PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Gliński chwali młodzieżowe rady. Problem, że wciąż ich za mało

  • PAP/MIW    17 kwietnia 2018 - 11:40
Piotr Gliński chwali młodzieżowe rady. Problem, że wciąż ich za mało
Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński (fot. mat. MSZ)

Jesteście emanacją demokracji, najbardziej aktywną grupą w swoim pokoleniu - powiedział wicepremier i minister kultury Piotr Gliński do przedstawicieli rad młodzieżowych, uczestników konferencji "Młodzi 2.0 – Młodzieżowe Rady na stulecie Niepodległości".
Wicepremier podkreślił, że bardzo ważne jest, by być nie tylko aktywnym, ale także od najmłodszych lat profesjonalnym w tym, co się robi.

- Państwo jesteście w jakiejś mierze emanacją demokracji. Nie ma demokracji współczesnej, nowoczesnej bez partycypacji obywatelskiej i w tym bez partycypacji młodego pokolenia. A w jesteście taką specyficzną grupą społeczną, która jest najbardziej aktywna w swoim pokoleniu, bo swoją aktywność realizujecie w radach młodzieżowych przy jednostkach samorządu terytorialnego - powiedział Gliński do uczestników konferencji, która odbyło się we wtorek (17 kwietnia) w Sali Kolumnowej w Sejmie.

- Nabywacie, co jest szalenie istotne, doświadczenie, wiedzę i umiejętności dotyczących bycia dobrym obywatelem - dodał.

- Gdy spojrzymy na definicję obywatela u Arystotelesa, to ta definicja opierała się przede wszystkim na pewnych cnotach czy umiejętnościach obywatelskich, które muszą być praktykowane, i to umiejętnościach, które muszą być praktykowane w sposób kompetentny. A więc (chodzi) nie tylko o samo zaangażowanie, samo emocjonalne wyrażenie konieczności bycia aktywnym, branie odpowiedzialności za jakieś sprawy publiczne i działania, ale także działanie kompetentne - zaznaczył wicepremier. Dlatego - jak mówił - bardzo ważne jest, by od najmłodszych lat być profesjonalistą w tym, co się robi.

Młodzieżowe rady to ustawowe organy doradcze jednostek samorządu terytorialnego, które zajmują się szerzeniem idei samorządowej, konsultacją stanowionego prawa i aktywizacją społeczności lokalnej. Są również reprezentantami lokalnej młodzieży, ponieważ w większości są wybierane w demokratycznych wyborach. Według badania przeprowadzonego przez Radę Dzieci i Młodzieży RP, liczba młodzieżowych rad w Polsce w latach 2014-2018 wzrosła o ponad 100 proc. Takie organizacje działają w około jednej szóstej gmin.

Czytaj też: Młodzieżowa rada w każdej gminie? "Wciąż jesteśmy na drzewie"

Organizatorami wydarzenia w Sejmie są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Młodzieżowych Rad przy Jednostkach Samorządu Terytorialnego, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych, Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN, Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.