PARTNER PORTALU
  • BGK

Podkarpackie. Stanowisko sejmiku ws. roli "Solidarności" w budowie wolnej Polski i Europy

  • pt/pap    28 sierpnia 2017 - 14:46
Podkarpackie. Stanowisko sejmiku ws. roli "Solidarności" w budowie wolnej Polski i Europy
Radni podkreślili, że "Solidarność" to dzieło, "które wyrosło w oparciu o ducha polskiego narodu (fot.podkarpackie.pl)

Sejmik województwa podkarpackiego na uroczystym posiedzeniu przyjął przez aklamację stanowisko w sprawie roli "Solidarności" w budowie wolnej Polski i Europy. Bez ludzi "Solidarności" nie byłoby wolnej Polski i innych wolnych krajów - napisali radni.
"Radni wspominając pamiętny "Sierpień 1980 roku", wyrażają głęboki szacunek i uznanie dla ludzi Solidarności, którzy swym życiem i zaangażowaniem zapoczątkowali marsz Polski i krajów bloku wschodniego do wolności. Dzisiaj żyjąc w wolnym kraju, powinniśmy pamiętać o ludziach, którzy o tę wolność walczyli, dla tej wolności się jednoczyli i w obronie tej wolności cierpieli" - czytamy w stanowisku sejmiku.

Radni podkreślili, że "Solidarność" to dzieło, "które wyrosło w oparciu o ducha polskiego narodu, który przez wieki dodawał odwagi i przypominał każdemu, takie wartości jak Bóg, Honor, Ojczyzna".

Przypomnieli też, że "Solidarność" - która narodziła się w Polsce, stała się następnie inspiracją dla krajów Europy Środkowo Wschodniej.

"Ruch Solidarności, to zjawisko, którego w dziejach współczesnej Polski nie tylko nie sposób pominąć, ale bez którego w ogóle nie można zrozumieć wydarzeń w Polsce i Europie w ostatnich dwóch dekadach XX w. Bez ludzi Solidarności nie byłoby dzisiaj wolnej Polski, jak i innych wolnych krajów" - czytamy w stanowisku sejmiku.

"Mając w pamięci ich walkę o wolność i bezgraniczną miłość Ojczyzny, oddajemy hołd ludziom Solidarności, ich ogromnemu potencjałowi duchowemu, patriotyzmowi i odwadze. Dziękujemy im, że nauczyli nas prawdziwych słów: Polska i Solidarność, Wolność i Człowiek. Chcemy, aby przyszłe pokolenia w ludziach Solidarności odnajdywały przykłady, jak służyć Polsce i aby pamiętali, że wolność jest darem wywalczonym, o który trzeba dbać każdego dnia" - napisali radni.

W czasie poniedziałkowej sesji, został też nadany tytuł "Zasłużony dla województwa podkarpackiego" księdzu biskupowi (seniorowi diecezji sandomierskiej) Edwardowi Frankowskiemu.

Marszałek woj. podkarpackiego Władysław Ortyl wygłaszając laudację zaznaczył, że "tytuł ten, to godność, honorująca jednostki wybitne, ludzi o ogromnych zasługach w dziedzinie, w której działają, ludzi niepowtarzalnych, którzy współtworzą wizerunek naszego regionu i jego mądrość".

"Nieprzypadkowo wybraliśmy ten dzień, dziś podejmujemy również uchwałę o roli Solidarności w budowie wolnej Polski i Europy" - zauważył Ortyl.

Przypomniał m.in. działalność naukowo-dydaktyczną ks. biskupa, w tym jego zaangażowanie w utworzenie w Stalowej Woli filii Wydziału Nauk Społecznych KUL (obecnie Wydział Zamiejscowy Nauk o Społeczeństwie KUL), jego udział w powstaniu "Solidarności" w Hucie Stalowa Wola, wspieranie przez niego ruchu opozycyjnego wobec władzy komunistycznej oraz to, że duchowny był represjonowany przez władze komunistyczne.

"Dla południowo-wschodniej Polski, ksiądz biskup był duchowym przewodnikiem na miarę księdza Jerzego Popiełuszki. O tym, jak bardzo komunistyczna władza bała się księdza Frankowskiego świadczy dobitnie fakt, iż po wprowadzeniu stanu wojennego, ksiądz biskup został poinformowany o otrzymaniu zaocznego wyroku śmierci.. O działalności księdza ze Stalowej Woli wielokrotnie informowało Radio Wolna Europa" - przypominał marszałek Ortyl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.