PARTNER PORTALU
  • BGK

PiS wycofuje z Sejmu projekt dotyczący metropolii warszawskiej

  • pt    28 kwietnia 2017 - 12:01
PiS wycofuje z Sejmu projekt dotyczący metropolii warszawskiej
Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia (fot.shutterstock)

Jacek Sasin z Prawa i Sprawiedliwości poinformował, że zapadła decyzja o wycofaniu z Sejmu projektu dotyczącego metropolii warszawskiej.
Złożony w Sejmie projekt PiS o utworzeniu metropolii warszawskiej przewidywał, że miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy.

 Sasin podkreślił, że podczas konsultacji projektu pojawiło się bardzo wiele wątpliwości i pytań.

- To przekonało nas do tego, że ten projekt powinien być w dalszym ciągu konsultowany, dyskutowany. -Dlatego podjęliśmy decyzję jako wnioskodawcy, żeby ten projekt wycofać w tej chwili z parlamentu, dzisiaj takie pismo do pana marszałka będzie skierowane - poinformował.

Sasin dodał, że wyniki konsultacji ws. projektu zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, gdzie eksperci dokonają analizy uwag i informacji mieszkańców.

Poseł PiS zaznaczył, że wówczas będzie można mówić o "jakiś dalszych pracach, które dotyczyłyby ustawy o metropolii warszawskiej".

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą 33 gminy.
Propozycja PiS wywołała falę protestów, samorządowców i polityków opozycji.

W sprawie ustawy kilkanaście podwarszawskich gmin zdecydowało się zorganizować referenda. Pierwsze odbyło się w Legionowie. Wynik był jednoznaczny: 94,2 proc. mieszkańców miasta opowiedziało się przeciwko włączeniu go do metropolii warszawskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • ..., 2017-04-29 19:42:47

    Przeciwko decyzji o wycofaniu się z projektu samotnie protestował Poseł Grabiec - youtube.com/watch?v=PZl4cEK1now
  • bcb, 2017-04-28 16:00:20

    Globalna warszawska wioska , wychodzi słoma zaściankowa........! Słuszna decyzja.