PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie: Apel ws. setnej rocznicy odzyskania niepodległości

  • aw/PAP    1 sierpnia 2017 - 15:37
Podkarpackie: Apel ws. setnej rocznicy odzyskania niepodległości
W trakcie konferencji prasowej w Rzeszowie ogłoszony został i podpisany przez wojewodę i marszałka apel w sprawie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w województwie (fot.youtube)

Wojewoda podkarpacki Ewa Leniart oraz marszałek województwa Władysław Ortyl skierowali apel do instytucji i mieszkańców regionu o aktywne uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości.
W trakcie konferencji prasowej w Rzeszowie ogłoszony został i podpisany przez wojewodę i marszałka apel w sprawie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej w województwie.

Jak powiedziała Leniart, apel skierowany jest do władz samorządowych, instytucji pozarządowych i do mieszkańców, aby Podkarpacie aktywnie włączyło się do obchodów setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.

Wojewoda przypomniała, że w kwietniu chwalona została ustawa o Narodowych Obchodach Setnej Rocznicy Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

"Ustawa ta tworzy ramy organizacyjne tego wydarzenia. Powołany został komitet, w skład którego weszli najwyżsi przedstawiciele władzy państwowych z prezydentem, marszałkami Sejmu, Senatu, panią premier i ministrami. Został także przyjęty wieloletni program +Niepodległa+, który zakłada na lata 2017-2021 przygotowanie wielu wydarzeń, związanych z odzyskaniem niepodległości" - dodała Leniart.

Natomiast marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl podkreślił, że wszyscy mieszkańcy naszego kraju mają świadomość, jak ważna jest wolność. "Stąd nasz apel, który kierujemy w imieniu wojewódzkiego, honorowego komitetu obchodów rocznicy odzyskania niepodległości. Chcielibyśmy, aby instytucje i mieszkańcy swoją aktywnością wpisali się w kalendarium tych uroczystości" - powiedział.

Wszystkie uroczystości, które będą odbywać się na Podkarpaciu mają znaleźć się w specjalnym kalendarium wydarzeń. Dostępne ono będzie w specjalnej zakładce na stronie Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Ortyl zapowiedział również, że wszystkie instytucje samorządu województwa, w tym filharmonia, teatr i muzea, będą "kierowały się w stronę upamiętniania osób i wydarzeń, które są związane z rocznicą i Podkarpaciem". "To będzie nam pomagało w pokazywaniu tej podkarpackiej tożsamości, podkarpackiego dziedzictwa" - dodał.

W wojewódzkim komitecie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości zasiadają m.in. pochodzący z Przemyśla marszałek Sejmu Marek Kuchciński, wszyscy posłowie i senatorowie, biskupi z diecezji z terenu województwa oraz organizacje w tym kombatanckie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Rebus, 2017-08-02 14:43:54

    A o proboszczach pewnie zapomnieli.
  • totalitarny PiS, 2017-08-01 21:59:59

    Totalitarny PiS rządzi w Podkarpackim i nie ma złośliwości jak w innych województwach