PARTNER PORTALU
 • BGK

Pomorski Komitet Protestacyjny: Samorządowcy przeciw centralizacji państwa

 • MN    13 kwietnia 2017 - 09:40
Pomorski Komitet Protestacyjny: Samorządowcy przeciw centralizacji państwa
Komitetem będzie kierować kierować siedmiu samorządowców, w tym prezydenci Słupska, Sopotu i Gdańska. (fot. Facebook)

Paweł Adamowicz, Mieczysław Struk, Robert Biedroń, Jacek Karnowski i inni samorządowcy z Pomorza zawiązali Pomorski Komitet Protestacyjny.
• Samorządowcy z Pomorza nie zgadzają się na wprowadzane przez rząd zmiany dążące do centralizacji państwa.

• Pomorskie Komitet Protestacyjny to wspólna inicjatywa ponad 30 samorządowców, którzy deklarują pracę na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

• Zawiązanie komitetu na Pomorzu to pokłosie Forum Samorządowego w Warszawie, w którym wzięło udział 1,5 tys. osób.

Sprzeciw samorządowców wobec rządów Prawa i Sprawiedliwości przybiera coraz większe kształty. Jednym z efektów jest utworzenie Pomorskiego Komitetu Protestacyjnego, do którego doszło w Gdańsku.

- Samorządy trzeba konsekwentnie ulepszać, ale nie niszczyć - mówił w podczas zawiązywania komitetu Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - To co robią obecnie rządzący naszym państwem jest dążeniem do centralizacji na niespotykaną dotąd skalę.

Czytaj też: Związek Miast Polskich odpowiada na zarzuty o zbytnie "upolitycznienie". Walczy z centralizacją, nie z rządem

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nie unikał kontrowersyjnych porównań: - Rzesza niemiecka miała być na tysiąc lat, Związek Radziecki też miał być wieczny. Pisowcy teraz przechwalają się w kuluarach, niejeden z nas to już słyszał, że będą rządzić Polską do dwa tysiące dwudziestego któregoś roku. To są infantylne przechwałki i mrzonki. Ja nie twierdzę, że to potrwa bardzo krótko, ale im krócej, tym lepiej – zaznaczał Adamowicz.

Czytaj też: Jacek Karnowski do PiS: Jeżeli chce się zmieniać ustrój państwa, musi być referendum

Pomorskim  Komitetem Protestacyjnym kieruje siedmiu samorządowców: Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Słupska Robert Biedroń, Starosta Powiatu Malborskiego Mirosław Czapla; Wójt Gminy Cedry Wielkie Janusz Goliński, Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski, Burmistrz Miasta Pucka Hanna Pruchniewska.

Czytaj też: Paweł Kukiz: Tak dla dwukadencyjności. Sitwy samorządowe „sprawniejsze” niż parlamentarne

Podczas spotkania  samorządowcy województwa pomorskiego dyskutowali o ewentualnych działaniach, które można podjąć, by zapobiec ponownej centralizacji życia społecznego w Polsce. Członkowie komitetu wspólnie mają wzmacniać społeczeństwo obywatelskie poprzez uświadamianie jak najszerszym kręgom mieszkańców korzyści z funkcjonowania samorządów i zagrożeń, jakie niesie centralizacja władzy.

Czytaj też: Ruch Samorządowy „Bezpartyjni” chce być alternatywą dla partii politycznych

Okazją do szerszych działań komitetu będą określone dni w kalendarzu, jak dzień wstąpienia Polski do Unii Europejskiej (1 maja), Dzień Europy (5 maja), Dzień Unii Europejskiej (9 maja), Dzień Samorządności (27 maja) czy Międzynarodowy Dzień Demokracji (16 września).

Powstanie komitetu na Pomorze to efekt wcześniejszego Forum Samorządowego w Warszawie, gdzie 1,5 tys. samorządowców zawiązało ogólnopolski komitet protestacyjny. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (3)

 • Wkur..., 2017-04-20 11:34:29

  Do puszatek: Cudowna " Trójca",Sami Swoi. Jak to ludzie się dobierają!
 • Goc, 2017-04-16 19:08:53

  To prawdziwe oblicz Biedronia te osoby są mu bardzo bliskie to też je popiera.Tylko naiwni uwierzyli w tego kameleona.
 • puszatek, 2017-04-13 15:26:25

  Pedały i złodzieje łączcie się! Tym to już nic nie pomoże.