PARTNER PORTALU
  • BGK

Polskie stadiony pretendentami do tytułu Stadionu Roku 2017

  • pt    26 lutego 2018 - 19:12
Polskie stadiony pretendentami do tytułu Stadionu Roku 2017
Jedna z nagród przyznawana jest za głosowanie publiczne, w którym udział wziąć może każdy internauta na świecie (fot.slaskie.pl)

Arena przyszłorocznego Super Bowl w Atlancie, dwa największe stadiony Mistrzostw Świata 2018, najnowszy hiszpański gigant, Wanda Metropolitano w Madrycie. Z takimi rywalami zmierzą się Stadion Śląski i stadion Widzewa Łódź w plebiscycie na Stadion Roku.
  • Tylko raz w historii polski stadion zwyciężył w plebiscycie na Stadion Roku (w 2012 stadion w Gdańsku).
  • Teraz, przy okazji ósmej edycji, przebudowany Stadion Śląski jest jednym z dwóch polskich kandydatów obok stadionu Widzewa w Łodzi.
  • Głosować można do 4 marca.

Odmieniony Stadion Śląski i nowy stadion Widzewa maja szansę na tytuł Stadionu Roku 2017. Jako jedne z 27 obiektów oddanych do użytku w 19 krajach znalazły się na liście kandydatów do tego zaszczytnego miana.

Rywalizacja jest zacięta, ponieważ w jednej kategorii obok siebie znalazła się arena przyszłorocznego Super Bowl w Atlancie, dwa największe stadiony Mistrzostw Świata 2018 czy najnowszy hiszpański gigant, Wanda Metropolitano w Madrycie. Do tego fascynujące przykłady architektury sportowej z Ameryki Łacińskiej czy nawet Turkmenistanu i Gabonu.

 

Jedna z nagród przyznawana jest za głosowanie publiczne, w którym udział wziąć może każdy internauta na świecie. Zliczony może być tylko jeden głos z danego urządzenia, tj. komputera lub telefonu.

Czytaj też: Nie tylko Stadion Śląski. Liczba obiektów lekkoatletycznych rośnie w szybkim tempie

By wziąć udział, należy wybrać z listy pięć najciekawszych stadionów, przyznając im noty od 5 do 1 gwiazdki. Dotąd aż 35 tysięcy osób z ponad 60 krajów oddało głos, a czas na decyzję jest do 4 marca włącznie.

Drugą, zupełnie niezależną, nagrodę przyzna jury złożone z ekspertów w dziedzinie projektowania stadionów. Piątka architektów ma łącznie na koncie ponad 20 projektów stadionów, w tym spektakularne areny oddane w Polsce, Rosji, Turcji czy Arabii Saudyjskiej. W zespole znaleźli się: Nick Birmingham (Arup Associates, Londyn), Riccardo Cestari (Londyn), Siergiej Czoban (SPEECH, Moskwa), Bünyamin Derman (DB Architects, Stambuł) oraz dr Maria Sipińska-Małaszyńska (APA Sipińska Małaszyński, Poznań/Warszawa).

Jury w pierwszej kolejności, ogłosi finałową dziesiątkę najciekawszych stadionów. Następnie, po ich dalszej analizie, wybrany zostanie zwycięzca. Najlepszy stadion 2017 roku poznamy 7 marca.

Stadion Roku (Stadium of the Year) to największy w swoim rodzaju plebiscyt na świecie. Rozpoczęty osiem lat temu tylko wśród polskiej publiczności, dziś jest rozpoznawalny w ponad 80 krajach i odbywa się w dwóch językach. Zdecydowanie największą popularnością cieszy się w obu Amerykach oraz Europie. W minionym roku nagrodzone zostały Vodafone Park (Beşiktaş, Stambuł) oraz London Stadium (West Ham United, Londyn). Jedynym polskim zwycięzcą jest Stadion Energa Gdańsk nagrodzony w 2012 roku. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Jan, 2018-02-27 08:37:53

    Bezsensu jest ten stadion. Wyrzucili kasę i wybudowali kilka lat po Euro2012 a miał byc na Euro 2012