Pierścienie Podskarbiego Włoszka 2015 wręczone

• Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny „Pierścień Podskarbiego Włoszka 2015” zostały rozdane.
• Jest to wyróżnienie honorowe przyznawane w trzech kategoriach.
Pierścienie Podskarbiego Włoszka 2015 wręczone
Laureaci Nagrody wójta gminy Juchnowiec Kościelny (fot.mat.prasowe)

Grzegorz Radziewicz w kategorii człowiek, Wydział Zarządzania Politechniki Białostockiej w kategorii firma i Bieg Konopielki w kategorii wydarzenia – to Laureaci Nagrody Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny „Pierścień Podskarbiego Włoszka 2015”.

Nagrody zostały wręczone już po raz piąty.

Grzegorz Radziewicz mieszka w Juchnowcu, ukończył Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Uprawia malarstwo, grafikę, zajmuje się fotografią i od niedawna malarstwem cyfrowym. Prezentował swoje prace na wielu wystawach, m.in. w Edynburgu, Warszawie, Wrocławiu, Kielcach, Białymstoku i oczywiście w Ośrodku Kultury w Juchnowcu Kościelnym.

Już sam fakt lokalizacji Wydziału Zarządzania Politechniki Białostockiej nobilituje Kleosin, bo jest jedyną wsią w Polsce mogącą poszczycić się wyższą uczelnią. Przy Wydziale działa Rada Przedsiębiorców, mająca głos doradczy w kształtowaniu procesu dydaktycznego, a w której zasiadają m.in. przedsiębiorcy z gminy Juchnowiec Kościelny.

Bieg Konopielki to jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez sportowych w gminie Juchnowiec Kościelny. Na Bieg Konopielki do Juchnowca Dolnego przyjeżdżają biegacze nie tylko z Podlasia, ale także z odległych zakątków Polski. Ważną jego częścią jest podsumowanie „z literackim akcentem” we Frampolu, rodzinnym gnieździe Edwarda Redlińskiego.

Pierścień Podskarbiego Włoszka
Pierścień Podskarbiego Włoszka

Nagroda „Pierścień Podskarbiego Włoszka” jest wyróżnieniem honorowym przyznawanym od tego roku w trzech kategoriach.

„Patronem” nagrody jest podskarbi Stanisław Zachariaszewicz Włoszek, dworzanin króla Zygmunta Augusta, łożniczy, a następnie pierwszy podskarbi litewski. Z nadania króla Zygmunta Augusta Włoszek otrzymał ziemie „na południe od rzeki Niewodnicy”. Na wzgórzu w dzisiejszym Juchnowcu Górnym umiejscowił swój dwór, na kolejnym, pobliskim wzgórzu ufundował w roku 1547 kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej.

Ogłoszenie lity laureatów oraz wręczenie wyróżnień odbyło się w sobotę 30 stycznia 2016 roku podczas uroczystej gali.

Tegoroczną galę uświetniło przedstawienie teatralne zatytułowane „Misja Bąka i Badyla, czyli Szekspir dla początkujących” w wykonaniu grupy teatralnej dla dorosłych „Trylobit” działającej przy Ośrodku Kultury w Gminie Juchnowiec Kościelny.

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE