PARTNER PORTALU
  • BGK

PO spotka się z Nowoczesną. O czym będą rozmawiać?

  • PAP/AT    5 stycznia 2018 - 08:30
PO spotka się z Nowoczesną. O czym będą rozmawiać?
Grzegorz Schetyna i Katarzyna Lubnauer (fot.twitter.com/Nowoczesna)

W przyszły wtorek (9 stycznia) odbędzie się spotkanie przedstawicieli władz klubów PO i Nowoczesnej.
• Zmiany w Kodeksie wyborczym, budżet na 2018 r., wnioski o odwołanie ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła i wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego - to niektóre tematy spotkania.

• Będziemy chcieli omówić harmonogram rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu, a także naszą wspólną aktywność w poszczególnych jego punktach - powiedział szef klubu PO.

• Platforma i Nowoczesna zamierzają też wrócić niebawem do rozmów na temat wspólnego startu wyborach samorządowych

W połowie grudnia podczas posiedzenia Rady Krajowej Platformy szef tej partii Grzegorz Schetyna zaproponował utworzenie wspólnego prezydium klubów parlamentarnych PO i Nowoczesnej, co - jak przekonywał - zacieśniłoby współpracę obu ugrupowań i przez to "zwiększyło siłę demokratycznej opozycji" w Sejmie. Liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer sceptycznie odniosła się do tego pomysłu, ostatecznie ustalono więc, że na razie powstanie zespół koordynujący współpracę władz klubowych.

W jego skład weszli - ze strony PO: szef klubu Platformy Sławomir Neumann, rzecznik partii Jan Grabiec oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a z Nowoczesnej: jej rzeczniczka Paulina Hennig-Kloska oraz posłowie: Kamila Gasiuk-Pihowicz i Marek Sowa.

Czytaj też: Schetyna: przed wyborami samorządowymi stworzymy wielką koalicję

Do pierwszego spotkania ma dojść - na zaproszenie Neumanna - w najbliższy wtorek o godz. 8. "Będziemy chcieli omówić harmonogram rozpoczynającego się we wtorek posiedzenia Sejmu, a także naszą wspólną aktywność w poszczególnych jego punktach" - powiedział szef klubu PO, dodając iż chciałby, żeby tego typu narady odbywały się regularnie, zwłaszcza przed każdą zbliżającą się sesją Sejmu.

Jego zdaniem najważniejsze kwestie do omówienia w przyszłym tygodniu to senackie poprawki do nowelizacji Kodeksu wyborczego i projekt ustawy budżetowej na ten rok. "Na pewno będą to też sprawy związane z naszym podejściem do ochrony immunitetowej posłów opozycji, bo jest kilka wniosków o uchylenie immunitetu politykom Platformy i Nowoczesnej, złożonych przez posłów PiS i prokuraturę" - dodał Neumann.

Chodzi m.in. o dwa prywatne wnioski o uchylenie immunitetu: jeden złożony przez zastępcę koordynatora ds. służb specjalnych Macieja Wąsika, dotyczący b. lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, i drugi, którego inicjatorem jest poseł PiS Dawid Jackiewicz, który chce uchylenia immunitetu Kamili Gasiuk-Pihowicz (chodzi o wypowiedzi obojga posłów; wnioskodawcy chcą uchylenia immunitetu, po to, by móc politykom Nowoczesnej wytoczyć procesy przed sądem). Prokuratura skierowała z kolei niedawno do Sejmu wnioski o uchylenie immunitetu b. ministrowi sprawiedliwości Cezaremu Grabarczykowi (miał - zdaniem śledczych - nielegalnie zdobyć pozwolenie na broń) oraz sekretarzowi generalnemu PO Stanisławowi Gawłowskiemu (prokuratura zarzuca mu m.in. czyny o charakterze korupcyjnym).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.