PARTNER PORTALU
  • BGK

Podlaskie przejmuje koordynację nad Domem Polski Wschodniej w Brukseli

  • pt    11 grudnia 2017 - 13:13
Podlaskie przejmuje koordynację nad Domem Polski Wschodniej w Brukseli
Dom Polski Wschodniej włączy się w przygotowania do odbywającego się w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego (fot.umwp)

Podczas wigilijnego spotkania w Domu Polski Wschodniej w Brukseli województwo podkarpackie przekazało koordynację nad Domem województwu podlaskiemu.
• Koordynację odebrał marszałek województwa podlaskiego Jerzy Leszczyński.

• Dom Polski Wschodniej włączy się w przygotowania do odbywającego się w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego

• Delegacja z województwa podlaskiego, korzystając z okazji, złożyła również wizytę w Parlamencie Europejskim.

 

W 2018 r. prace Domu Polski Wschodniej będą przebiegać pod kierownictwem województwa podlaskiego. Będzie to już druga podlaska inicjatywa w historii tej instytucji, a pierwsza pod kierownictwem marszałka Jerzego Leszczyńskiego, w którego ocenie Dom Polski Wschodniej w Brukseli jest doskonałym przykładem na to, że przy często odmiennych interesach można współpracować i osiągać wspólnie postawione sobie cele.

Czytaj też: Program Polska Wschodnia za półmetkiem

 - W przyszłym roku będziemy się koncentrować na obszarach, które są jednakowo ważne dla województw makroregionu Polski Wschodniej. Nasze działania dotyczyć będą rozwoju obszarów wiejskich, transportu, wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz klastrów - mówił Jerzy Leszczyński.

- Będziemy kontynuować także działania zmierzające do zabezpieczenia naszych interesów w przyszłej perspektywie finansowej UE po roku 2020 ze szczególnym uwzględnieniem kontynuacji Programu Rozwój Polski Wschodniej. Nasze działania będą też wpisywały się w ton przyszłorocznych wydarzeń związanych z 100-tną rocznicą Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz różnego rodzaju wydarzeń promujących kulturę, sztukę i turystykę Polski Wschodniej – dodał.

Podlaska inicjatywa

Plan działań wspólnego brukselskiego przedstawicielstwa województw Polski Wschodniej na 2018 r. jest kontynuacją inicjatyw, które realizowane były w latach poprzednich. Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazły się imprezy targowe w Hamburgu i Paryżu wspierające sektor metalowy, targi Tavola w Kortrijk wspierające sektor spożywczy, oraz targi turystyczne w Brukseli Salon de Vacances.

Ponadto w przyszłym roku odbędzie się szereg spotkań eksperckich oraz wizyty studyjne skierowane do podmiotów z Polski Wschodniej. Dom Polski Wschodniej włączy się w przygotowania do odbywającego się w Białymstoku Wschodniego Kongresu Gospodarczego jak również planuje zorganizować konferencję dotyczącą polityki regionalnej w Brukseli.

Jak zwykle w działalności brukselskiego przedstawicielstwa nie zabraknie wydarzeń o charakterze kulturalnym, które dotyczyć będą m.in. twórczości Jerzego Nowosielskiego.

Ważnym elementem przyszłorocznych działań będą wydarzenia związane z 100. rocznicą Odzyskania Niepodległości. Jedną z inicjatyw o tym charakterze będzie druga edycja imprezy biegowej "Polish Run”, która w roku bieżącym okazała się wielkim sukcesem.

Dom Polski Wschodniej

Dom Polski Wschodniej w Brukseli to wspólne przedstawicielstwo regionów Polski Wschodniej powstałe na mocy porozumienia zawartego w dniu 2 grudnia 2009 r. pomiędzy województwami: lubelskim, podkarpackim, podlaskim, świętokrzyskim i warmińsko-mazurski.

Dom powstał w celu pogłębienia współpracy i koordynacji działań pięciu przedstawicielstw regionalnych w Brukseli.

Wspólne przedstawicielstwo ma umożliwić pełniejsze wykorzystanie atutów oraz głównych szans rozwojowych, w tym wspólnego potencjału inwestycyjnego województw Polski Wschodniej, a także pozwolić na skuteczniejsze zabieganie o wspólne interesy regionów w Unii Europejskiej.

Główne zadania Domu to reprezentowanie interesów regionów przed instytucjami europejskimi, monitorowanie działań podejmowanych przez instytucje europejskie w sprawach ważnych z punktu widzenia interesów regionów, informowanie podmiotów w regionach o możliwościach aplikowania po środki w ramach Programów Wspólnotowych oraz promowanie Polski Wschodniej w Brukseli i w innych regionach Unii Europejskiej.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.