PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie miasta umacniają pozycję na rynku usług biznesowych

  • wnp.pl    29 kwietnia 2016 - 17:20
Polskie miasta umacniają pozycję na rynku usług biznesowych
fot.fotolia

Co decyduje o wyborze Polski i konkretnych miast, jako miejsca na te usługi outsourcingowe? Z ankiety PAIZ wynika, że szuka się nowoczesnej powierzchni biurowej, dobrej dostępności komunikacyjnej, ewentualnie wsparcia publicznego, ale być może przede wszystkim dobrze przygotowanych pracowników, z dobrą znajomością języków obcych.
Sektor usług dla biznesu z roku na rok przesuwa się na liście największych pracodawców w Polsce. Do 2025 roku polskie centra usług biznesowych mogą zatrudniać nawet 450 tys. pracowników. O perspektywach sektora usług dla biznesu będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prezentując w kwietniu dane o działalności PAIiIZ po pierwszym kwartale prezes Sławomir Majman powiedział, że w portfolio agencji znajdowały się 192 projekty inwestycyjne o łącznej wartości 3,8 mld euro. Dzięki nim może powstać blisko 41,5 tys. miejsc pracy.

Dominują różne specjalizacje, m.in. IT, finansowo-księgowe, kontaktu z klientem (69 projektów, 18,8 tys. potencjalnych miejsc pracy) oraz zaliczane do nich usługi badawczo-rozwojowe (B+R - 14 projektów, 1,8 tys. miejsc).

Rozwój sektora nowoczesnych usług biznesowych (skrót ang. BSS - Business Support Services) jest niemal zaprogramowany na co najmniej na 1-2 lata.

Rekomendacje Polsce daje pośrednio coroczne zestawienie firmy doradczej Tholons. Według jej analizy ze stycznia br., w pierwszej dziesiątce najlepszych lokalizacjach outsourcingowych na świecie jest osiem miast z Azji i tylko dwa z Europy: Kraków (9. miejsce) i Dublin (10). Pozycje w drugiej i trzeciej dziesiątce także zdominowane są przez miasta azjatyckie, a są jeszcze tylko trzy europejskie: Praga (14), Budapeszt (24) i Warszawa (25). W pierwszej setce plasuje się ponadto Wrocław (58. miejsce).

O dobrych perspektywach rozwoju sektora jest przekonana firma doradcza McKinsey. Ocenia ona, że do 2025 roku polskie centra usług biznesowych mogą zatrudniać nawet 450 tys. pracowników.

- Jest to trudne zadanie, ale realne uwzględniając, że Polska jest dziś trzecim krajem świata pod względem liczby miejsc pracy BSS, a w Europie numerem jeden - mówi Jacek Levernes, prezes Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce (skrót ang. - ABSL).

Związek publikuje co roku raport, obejmujący dane członków, czyli inwestorów zagranicznych w Polsce. Według stanu na kwiecień 2015 r. (nowy raport ukaże się w czerwcu br.), w Polsce istniały 532 centra usług z kapitałem zagranicznym, zatrudniające 150 tys. osób. Ich właścicielami było 356 inwestorów.

W ciągu 12 miesięcy (od kwietnia 2014 roku) powstało 60 nowych BSS i przybyło aż 22 tys. nowych miejsc pracy, a w okresie dwóch lat - 40 tys. Ekstrapolując dynamikę rozwoju, w końcu 2016 r. będzie działać ponad 600 centrów biznesowych.

„Biorąc pod uwagę dotychczasowy rozwój branży można szacować, że w 2020 roku zagraniczne centra usług biznesowych w Polsce będą zatrudniać co najmniej 250 tys. osób - stwierdzają autorzy raportu.

 

Należy też dodać, że poza statystykami ABLS znajduje się grupa kilkudziesięciu polskich firm outsourcingowych (BPO, ITO), centrów usług wspólnych (SSC) oraz centrów badawczo-rozwojowych (R&D), które zatrudniają łącznie ponad 50 tysięcy osób.

Co decyduje o wyborze Polski i konkretnych miast, jako miejsca na te usługi outsourcingowe? Z ankiety PAIZ wynika, że szuka się nowoczesnej powierzchni biurowej, dobrej dostępności komunikacyjnej, ewentualnie wsparcia publicznego, ale być może przede wszystkim dobrze przygotowanych pracowników, z dobrą znajomością języków obcych.

Choć 95 proc. ośrodków usług biznesowych zlokalizowanych jest w dziewięciu największych aglomeracjach, to i pod tym względem zmienia się mapa usług. Znaczne wzrosty zatrudnienia notują też m.in. Opole, Rzeszów, Toruń, Piła i Olsztyn.

O perspektywach dla sektora BSS i uwarunkowaniach będzie mowa podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.