PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska buduje się dzięki samorządom

  • PAP    29 sierpnia 2011 - 14:10

Polska buduje się dzięki samorządowcom, często bez wsparcia rządu i większości parlamentarnej – powiedział w Dąbrowie Górniczej Grzegorz Napieralski.
Wyraził przekonanie, że nowa władza po wyborach zauważy potrzeby lokalnych społeczności.

„Polska się buduje, ale dzięki samorządom, dzięki dobrym gospodarzom, dzięki prezydentom, burmistrzom, którzy są dobrymi gospodarzami, potrafią korzystać ze środków Unii Europejskiej, ale przede wszystkim wiedzą, co potrzeba w danym mieście, danej gminie” – mówił Napieralski.

Lider SLD ocenił, że Polska buduje się, ponieważ podejmowane są „profesjonalne decyzje zgodne z oczekiwaniami ludzi”. Chwalił obecnych na spotkaniu związanych z SLD prezydentów zagłębiowskich miast za wiedzę, jak podejmować mądre decyzje i dobrze współpracować z radnymi, ludźmi, innymi miastami, a także rządem.

Prezydenci Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza (zabierz głos/oceń prezydenta), Sosnowca Kazimierz Górski (zabierz głos/oceń prezydenta) i Będzina Łukasz Komoniewski (zabierz głos/oceń prezydenta) prezentowali niedawno zakończone lub właśnie prowadzone inwestycje.

Górski zaznaczył m.in., że niektórymi inwestycjami samorządy wręcz pomagają rządowi – wskazał tu na zbudowaną przy wsparciu ponad 30 mln zł z budżetu Sosnowca siedzibę jednego z wydziałów Uniwersytetu Śląskiego.

Napieralski zaznaczył jednak, że np. przedszkola w Polsce są budowane nie dlatego, że dobrze rządzi minister edukacji Katarzyna Hall. „Przedszkola są budowane tylko dlatego, że dobrze rządzą samorządowcy lewicy” – ocenił Napieralski.

Wyjaśnił też, że remontowany właśnie (m.in. za pożyczkę ok. 50 mln zł Europejskiego Banku Inwestycyjnego) symbol Zagłębia – Pałac Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej – mimo petycji podpisanej przez kilka tysięcy mieszkańców tego miasta, nie dostał pomocy rządu.

„Nikt nie pomógł” – podkreślił lider SLD.

„To prezydent Dąbrowy Górniczej powiedział: ja to zrobię dla mieszkańców, dla miasta, i to robi. Nie ma wsparcia rządu, nie ma wsparcia większości parlamentarnej. To smutne, ale cieszy to, że są ludzie zdeterminowani, odważni, profesjonalnie przygotowani do pełnienia swojej funkcji” – dodał, dziękując też wspierających prezydentów urzędnikom, np. odpowiedzialnym za środki unijne.


„Wierzę głęboko, że kiedy 9 października pójdziemy do urn, zmieni się koalicja rządząca i władza tam w Warszawie zauważy takich dobrych gospodarzy i zauważy, że takim miastom jak Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec i Będzin można i trzeba pomagać, bo jeżeli będziemy pomagali małym społecznościom, to te społeczności będą się rozwijały” – podkreślił Napieralski.

Prowadzący spotkanie zagłębiowskich samorządowców z szefem partii lider sosnowieckiej listy kandydatów na posłów SLD, skarbnik tej partii Kazimierz Karolczak zaakcentował, że sprawdzał niedawno – zainspirowany wysypem billboardów informujących o biurach parlamentarzystów – co zrobiły dla regionu osoby z innych partii.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.