaniu samorządowcy takie tematy podnosili, choćby te dotyczące kwestii zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków czy innych tematów związanych z gospodarką komunalną.  

REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • ocena z samorządu, 2017-10-19 15:26:36

  Okreg wyborczy ma 4 mandaty to lista kandydatów też powinna wynosić 4 a nie dubeltowanie do 8 kandydatów wtedy nie ma ksiązeczki do głosowania a jest 1 karta z kandydatami komitetów