PARTNER PORTALU
  • BGK

Piknik Wiedzy w Sosnowcu

  • AT    11 stycznia 2013 - 12:42
Piknik Wiedzy w Sosnowcu

17 stycznia w godz. 9-16 w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym odbędzie się Piknik Wiedzy. Wydarzenie zgromadzi uczniów, studentów, doktorantów, pracowników naukowych i przedsiębiorców.
- Piknik Wiedzy będzie prawdziwą ucztą dla głodnych wiedzy i nowych technologii. Uczniowie i studenci, którzy planują otworzyć własny biznes, dowiedzą się, jakie kroki podjąć, by ich wysiłek nie poszedł na marne - zapowiada Monika Zając, dyrektor Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Jak dodaje pracownicy naukowi otrzymają informacje, jak mogą wykorzystać swoją cenną wiedzę i rozwinąć skrzydła przedsiębiorczości. Przedsiębiorcy zaprezentują gościom Pikniku Wiedzy innowacje, które powstały w nowoczesnych firmach dzięki połączeniu nauki z biznesem.

- Nie zabraknie też porad doświadczonych biznesmenów i ekonomistów, w tym m.in. dra hab. Roberta Gwiazdowskiego! - wylicza Zając.

Atrakcją dla gości Pikniku Wiedzy będą targi innowacji i przedsiębiorczości, podczas których będzie można oglądać eksperymenty i doświadczenia naukowe oraz nietypową ekspozycję.

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki pokażą nowinki technologiczne sprzed lat zgromadzone w zbiorach Muzeum Historii Komputerów i Informatyki.

Każdy z uczestników Pikniku Wiedzy będzie mógł przypomnieć sobie czar kultowych komputerów i zagrać w niezapomniane gry na Commodore, Atari czy Spectrum. Ekspozycja zaprezentuje historię nośników pamięci i umożliwi oglądającym porównanie ile nośników było kiedyś potrzebnych do zapisania jednego utworu w formacie mp3.

- Miejsce przeznaczone dla Muzeum Historii Komputerów i Informatyki stanie się machiną czasu, która przeniesie przybywających nawet do końca lat 60. ubiegłego wieku. Ekspozycja będzie zawierała przekrój produktów, które były popularne w latach 80., nie zabraknie popularnych produktów Commodore, Atari, Sinclair czy też mniej znanych brytyjskich wynalazków komputerowych - mówi Krzysztof Chwałowski ze Stowarzyszenia Miłośników Zabytków Informatyki.

Jak dodaje ponad 30 maszyn pokaże przekrojowo rozwój branży IT, będzie można zobaczyć produkty które nigdy nie weszły do seryjnej produkcji MERA-ELZAB z Zabrza chociażby ComPan 16.

Swoje doświadczenia zaprezentuje Korek - fizyk, który gości Pikniku będzie częstował balonowymi szaszłykami, pączkami z dymu oraz powiększonymi za pomocą pompy słodyczami.

- Będziemy tworzyć baterię elektryczną z uczestników Pikniku. Oczywiście w bezpieczny sposób. Na naszym stanowisku można będzie spotkać balonowego fakira, wodnego jeża i keczupowego nurka. Będziemy rozgrzewać przedmioty do temperatury ponad 2 tysiące stopni Celsjusza i schładzać do prawie minus 200 st. C, a wszystko po to, by zbudować żarówkę i skroplić tlen z atmosfery - opowiada Michał Szydłowski z firmy Pan Korek - eksperymenty dla małych i dużych.

Ponadto - jak dodaje Szydłowski - goście będą mogli zobaczyć i dotknąć dźwięk, sprawdzić na własnej skórze, jak czuje się zapakowany próżniowo żółty ser oraz doświadczyć świata z wyłączonym poczuciem odległości i głębi. Pokażemy również, że połączenie dwóch żywiołów wody i powietrza wystarcza do zbudowania rakiety odrzutowej.

Przedsiębiorstwa z regionu zaprezentują swoje osiągnięcia, a uczelnie wyższe pokażą, że droga od pomysłu do biznesu może być prosta.

Wśród innowatorów znajdą się m.in. lokatorzy Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego - firmy Cadelan i NTI oraz liderzy wdrażania nowoczesnych technologii: Future Processing, AT GROUP, Polsoft Engineering, Instytut Technik Innowacyjnych EMAG, czy firma tworząca m.in. roboty z klocków Lego.

Równolegle do części wystawowej, w budynku SPNT odbywać się będą wykłady, panele dyskusyjne i warsztaty. Część wykładowa dotyczyć będzie m.in. rozwijania przedsiębiorczości i komercjalizacji wiedzy.

Goście pikniku dowiedzą się również, jak właściwie napisać biznesplan, pozyskać środki unijne na własną działalność. Gościem specjalnym całej imprezy będzie Prezydent Centrum im. Adama Smitha, dr hab. Robert Gwiazdowski.

Piknik wiedzy organizowany jest w ramach Projektu „Naukowy biznes" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Impreza ma charakter otwarty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.