PARTNER PORTALU
  • BGK

Pierścienie Podskarbiego Włoszka 2015 wręczone

  • pt    1 lutego 2016 - 12:20
Pierścienie Podskarbiego Włoszka 2015 wręczone
Laureaci Nagrody wójta gminy Juchnowiec Kościelny (fot.mat.prasowe)

• Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny „Pierścień Podskarbiego Włoszka 2015” zostały rozdane.
• Jest to wyróżnienie honorowe przyznawane w trzech kategoriach.
Grzegorz Radziewicz w kategorii człowiek, Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej w kategorii firma i Bieg Konopielki w kategorii wydarzenia – to Laureaci Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny „Pierścień Podskarbiego Włoszka 2015”.

Nagrody zostały wręczone już po raz piąty.

Grzegorz Radziewicz mieszka w Juchnowcu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo, grafikę, zajmuje się fotografią i od niedawna malarstwem cyfrowym. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Edynburgu, Warszawie, Wrocławiu, Kielcach, Białymstoku i oczywiście w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym.

Już sam fakt lokalizacji Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej nobilituje Kleosin, bo jest jedyną wsią w Polsce mogącą poszczycić się wyższą uczelnią. Przy Wydziale działa Rada Przedsiębiorców, mająca głos doradczy w kształtowaniu procesu dydaktycznego, a w której zasiadają m.in. przedsiębiorcy z gminy Juchnowiec Kościelny.

Bieg Konopielki to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez sportowych w gminie Juchnowiec Kościelny. Na Bieg Konopielki do Juchnowca Dolnego przyjeżdżają biegacze nie tylko z Podlasia, ale także z odległych zakątków Polski. Ważną jego częścią jest podsumowanie „z literackim akcentem” we Frampolu, rodzinnym gnieździe Edwarda Redlińskiego.

Nagroda „Pierścień Podskarbiego Włoszka” jest wyróżnieniem honorowym przyznawanym od tego roku w trzech kategoriach.

„Patronem” nagrody jest podskarbi Stanisław Zachariaszewicz Włoszek, dworzanin króla Zygmunta Augusta, łożniczy, a następnie pierwszy podskarbi litewski. Z nadania króla Zygmunta Augusta Włoszek otrzymał ziemie „na południe od rzeki Niewodnicy”. Na wzgórzu w dzisiejszym Juchnowcu Górnym umiejscowił swój dwór, na kolejnym, pobliskim wzgórzu ufundował w roku 1547 kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej.

Ogłoszenie lity laureatów oraz wręczenie wyróżnień odbyło się w sobotę 30 stycznia 2016 roku podczas uroczystej gali.

Tegoroczną galę uświetniło przedstawienie teatralne zatytułowane „Misja Bąka i Badyla, czyli Szekspir dla początkujących” w wykonaniu grupy teatralnej dla dorosłych „Trylobit” działającej przy Ośrodku Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.

 

 

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.