PARTNER PORTALU
  • BGK

Pawilon wolontariatu na Euro 2012

  • PAP    13 września 2011 - 09:30

Ostatnie dwa dni Pawilonu Europejskiego Roku Wolontariatu poświęcone będą wolontariatowi sportowemu, m.in. w kontekście mistrzostw Euro 2012.
Rzeczniczka Pawilonu ERW Magdalena Fijołek zapowiada: „We wtorek mamy m.in. w planach spotkania ze sportowcami, które może pomogą podjąć decyzję osobom wahającym się, czy zaangażować się w tę formę wolontariatu. To może być budujące: spotkać się ze sportowcami, porozmawiać i zapytać o ich motywacje. Będą m.in. Robert Korzeniowski, Przemysław Saleta, Krzysztof Diablo Włodarczyk.

Środa zaś będzie głównie o wolontariacie w kontekście Euro 2012. Do końca września trwa rekrutacja wolontariuszy do imprez związanych z mistrzostwami. Będziemy mówić, jak będzie wyglądał wolontariat, co można robić w ramach wolontariatu przy Euro, ilu wolontariuszy jeszcze jest potrzebnych, a także dowiemy się, na jakim etapie są obecnie przygotowania do Euro. Myślę, że te dni mogą być ciekawe dla fanów sportu”.

Decyzją Komisji Europejskiej rok 2011 jest poświęcony wolontariatowi. W ramach obchodów po Europie podróżuje przygotowany przez z inicjatywy KE Pawilon ERW, gdzie odbywają się spotkania, dyskusje, wystawy i inne wydarzenia związane z promocją wolontariatu.

Interaktywna trasa promocyjna obejmuje wszystkie państwa członkowskie UE. Pawilon gościł już m.in. we Francji, Portugalii, Grecji, Hiszpanii, Austrii. Na warszawskim Placu Defilad przebywa od 1 do 14 września. Dzień po dniu poszczególne rodzaje wolontariatu prezentują tam swe osiągnięcia i perspektywy rozwoju. Swoje dni miały m.in. wolontariat młodzieżowy, wolontariat w kulturze i sztuce, wolontariat ratowniczy, e-wolontariat.

„Pobyt Pawilonu był bardzo udany. Zainteresowanie było duże, różne w różnych dniach, odwiedzało nas od 300 do 1,2 tys. osób dziennie, średnio ok. 600 w ciągu jednego dnia. Jak na tyle dni jest to niezły wynik. Zaskoczyło nas mniejsze zainteresowanie w weekendy niż w dni powszednie, ale wydaje mi się, że wynika to z tego, że nie jest to trasa, którą warszawiacy chodzą w weekend. Odwiedziło nas natomiast dużo szkół” – podsumowuje Magdalena Fijołek.

Jak dodała, największym powodzeniem cieszył się dzień profilaktyki, który odbywał się 6 września, a koordynowany był przez MSWiA. Tego dnia w Pawilonie gościły współpracujące z resortem organizacje oraz organizatorzy programu Profilaktyka a Ty realizowanego przez KGP, a także uczestnicząca w nim młodzież. „Zainteresowanie wynikało to w dużej mierze z tego, że mieliśmy całą masę rzeczy, które działy się na zewnątrz. Były przedstawienia teatralne, happeningi, było pięknie, było kolorowo. Było niesamowite to, że o godz. 20 cały tłum ludzi tańczył przed Pałacem Kultury. Ten dzień był bardzo udany” – powiedziała Fijołek.

Za wyjątkowo ciekawy uważa też dzień wolontariatu seniorów (8 września). „Ten rodzaj wolontariatu nadal jest postrzegany w Polsce jako zjawisko marginalne, seniorzy stanowią zaledwie 5 proc. wszystkich wolontariuszy. Wynika to m.in. z tego, że do tej pory było mało programów dla seniorów, poza tym trzeba przełamać stereotyp, że wolontariat może być też dla starszych ludzi, że oni nie muszą siedzieć w domu pilnując wnuki i rozwiązując krzyżówki. Przez cały tydzień przychodzili seniorzy, dopytując się, kiedy będzie ich dzień, bo chcieliby przyjść, pomóc. I faktycznie dzień seniora był bardzo wesoły tutaj” – podkreśliła Fijołek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.