PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotr Gliński: powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej

  • pt/pap    6 kwietnia 2017 - 15:01
Piotr Gliński: powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej
Piotr Gliński (fot. mat. MKiDN)

Dziś podjąłem decyzję o połączeniu muzeów II wojny i Westerplatte, w związku tym powstało nowe Muzeum II Wojny Światowej - powiedział 6 kwietnia wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. Dodał, że p.o. dyrektora placówki został historyk dr Karol Nawrocki.
• W środę, 5 kwietnia Naczelny Sąd Administracyjny uchylił postanowienie WSA w Warszawie wstrzymujące połączenie Muzeum II Wojny Światowej oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 do czasu prawomocnego rozstrzygnięcia w tej sprawie.

• Tego samego dnia MKiDN zapowiedziało niezwłoczne połączenie placówek.

• Minister Piotr Gliński powiedział, że placówce został nadany nowy statut, "w ramach, którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej"

W czwartek Gliński poinformował, że podjął decyzję o połączeniu gdańskich muzeów. "W dniu dzisiejszym podjąłem decyzję o połączeniu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r., w związku z tym powstało nowe muzeum - Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku" - powiedział Gliński PAP, Polskiemu Radiu i TVP Info. "Muzeum to łączy potencjały obu jednostek kultury" - dodał.

Minister powiedział, że placówce został nadany nowy statut, "w ramach, którego dotychczasowe zadania obu instytucji kultury będą realizowane w nowej formule prawnej". Wyjaśnił, że w ramach nowego muzeum powstanie oddział Westerplatte i Wojny 1939 r. Zapewnił, że wszyscy pracownicy obu połączonych muzeów "będą pracownikami nowej instytucji, także pod tym względem nastąpi płynne przejście kadry i pracowników z obu muzeów do nowej jednostki".

Gliński zaprzeczył, jakoby MKiDN chciało "likwidować, zamykać czy niszczyć Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". "Wręcz przeciwnie, chcemy dopełnić ofertę tego muzeum o wielki potencjał symboliczny i kulturowy Muzeum Westerplatte" - podkreślił minister.

Dodał, że p.o. dyrektora nowej placówki został historyk dr Karol Nawrocki. "Myślę, że to jest dobra kandydatura, która także uspokoi trochę sytuację, bo zadaniem dla pana doktora jest stabilizacja funkcjonowania tej nowej instytucji" - zaznaczył Gliński.

Podkreślił, że MKiDN nie chce robić w muzeum "żadnej rewolucji". "To jest tylko decyzja wynikająca z wieloletniego już problemu, jaki był z Muzeum II Wojny Światowej, bo przypomnę, muzeum było powołane w 2008 roku nieprzypadkowo jako Muzeum Westerplatte, później zmieniano koncepcję, realizowano założenia polityki historycznej poprzedniego rządu" - wyjaśnił Gliński.

Jak mówił, decyzja o połączeniu dwóch placówek leży w kompetencjach ministra kultury i dziedzictwa narodowego, co dwukrotnie potwierdził w ostatnim czasie Naczelny Sąd Administracyjny - "mimo różnych zabiegów niezrozumiałych w gruncie rzeczy, straszeniu sądami przez miasto Gdańsk, albo tej skardze niebywałej Rzecznika Praw Obywatelskich, te wszystkie rzeczy zostały odrzucone przez Naczelny Sąd Administracyjny" - zaznaczył minister Gliński.

"Ciekawostką jest także to, że Wojewódzki Sąd Administracyjny (w Warszawie), który dwukrotnie wstrzymywał tę decyzję (o połączeniu muzeów) merytorycznie sprawy nie rozpatrzył do dzisiaj, przez bardzo wiele miesięcy tego nie zrobił, mimo że wykazywał się bardzo jednoznacznie wolą zaangażowanie w tę sprawę" - zwrócił uwagę.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.