PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaski wojewoda nagrodził organizacje pozarządowe

  • PAP/PSZ    2 października 2017 - 14:21
Podlaski wojewoda nagrodził organizacje pozarządowe
Nagrody przyznano w czterech kategoriach. Fot. Shutterstock

Kilkanaście organizacji pozarządowych zajmujących się kulturą, dziedzictwem narodowym, sportem czy edukacją nagrodził w poniedziałek (2 października) w Białymstoku wojewoda podlaski w konkursie "Inicjatywa społeczna roku".
• Nagrody przyznano w czterech kategoriach: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej, polityka społeczna.

• Nagrodzonych wybrano spośród 42 zgłoszeń.

Konkurs honoruje inicjatywy lokalne lub ponadlokalne, które mają wieloletnie tradycje, a także nowe podmioty, które dopiero rozpoczynają pracę na rzecz swoich społeczności, ale już zostały dostrzeżone, bo były ważne społecznie - podkreślał podczas uroczystego wręczenia nagród wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

"Z jednej strony docenialiśmy i honorowaliśmy to, co jest stałym dorobkiem poszczególnych podmiotów, co ma duży zasięg społeczny (...), ale również chcieliśmy docenić te lokalne grupy, działania, które w swoich społecznościach odgrywać będą lub już odgrywają bardzo istotną rolę" - powiedział wojewoda.

Dodał, że jeżeli nagrody przyczynią się do tego, że organizacjom będzie łatwiej działać i prowadzić swoje przedsięwzięcia, to już będzie to "wartość dodana" konkursu. Dodał, że będą pewnie także motywacją i impulsem do kolejnych działań na rzecz społeczności czy "drugiego człowieka".

Nagrody przyznano w czterech kategoriach: edukacja i sport, kultura i dziedzictwo narodowe, budowanie wspólnoty lokalnej, polityka społeczna. We wszystkich kategoriach łącznie było sześciu równorzędnych laureatów, dziewięć kolejnych organizacji wyróżniono. Nagrodzonych wybrano spośród 42 zgłoszeń, które napłynęły do konkursu za działalność w 2016 r. Oceniała ja konkursowa kapituła.

Nagrody honorowe za całokształt działalności odebrali: Bogusława Wencław z Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" oraz Caritas Diecezji Drohiczyńskiej.

Pełnomocnik wojewody podlaskiego ds. społeczeństwa obywatelskiego Tomasz Madras powiedział, że konkurs chce promować nie tylko znane, duże organizacje działające w dużych miastach, ale też te małe, które pracują w miastach powiatowych czy pojedynczych miejscowościach, by "pokazać je szerszej publiczności", by dać przykład innym.

Madras powiedział, że w jednej kategorii oceniano organizacje działające w różnych skalach i dziedzinach, stąd podwójne tytuły laureatów.

Nagrody w kategorii edukacja i sport przyznano: Stowarzyszeniu Historycznemu im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej w Sokółce za sztafetę niepodległości oraz Fundację Instytut Rozwoju Technologii za cykl konferencji "Programistok" promujących nowoczesne technologie.

W kategorii kultura i dziedzictwo narodowe tytuły laureata dostali: Fundacja "Pro Anima", która popularyzuje sztuki dawne oraz Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Czemu By Nie" - organizatora w Ogrodniczkach koło Białegostoku podlaskiego pikniku militarnego "Misja Wschód".

Mariusz Perkowski z "Pro Anima" powiedział, że fundacja stara się pokazać współcześnie kulturę i muzykę z XVIII wieku, gdy Białystok - za czasów Branickich - miał swój kulturalny "Wersal" i powinien się nim chwalić. Wojciech Hernik, organizator znanej w regionie i popularnej "Misji Wschód" zaznaczył, że to pierwsza nagroda dla tej imprezy, a tegoroczną jej edycję odwiedziło 49 tys. osób. Podczas misji można oglądać sprzęt wojskowy, liczne grupy rekonstrukcyjne z różnych epok.

Za budowanie wspólnoty lokalnej nagrodę dostało Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Sokólskiej "Barka" za lokalną sieć wolontariatu. Laureatem w kategorii polityka społeczna zostało Podlaskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów "Klanza" za działającą od dziesięciu lat placówkę terapeutyczną pomagającą dzieciom i rodzinom.

Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: klub wolontariuszy "W jedną stronę" z gimnazjum nr 1 w Bielsku Podlaskim, stowarzyszenie "Sporteam" z Zambrowa, które organizuje maratony szosowe, nieformalna grupa pań, które organizują mobilną kurpiowską wioskę tematyczną.

Nagrodzony wyróżnieniem Krzysztof Stawnicki z Fundacji Ośrodek Wspierania Ekologii zaapelował o utworzenie odrębnej kategorii w tej dziedzinie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.