PARTNER PORTALU
  • BGK

Polska staje się krajem modnym turystycznie

  • PAP/JS    20 czerwca 2017 - 18:17
Polska staje się krajem modnym turystycznie
Ulica Piotrkowska w Łodzi. (fot. uml.lodz.pl)

Polska nie była dotąd postrzegana jako kraj szczególnie atrakcyjny turystycznie. Sytuacja się jednak zmienia i można mówić o modzie na Polskę - ocenił prezes Krajowego Rejestru Długów BIG SA Adam Łącki.
• Wskaźnik RevPar, czyli rentowności z jednego pokoju hotelowego wzrósł o 11,7 proc. za pierwsze osiem miesięcy ubiegłego roku. Był to drugi najwyższy wynik w Europie. Wyprzedziła nas pod tym względem tylko Hiszpania.

• "Polska jest tym krajem, w którym goście z Francji, Niemiec czy Hiszpanii mogą czuć się bezpiecznie. W związku z tym coraz chętniej korzystają z usług naszych hoteli, infrastruktury turystycznej" - powiedział Łącki.

Jak podkreślił, w Polsce odbywa się coraz więcej dużych spotkań, imprez, które popularyzują nasz kraj w świecie, np. Światowe Dni Młodzieży, szczyt NATO czy Euro 2012. "Przez to ściągamy coraz więcej turystów z zagranicy, którzy widzą, jak w naszym kraju zmieniają się warunki. Turyści mają do dyspozycji coraz lepsze obiekty na wysokim europejskim poziomie" - wskazał.

Dodał, że jesteśmy krajem, który się dopiero w tej dziedzinie rozwija. "Mówię tutaj o środkach z UE, które zostały dobrze wykorzystane przez branżę hotelowo-turystyczną. W związku z tym mamy nowoczesną infrastrukturę. Ważna jest też poprawa komunikacji poprzez wybudowanie autostrad. To wszystko powoduje, że jesteśmy postrzegani jako coraz bardziej atrakcyjny kraj, w którym można spędzić wakacje" - zaznaczył.

Kolejna ważna rzecz, zdaniem Łąckiego, to bezpieczeństwo. "Polska jest tym krajem, w którym goście z Francji, Niemiec czy Hiszpanii mogą czuć się bezpiecznie. W związku z tym coraz chętniej korzystają z usług naszych hoteli, infrastruktury turystycznej" - powiedział.

Jak wynika z danych przytoczonych w najnowszym raporcie KRD, hotelarze zyskują na stale rosnącej roli biznesowej Polski w regionie. "Trend ten potwierdzają dane GUS. Jeśli jeszcze w marcu 2010 r. odnotowano 285,8 tys. gości z zagranicy korzystających z dostępnej bazy noclegowej, to już w tym samym miesiącu 2016 r. było ich 419,9 tys., a w 2017 r. 449,1 tys. Oznacza to, że w ciągu ostatnich siedmiu lat liczba obcokrajowców przyjeżdżających do Polski w celach turystycznych lub biznesowych wzrosła o 57,1 proc." - czytamy w raporcie.

Prezes Łącki zwrócił też uwagę, że hotele wyższej klasy, które powstały w ostatnich latach np. na Wybrzeżu, kierują ofertę w znacznej mierze do gości z krajów ościennych, ponieważ ceny ich usług rosną. "Ta oferta w dużej mierze kierowana jest (...) do klientów z państw ościennych: Szwecji, Dani czy Niemiec. Tych gości będzie nam każdego roku na naszym Wybrzeżu przybywało" - ocenił.

Wskazał, że również Polacy coraz chętniej korzystają z lokalnej oferty noclegowej. Z danych zawartych w najnowszym raporcie KRD wynika, że w marcu 2016 r. ich łączna liczba wyniosła 1,37 mln, a w analogicznym miesiącu 2017 - 1,66 mln. "Porównując do siebie rok 2016 i 2015, z polskiej bazy noclegowej skorzystało w sumie 2 mln osób więcej - odpowiednio 28,9 mln i 26,9 mln" - napisano w raporcie.

"Ma na to zapewne wpływ program 500 plus. W związku z dodatkowymi pieniędzmi większą liczbę osób w Polsce stać jest na wyjazdy i korzystanie z bazy noclegowej. W pewien sposób stymuluje to branżę do zwiększenia swojej bazy noclegowej" - powiedział Łącki. Pod koniec lipca 2015 r. w naszym kraju działały 10 tys. 024 obiekty noclegowe. W zeszłym roku było ich 10 125. Jak ocenili autorzy raportu KRD, "najbliższe lata, według prognoz, mają prezentować się równie pozytywnie".×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.