PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie. Obszary wiejskie.  Brakuje pieniędzy i wsparcia rządu

  • pt    6 lutego 2018 - 08:22
Podlaskie. Obszary wiejskie.  Brakuje pieniędzy i wsparcia rządu
Jerzy Leszczyński, marszałek Podlasia (fot. EM / PTWP)

Jeśli pan minister dołoży do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich drugie tyle, to też zdołamy je wydać, bo potrzeby gmin są naprawdę bardzo duże – mówią samorządowcy z podlaskiego.
  • Samorządowcy ze wsi mówią, że Program Rozwoju Obszarów Wiejskich nie zaspakaja potrzeb JST.
  • Niemal wszystkie środki w ramach PROW zostały już zakontraktowane.
  • Potrzebne jest wypracowanie wspólnego modelu interpretacji przepisów dotyczących VAT przy realizacji projektów OZE.

Debata na temat kierunków, możliwości i perspektyw rozwoju obszarów wiejskich województwa podlaskiego, z udziałem m.in. marszałka województwa podlaskiego Jerzego Leszczyńskiego i sekretarza stanu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jacka Boguckiego była głównym punktem obrad XXII Zgromadzenia Ogólnego Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.

Czytaj też: Ministerstwo Rolnictwa ogłasza nabory w ramach PROW

Marszałek Jerzy Leszczyński zwrócił uwagę na to, jak ważny z punktu widzenia samorządu jest  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich.

- Niestety naszą bolączką jest mało środków w ramach tego programu. Wystarczy powiedzieć, że niemal wszystkie środki w ramach PROW zostały już zakontraktowane. Kiedy była taka możliwość, to przesuwaliśmy środki, żeby wyremontować, wybudować jak największą ilość dróg, także tych dojazdowych do pól – podkreślał marszałek Jerzy Leszczyński.

Marszałek zapowiedział też, że w ramach Departamentu Rolnictwa i Obszarów Rybackich w podlaskim już w najbliższym czasie zostaną uruchomione środki na wsparcie sołectw, w ramach których będzie możliwość pozyskania do 10 tys. zł na jeden wniosek (bez wkładu własnego). Zwrócił też uwagę na ogłoszony konkurs na pomoc finansową dla jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w gminach z województwa podlaskiego. W budżecie województwa podlaskiego została zaplanowana na to kwota w wysokości 800 tys. zł.

- Wszyscy wiemy, że jeśli pan minister dołoży do PROW drugie tyle, to też zdołamy je wydać, bo potrzeby gmin są naprawdę bardzo duże - dodał Stefan Krajewski, członek zarządu regionu, uzupełniając wypowiedź marszałka o potrzebach obszarów wiejskich.

Do przewodniczącego Związku Gmin Wiejskich zwrócił się też wicemarszałek Maciej Żywno, z prośbą o wypracowanie wspólnego modelu interpretacji przepisów dotyczących VAT przy realizacji projektów OZE.

- Mamy 62 umowy na solary i stoimy w miejscu, bo nie wiemy, co będzie z VAT-em, zwróciliśmy się do ministerstwa, czekamy na odpowiedź. Nawet projekty, które już miały się zakończyć, czekają. Beneficjenci poprosili o czas, idziemy im na rękę i razem z nimi czekamy - tłumaczył wicemarszałek Żywno i zaapelował o pomoc do wiceministra Boguckiego.

Druga prośba do ministra dotyczyła programu  RLKS-ów.

- Nasze gminy, które uczestniczą w Rozwoju Lokalnym Kierowanym przez Społeczność potrzebują wsparcia ministra rolnictwa. Potrzebujemy pomocy ze strony wszystkich możliwych instytucji, głównie rządowych - dodał wicemarszałek.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.