PARTNER PORTALU
 • BGK

Po pogrzebie Inki samorządowcy z Pomorza piszą do prezydenta

 • pt    6 września 2016 - 18:07
Po pogrzebie Inki samorządowcy z Pomorza piszą do prezydenta
Mieczysław Struk (fot.pomorskie.pl)

Postawienie historycznej cezury dzisiaj, w roku 2016, oznacza deprecjację wszystkiego co zdarzyło się wcześniej, a przecież po 1989 roku mieliśmy bardzo różnych prezydentów i bardzo różne rządy, również wywodzące się z obozu politycznego bliskiego Panu Prezydentowi. W swoim wystąpieniu mówiąc o „ustroju zdrajców" zapomina Pan również o samorządach terytorialnych. To właśnie samorządy wzięły w dużej mierze na siebie odpowiedzialność za rozwój Polski oraz – co ważne – za pamięć o jej bohaterach, w tym Żołnierzach Niezłomnych - piszą pomorscy samorządowcy do Andrzej Dudy.
Z inicjatywy marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka, przy poparciu pomorskich samorządowców do Prezydenta RP Andrzeja Dudy skierowany został list otwarty, odnoszący się do słów wypowiedzianych przez prezydenta podczas pogrzebu Żołnierzy Niezłomnych – „Inki" i „Zagończyka" w gdańskiej bazylice Mariackiej 28 sierpnia 2016 r.

- Piszemy we własnym imieniu – jako pomorscy samorządowcy – ale również w imieniu bardzo wielu naszych współobywateli, niezwykle zbulwersowanych i rozgoryczonych wypowiedzianymi przez Pana Prezydenta słowami. I to właśnie z tego powodu – mając świadomość, iż mówimy nie tylko we własnym imieniu – nadajemy naszemu wystąpieniu charakter Listu Otwartego – piszą samorządowcy i dodają:

- Tragiczne losy Żołnierzy Niezłomnych, ich ofiara i poświęcenie, z całą pewnością zbyt długo pozostawały poza zbiorową pamięcią Polaków. Przyczyny tego stanu rzeczy były złożone, o czym dobrze wiedzą chociażby historycy z Instytutu Pamięci Narodowej, jednak stawianie domyślnego znaku równości między ustrojem zdrajców, którzy zamordowali „Inkę" i „Zagończyka", a kolejnymi rządami Polski po 1989 roku jest zbyt daleko idącym i bolesnym uproszczeniem.

Samorządowcy pytają czy gdański pogrzeb był początkiem procesu „odzyskiwania prawdy" o Niezłomnych, czy może tego procesu ukoronowaniem?

- Postawienie historycznej cezury dzisiaj, w roku 2016, oznacza deprecjację wszystkiego co zdarzyło się wcześniej, a przecież po 1989 roku mieliśmy bardzo różnych prezydentów i bardzo różne rządy, również wywodzące się z obozu politycznego bliskiego Panu Prezydentowi. W swoim wystąpieniu mówiąc o „ustroju zdrajców" zapomina Pan również o samorządach terytorialnych. To właśnie samorządy wzięły w dużej mierze na siebie odpowiedzialność za rozwój Polski oraz – co ważne – za pamięć o jej bohaterach, w tym Żołnierzach Niezłomnych – dodają autorzy listu.

Samorządowcy dodają, że Społeczeństwo Pomorza – samorządy, organizacje pozarządowe, zwykli obywatele – od wielu lat (wbrew temu, co był Pan łaskaw powiedzieć od ołtarza) i na wiele sposobów przywraca pamięć Żołnierzy Niezłomnych związanych z naszym regionem, wśród nich „Inki" i „Zagończyka". Świadczy o tym nie tylko wiele publikacji, filmów, programów edukacyjnych, uroczystości religijnych i patriotycznych, akcji rekonstrukcyjnych, ale również bardzo „materialne" dowody pamięci, w tym osiem pomników „Inki" i Niezłomnych (Gdańsk, Sopot, Kwidzyn, Prabuty, Czernin, Sztum, Bartel Wielki), szkoły noszące imię „Inki" (Sopot, Podjazy, Kartuzy, Wiślinka, Czarne), ulice, skwery, parki, aleje, ronda, tablice pamiątkowe Im dedykowane (Gdańsk, Sopot, Gdynia, Czernin, Zajezierze, Malbork, Starogard Gdański, Lębork, Kwidzyn).

Autorzy podkreślają, że na Pomorzu ta patriotyczna manifestacja zadośćuczynienia trwa od co najmniej 2001 roku (Sopot), głównie za przyczyną starań lokalnych samorządów, nie bez inspiracji ze strony głównych osób w państwie, m.in. premiera Donalda Tuska i prezydenta Bronisława Komorowskiego, za rządów których IPN odnalazł miejsce pochówku „Inki" i „Zagończyka".

Na koniec samorządowcy przypominają: - Danuta Siedzikówna „Inka" została zrehabilitowana 10 czerwca 1991 roku wyrokiem Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sąd uznał, że poniosła śmierć za działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego.

Cały list w Multimediach

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (12)

 • 850 mld dolarów, 2016-09-17 16:01:41

  Do danderek: POżytecznych idiotów mamy zewsząd... wpolityce.pl/polityka/308606-tylko-ktos-w-rodzaju-schulza-moze-wygadywac-takie-dyrdymaly-gdyby-nie-niemieckie-hordy-polska-bylaby-wzorem-dobrobytu
 • j23, 2016-09-08 14:27:21

  Do ... szkoda słów...: dobrze zrozumiałeś ale źle zinterpretowałeś...
 • ... szkoda słów..., 2016-09-08 13:48:56

  Do j23: z "danderka(i)?" wyczytałem, że lata 1945-1989 to były lata rozkwitu podczas których Polska rozwijała się szybciej od innych krajów i panowała demokracja lepsza niż w innych krajach bo "ludowa"... Czyżby źle zrozumiałem?