PARTNER PORTALU
 • BGK

Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego: Morawiecki zapowiada gigantyczne pieniądze

 • pt/pap    14 września 2016 - 17:27
Porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju województwa śląskiego: Morawiecki zapowiada gigantyczne pieniądze
Mateusz Morawiecki podczas wizyty w Katowicach (fot.PTWP)

• Na Śląsku powstał wartościowy program gospodarczo-społeczny, zbieżny ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – ocenił wicepremier Mateusz Morawiecki, jeden z sygnatariuszy porozumienia na rzecz zintegrowanej polityki rozwoju woj. śląskiego.
• Podkreślił jednocześnie, że do województwa śląskiego popłyną w najbliższych latach "historycznie najwyższe środki, jakie można sobie wyobrazić"
To porozumienie, podpisane w środę w Katowicach, to pierwszy taki dokument w Polsce, opracowany w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) przez regionalne środowiska i przedstawicieli różnych opcji politycznych.

Jest to program wszechstronnego rozwoju regionu, opierający się na trzech głównych kierunkach: reindustrializacji, czyli odbudowie przemysłu, metropolizacji i rewitalizacji. Został przyjęty w formie rekomendacji WRDS kierowanej do rządu.

"Powstał program gospodarczo-społeczny, który jest bardzo wartościowy" - oświadczył podczas konferencji prasowej po podpisaniu dokumentu wicepremier Morawiecki. Zaznaczył, że ma on "bardzo wysoki poziom zbieżności ze Strategią na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju".

Ogromne środki dla Śląska

"To, w jakiej formie, które z poszczególnych projektów zostaną wchłonięte, wdrożone w ramach Strategii Rozwoju, pozostanie jeszcze przez kilka miesięcy przedmiotem naszych analiz i pewnych dyskusji, ale nie ma zasadniczo rozbieżności, podobnie jak w ogromnym planie wzmocnienia infrastruktury woj. śląskiego i tutaj też przeznaczamy ogromne środki zarówno na kolej, jak i na rozwój dróg, co też w jeszcze lepszy sposób połączy mieszkańców i zakłady, przedsiębiorstwa woj. śląskiego z resztą kraju z i z Europą. Będziemy na pewno starali się wspierać w najlepszy możliwy sposób i realistycznie wartościowe inicjatywy gospodarcze woj. śląskiego" - dodał.

"Jest to historyczne porozumienie ponieważ mimo, że reprezentujemy - nawet tak jak tutaj stoimy - różne poglądy polityczne, w temacie rozwoju naszego województwa absolutnie się nie różnimy. Dzisiejsze spotkanie, podczas którego obecny był pan premier Mateusz Morawiecki, uznajemy za bardzo owocne, padło bardzo dużo dobrych deklaracji co do realizacji naszego porozumienia. Myślę, (…) że to nie jest tekst pobożnych życzeń, że to naprawdę jest dokument, którego realizacja jest możliwa. Po raz pierwszy od 21 lat stworzyliśmy dokument opracowany przez mieszkańców Śląska dla ludzi żyjących na śląsku" - powiedział przewodniczący WRDS i lider śląsko-dąbrowskiej "S" Dominik Kolorz.

Pytany o to, czy porozumienie będzie załącznikiem do Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, wicepremier zaprzeczył. "Tego dzisiaj nie mogę w ten sposób ująć, ponieważ jak tylko zgodzilibyśmy się na taki załącznik jako załącznik w pełnym tego słowa znaczeniu, to gwarantuję państwu, że za chwilę byśmy mieli 15 innych załączników. (…)" - powiedział.

Produkcja elektrycznych autobusów

Podkreślił jednocześnie, że do woj. śląskiego popłyną w najbliższych latach "historycznie najwyższe środki, jakie można sobie wyobrazić". "3,5 mld euro z samego tylko Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego - to jest dwa razy więcej, o 100 proc. więcej niż w poprzedniej perspektywie, czyli alokacja na Górny Śląsk jest historycznie wysoka i warto zadbać o to, by każda złotówka była wydana na inwestycje i rozwój, a nie na wygodę i przyjemności, bo inwestycje i rozwój zbudują długoterminowy wzrost gospodarczy. Z Polskiego Funduszu Rozwoju już dzisiaj pracujemy nad kilkoma projektami, część z nich jest objęta tajemnicą handlową, ale dotyczą inwestycji wielomilionowych również dla Górnego Śląska. Oprócz tego to program dla rewitalizacji Bytomia - to kolejne blisko pół miliarda złotych, prócz tego szereg mniejszych projektów budżetowych, które składają się w perspektywie 5-7 lat na kolejne 2,5-3 mld inwestycji na Górnym Śląsku" - wyliczał Morawiecki.×
KOMENTARZE (6)

 • Oczekujący, 2016-09-15 22:29:07

  Ogromne to ogromne tamto + ble ble o tym ogromnym Planie.Kiedy pojawią się konkrety?
 • jancz, 2016-09-15 12:14:48

  Do hobiz: A propos tylko "związkowcy nieroby". Czy hobiz zna kogokolwiek, kto zrezygnowałby świadomie z tego, co wywalczyli związkowcy? Tych narzekaczy we wszystkich dziedzinach gospodarki i grupach społecznych jest co niemiara. Ale wywalczone przez tych nierobów pieniądze wszyscy chętnie ...biorą. Czyż to nie jest powszechna hipokryzja? A naukowcy? Kolejna klika do przyssania się do publicznych pieniędzy. Może należy tym superdrogim"naukowcom" wypominać ich horrendalne stawki za niewiele warte ekspertyzy? Vide dzisiejszy "Super Ekspres". Tylko że to jest "elita", lepsi, a tamci to zwyczajne nieroby, bo robole.  rozwiń
 • hobiz, 2016-09-15 10:37:58

  Do ObserwatorWrocławski: Morawiecki z PiS, związkowcy ( nieroby ) praktycznie rzecz biorąc też , samorządowcy ( wojewodowie ) też z PiS, to kto w tym gronie ma się nie zgodzić ? Przedsiębiorcy chcą pieniędzy a naukowcu chcą zachować swoje miejsca pracy. Przecież wiadomo , że obecna "komuna"...; postępuje zgodnie z hasłem przywódców bolszewików - kto nie z nami ,ten przeciwko nam . . A czy ten projekt przewiduje gigantyczne pieniądze na podtrzymanie ledwie zipiącego górnictwa ? Zaznaczam , że te pieniądze "idą" z naszych podatków . Pewnie już nie obowiązuje stara zasada gospodarcza - Popyt i podaż . Tak , że ostrożnie z tymi malkontentami  rozwiń