PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie miasta w serialach: Warszawa zgarnia większość, Sandomierz wchodzi na podium

  • MN    2 września 2016 - 14:05
Polskie miasta w serialach: Warszawa zgarnia większość, Sandomierz wchodzi na podium
Warszawa jest liderem wśród polskich miast w serialach (fot. pixabay)

• Warszawa jest najbardziej medialnym miastem wśród tych, które występują w serialach. Zawdzięcza to telenowelom „Na wspólnej” i „M jak Miłość”.
• Do grona liderów dołączył również Sandomierz, lokowany w popularnym serialu „Ojciec Mateusz”.
• W zestawieniu próżno szukać wielu metropolii – obok Warszawy znalazł się tylko Wrocław, znany z serialu „Pierwsza miłość”.
• Można za to znaleźć w zestawieniu miejscowości… fikcyjne.
Dane na temat miast w serialach po raz siódmy przygotował w swoim raporcie „Press-Service Monitoring Mediów”. Dotyczy on publikacji, które ukazały się w I półroczu 2016 roku. Analizie poddano wybrane polskie seriale emitowane przez Polsat, TVN, TVP1 i TVP2 w okresie od stycznia do czerwca 2016 roku, których akcja dzieje się współcześnie: „Barwy Szczęścia”, „Druga Szansa”, „Klan”, „M jak Miłość”, „Na dobre i na złe”, „Na sygnale”, „Na Wspólnej”, „Ojciec Mateusz”, „O mnie się nie martw”, „Powiedz TAK!”, „Przyjaciółki”, „Rodzinka.pl”, „Singielka”, „Strażacy”, „Pierwsza Miłość”.

Stolica liderem (nie tylko) dzięki Na Wspólnej

Na pierwszym miejscu znalazła się Warszawa z serialem „Na wspólnej”, który zapewnił stolicy 1,3 tys. publikacji i pozycję lidera. Drugie miejsce również zajmuje Warszawa, tyle że z serialem „M jak Miłość”, który zapewnił miastu blisko 1 tys. publikacji (w poprzednim raporcie to dzięki "M jak miłość" stolica była liderem, ale tym razem to "Na wspólnej" było najczęściej wymieniane w mediach). 

Po raz pierwszy w raporcie do grona liderów zawitał Sandomierz, lokując się na trzeciej pozycji dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”, z wynikiem 0,9 tys. publikacji. Czwarte miejsce zajął Wrocław z serialem „Pierwsza miłość” (0,8 tys. publikacji), a pierwszą piątkę zamyka ponownie Warszawa, dzięki „Drugiej szansie” (0,8 tys. publikacji).

Raport dotyczy nie tylko telewizji, ale także radia, prasy i internatu. I to właśnie w internecie najwięcej publikacji zebrała Warszawa, wymieniana w związku z serialem „Na Wspólnej” – 1123 informacje, co stanowiło 86 proc. przekazu. W prasie i telewizji najpopularniejsza była również stolica, ale w kontekście „M jak Miłość” – odpowiednio 305 i 20 materiałów. W radiu i telewizji często pojawiał się Sandomierz – po 14 informacji w każdym z rodzajów mediów.

Miasta zyskują ogólnopolską promocję

Jak czytamy w raporcie, ogółem w przekazie na temat wszystkich analizowanych miast przeważały media ogólnopolskie – 58 proc. Najwięcej informacji w źródłach regionalnych zgromadziły Warszawa („Na Wspólnej”), Sandomierz („Ojciec Mateusz”) oraz Wrocław („Pierwsza Miłość”).
Jeśli chodzi o dotarcie do odbiorców, podobnie jak w poprzednim półroczu, znów liderem jest Warszawa z serialem „Na Wspólnej”. Analitycy „Press-Service Monitoring Mediów” ocenili je na 1 mld potencjalnych kontaktów odbiorców z informacjami.

Tuż za Warszawą znalazły się natomiast miejscowości fikcyjne. Druga pod tym względem jest Leśna Góra z „Na dobre i na złe” (0,8 mld), a trzecia - Grabina z „M jak Miłość” (0,4 mld).×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.