PARTNER PORTALU
  • BGK

Pomnik w Sosnowcu będzie śpiewał?

  • www.esosnowiec.pl (Teresa Szczepanek)    26 sierpnia 2011 - 11:20
Pomnik w Sosnowcu będzie śpiewał?

Usytuowany na Placu Stulecia pomnik Jana Kiepury może zaśpiewać. Na taki pomysł wpadł Krzysztof Klonowski, elektronik pracujący w sosnowieckim Miejskim Zakładzie Usług Komunalnych.
Pracownik swój pomysł przedstawił dyrektorowi Zbigniewowi Majchrzakowi. – Szef obiecał porozmawiać w tej sprawie z prezydentem Górskim (zabierz głos/oceń prezydenta). To było kilka miesięcy temu. Chciałbym zrobić coś dla miasta, w którym mieszkam od 30 lat – mówi pan Krzysztof. I dodaje: – Szkoda, że szef zbagatelizował moją prośbę i nic w tej sprawie nie zrobił, nie mam takiego przebicia jak on, jestem prostym człowiekiem.

Zdaniem Krzysztofa Klonowskiego pomnik Kiepury mógłby stać się atrakcją dla mieszkańców i przyjezdnych.

– Kraków ma ziejącego ogniem smoka, Sosnowiec mógłby mieć śpiewający pomnik, a wszystko jest bardzo proste do wykonania – mówi.

Jak sobie to wyobraża? – Wystarczą głośniki, wzmacniacz, odtwarzacz CD i specjalnie opracowany system. Jestem elektronikiem, mógłbym taki system skonstruować sam, to nie jest skomplikowana sprawa. Kiedyś smok przy Wawelu ział ogniem co kilka minut, teraz, żeby buchnął ogień, trzeba wysłać sms o treści: smok. Kosztuje 1,22 zł. Podobnie mogłoby być u nas. Dzięki wysłanemu sms-owi, z płyty, na której nagranych byłoby przypuśćmy 10 – 15 utworów, wybierany byłby za każdym razem inny. Melodie śpiewane przez Jana Kiepurę płynęłyby w eter – wyjaśnia.

Twierdzi, że czas emisji piosenek można by ograniczyć, żeby nikomu nie przyszło do głowy, by zakłócać komuś ciszę nocną. – W letnich ogródkach przesiaduje wielu Sosnowiczan, na pewno byłaby to dla nich jakaś atrakcja – dodaje.

Pomysł natychmiast podchwycono w Wydziale Informacji i Promocji Miasta. – Jakiś czas temu, planując nowe metody ożywienia centrum Sosnowca, dyskutowaliśmy o tym, że przecież zamontowane są urządzenia nagłaśniające na Placu Stulecia, które warto by było wykorzystać. Pomysł wpisuje się w nasze założenia. Jesteśmy otwarci na rozmowę – mówi Michał Mercik z WPI UM w Sosnowcu.

Zdaniem pana Krzysztofa koszt takiego przedsięwzięcia nie powinien przekroczyć 10 tysięcy złotych. On sam za skonstruowanie potrzebnego systemu nie chce żadnej gratyfikacji: – Gmina mogłaby umówić się z operatorem którejś z sieci komórkowych i wynegocjować niską cenę sms-a.

– Podoba mi się ten pomysł. Jesteśmy gotowi zainwestować kilkadziesiąt tysięcy , by ożywić centrum. Gdyby udało się wykorzystać istniejący sprzęt, koszty byłyby dużo mniejsze – mówi Mercik i deklaruje, że WPI UM w Sosnowcu weźmie na siebie kwestie wszelkich potrzebnych uzgodnień i konsultacji, choćby z MZZL, który jest administratorem Placu Stulecia, po to, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem zamówień publicznych.

– Trzeba pochylić się nad sprawą. Zapraszamy pomysłodawcę do nas z początkiem września – mówi Michał Mercik.

– To dla mnie bardzo pocieszająca informacja – cieszy się Krzysztof Klonowski i dodaje: – Zamiast czekać do tej pory, mogłem od razu przyjść z pomysłem do redakcji albo bezpośrednio udać się do magistratu. Minęło sporo czasu, lato się kończy, ale mam nadzieję, że piosenki Jana Kiepury popłyną w eter już niedługo.

Inicjatywę popiera zastępca prezydenta Agnieszka Czechowska-Kopeć. – To interesujący pomysł. Na pewno spodoba się mieszkańcom. Trzeba tylko pomyśleć, jak to rozsądnie zorganizować. Chętnie wezmę udział w spotkaniu z pomysłodawcą i pracownikami Wydziału Informacji i Promocji Miasta – deklaruje pani prezydent.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2011-08-26 19:25:22

    Nawet na pomniku można się dorobić, Tym samym kieszenie turystów obrobić. Zatem niech w miasteczkach, na każdziutkim rynku, Stoi statuetka macherskich uczynków,