PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi czeka na odsłonięcie

  • PAP/MN    17 maja 2017 - 10:46
Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Łodzi czeka na odsłonięcie
Na zdjęciu pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej, który powstał w Łomży. On również zawiera nazwiska ofiar katastrofy. (fot. Arkadiusz Zarzecki, CC-BY 3.0, wikimedia)

W Łodzi powstał pomnik ofiar katastrofy w Smoleńsku, który zostanie odsłonięty w piątek, 18 maja.
• Inicjatorem tej formy upamiętnienia tragedii z 10 kwietnia 2010 r. był były metropolita łódzki, a obecnie metropolita krakowski - abp Marek Jędraszewski.

• Pomnik z nazwiskami ofiar tragedii, został usytuowany na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniającej ofiary Katynia.

• Uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika zaplanowano na piątek, rozpocznie je msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej.

Decyzję w sprawie wzniesienia pomnika jednogłośnie podjęli łódzcy radni w ub. roku. Jak podkreślał wówczas w swoim wystąpieniu na sesji Rady Miejskiej abp Jędraszewski, pomnik pozwoli na upamiętnienie wszystkich osób, które zginęły w katastrofie 10 kwietnia 2010 roku.

Pomnik z nazwiskami ofiar tragedii, został usytuowany na tyłach łódzkiej bazyliki archikatedralnej, w bezpośrednim sąsiedztwie tablicy upamiętniającej ofiary Katynia. Składa się z dwóch wysokich kamiennych kolumn i jednej niższej oraz kamiennej poziomej tablicy. Na wysokich kolumnach znalazły się m.in. nazwiska osób, które zginęły w katastrofie.

Autorami pomnika są łódzcy artyści rzeźbiarze: Krystyna Fałdyga-Solska i Bogusław Solski.

Czytaj też: Polityczne przepychanki po katastrofie na Zamku Książąt Polskich

Uroczystości związane z odsłonięciem i poświęceniem pomnika zaplanowano na piątek. Rozpocznie je msza św. w bazylice archikatedralnej w intencji Marii i Lecha Kaczyńskich oraz pozostałych ofiar katastrofy smoleńskiej. Liturgii mszy św. i poświęceniu pomnika będzie przewodniczyć abp Jędraszewski.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie Tu-154M w Smoleńsku zginęli wszyscy pasażerowie i załoga samolotu - w sumie 96 osób, m.in. prezydent Lech Kaczyński z małżonką i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski. Polska delegacja, w tym wielu przedstawicieli polskich elit politycznych, wojskowych i kościelnych oraz środowisk pielęgnujących pamięć o zbrodni katyńskiej, zmierzali na uroczystości rocznicowe w Lesie Katyńskim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • olo2, 2017-05-18 11:44:10

    Czy metropolita też pokrył koszty tego dzieła czy liczy na sowite co łaska (zarobek) przy poświęceniu.