PARTNER PORTALU
  • BGK

Polski stadion w finale Stadium of the Year

  • pt    1 marca 2017 - 07:27
Polski stadion w finale Stadium of the Year
W Polsce plebiscyt jest znany jako Stadion Roku 2016, a dziesięć stadionów-finalistów wyłoniono z 29 nominacji (fot.tspodbeskidzie.pl)

• Pięciu znanych architektów wybrało 10 najciekawszych stadionów otwartych w 2016 roku na świecie.
• W tym gronie znalazł się jeden polski obiekt, Stadion Miejski w Bielsku-Białej. Zwycięzcę poznamy 6 marca.
Bielsko-Biała to jedyne polskie miasto i jedno z zaledwie dziesięciu na świecie, które znalazły się na liście finalistów Stadium of the Year 2016. W Polsce plebiscyt jest znany jako Stadion Roku 2016, a dziesięć stadionów-finalistów wyłoniono z 29 nominacji, wśród których ten w Bielsku-Białej był jedyną propozycją z Polski.

Obok Stadionu Miejskiego do finału zakwalifikowały się m.in. London Stadium (nowy dom West Ham United w Londynie), Vodafone Arena (Besiktas, Turcja), Allianz Stadion (Rapid, Austria), Dacia Arena (Udinese, Włochy), Hard Rock Stadium (Miami Dolphins, USA) czy Stadion FK Krasnodar (FK Krasnodar, Rosja).

Obecnie jury ocenia wszystkich finalistów, a werdykt poznamy już 6 marca. Stadiony są oceniane pod kątem wartości estetycznej, ich relacji z otoczeniem oraz innowacyjności.

Wyboru dokonuje międzynarodowe jury złożone ze znanych architektów, mających na koncie wspaniałe stadiony zrealizowane na trzech kontynentach: Peters Bordas (Bord, Węgry), Przemek Kaczkowski (Stoprocent Architekci, Polska), Mårten Leringe (C.F. Møller, Szwecja), Robert Mankin (NBBJ, USA) and Andy Simons (KSS, Anglia).

Poza głosowaniem jury, każdy z 29 stadionów – nie tylko finaliści – jest przedmiotem głosowania publicznego. W nim udział może wziąć każdy internauta. Głosowanie jest darmowe, ale z jednego urządzenia można oddać tylko jeden głos. Dotąd swoją opinię wyraziło ponad 65 tysięcy osób z ponad 100 krajów. Platforma do głosowania będzie otwarta do północy w sobotę, 4 marca.

Każde z dwóch głosowań zaowocuje osobnym tytułem Stadium of the Year 2016. Zwycięzca głosowania jury będzie znany 6 marca, natomiast lidera głosowania publicznego poznamy 7 marca.

Stadium of the Year to niekomercyjny projekt powstały w 2011 roku, mający na celu wyłonienie najciekawszych obiektów piłkarskich otwartych w ciągu minionych 12 miesięcy. Dzięki dużemu zainteresowaniu powstałe w Polsce głosowanie stało się największym w swoim rodzaju na świecie.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.