PARTNER PORTALU
  • BGK

Piotrków Trybunalski gospodarzem obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej

  • MIW    15 lutego 2018 - 13:03
Piotrków Trybunalski gospodarzem obchodów 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej
W środę (14.02) odbyła się pierwsza wizyta robocza przedstawicieli Kancelarii Sejmu w Piotrkowie Trybunalskim (fot. mat. UM Piotrków Trybunalski)

Ogólnopolskie obchody 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej odbędą się w Piotrkowie Trybunalskim. Uroczystości będą trwały od 5 do 6 października.
Jak podkreślają przedstawiciele piotrkowskiego, ratusza miasto już drugi rok z rzędu będzie gospodarzem imprezy o tak wysokiej randze. W marcu ubiegłego roku w Piotrkowie Trybunalskim odbywały się międzynarodowe Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. W ich trakcie w mieście gościli prezydenci: Polski Andrzej Duda i Wegier Janos Ader. Odbyło się także forum gospodarcze z udziałem przedsiębiorców z Polski i Węgier oraz Międzynarodowe Targi Turystyki Kulinarnej.

- Przyznanie naszemu miastu tych obchodów jest podkreśleniem roli grodu trybunalskiego w tworzeniu się dwuizbowego parlamentu i państwowości polskiej – mówi prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

Rozpoczęły się już przygotowania do organizacji uroczystości. W środę (14.02) odbyła się pierwsza wizyta robocza przedstawicieli Kancelarii Sejmu. Na czele delegacji stał minister Adam Podgórski, zastępca szefa Kancelarii Sejmu. W trakcie wizyty omawiano ogólne ustalenia związane z uroczystościami oraz odwiedzono miejsca, w których mogłyby odbywać się oficjalne punkty programu. Sam program jest dopiero opracowywany. Szczegóły pojawiać się będą po kolejnych spotkaniach i ustaleniach pomiędzy miastem i Kancelarią Sejmu.

Czytaj: Jak polskie miasta, gminy i powiaty uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości

Wybór Piotrkowa Trybunalskiego na miejsce uroczystości nie powinien zaskakiwać. To właśnie w tym mieście w 1493 r. odbył się pierwszy sejm z wydzieloną szlachecką izbą poselską i senatem, co uważa się za początek polskiego parlamentaryzmu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)