PARTNER PORTALU
  • BGK

Posłowie PO piszą do wojewody podlaskiego w sprawie gminy Grabówka

  • PAP/MIW    5 czerwca 2017 - 17:30
Posłowie PO piszą do wojewody podlaskiego w sprawie gminy Grabówka
Posłowie PO zwrócili się do wojewody z zapytaniem, kiedy podejmie działania, by gmina Grabówka zaczęła istnieć. (fot. twitter.com / Andrzej Halicki)

Powołania przez wojewodę podlaskiego komisarza do tworzenia gminy Grabówka chce grupa mieszkańców, która zabiega o nią od lat. Posłowie PO zwrócili się do wojewody z zapytaniem, kiedy podejmie działania, by - w związku z orzeczeniem TK - gmina Grabówka zaczęła istnieć.
• Zdaniem polityków PO to wojewoda jest "właściwym organem, aby wdrażać w życie rozporządzenie rządu z 28 lipca 2015 roku o utworzeniu gminy Grabówka".

• Politycy pytają wojewodę, kiedy realnie nowa gmina mogłaby zacząć działać i czy mieszkańcy Grabówki mogą liczyć na wsparcie wojewody i pomoc jego urzędu "na etapie kształtowania się gminy i jego organów".

• Według posła Andrzeja Halickiego, niezwłocznie musi być stworzony budżet na zadania zlecone i zadania własne gminy Grabówka.

W miniony czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż rozporządzenie rządu premier Beaty Szydło z grudnia 2015 r., które uchyliło decyzję poprzedniego rządu o utworzeniu od 1 stycznia 2016 r. gmin Szczawa (Małopolskie) i Grabówka (Podlaskie), jest niezgodne z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.

W marcu zaskarżyła to rozporządzenie do Trybunału grupa posłów PO. Wskazywali oni, że zarówno powołanie gminy, zmiana jej granic, czy likwidacja, są oddzielnymi decyzjami administracyjnymi, w określonej procedurze i każda z takich decyzji wymaga przeprowadzenia odrębnych konsultacji z mieszkańcami.

TK wskazał, że w procedurze przygotowania tego rozporządzenia nie przeprowadzono konsultacji i uznał je za niezgodne z konstytucją i ustawą o samorządzie gminnym.

Posłowie PO nie mają wątpliwości

- Czyli gmina Grabówka istnieje - mówił w poniedziałek (5.06) na konferencji prasowej w miejscowości Sobolewo (tam miała być siedziba władz nowej gminy, po wydzieleniu jej z gminy Supraśl), lider PO w Podlaskiem Robert Tyszkiewicz.

Poinformował, że wraz z b. ministrem administracji i cyfryzacji w rządzie PO-PSL Andrzejem Halickim składa zapytanie poselskie do wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego. Tyszkiewicz mówił, że wojewoda jest "właściwym organem, aby wdrażać w życie rozporządzenie rządu z 28 lipca 2015 roku o utworzeniu gminy Grabówka".

W piśmie posłowie pytają wojewodę m.in. o to, kiedy podejmie "stosowne kroki" by zrealizować zapisy rozporządzenia i "uruchomi budżet dla gminy Grabówka". Pytają go też na przykład, kiedy realnie nowa gmina mogłaby zacząć działać i czy mieszkańcy Grabówki mogą liczyć na wsparcie wojewody i pomoc jego urzędu "na etapie kształtowania się gminy i jego organów".

- Apelujemy do wojewody by - wobec niebudzącego wątpliwości, całkowicie jednoznacznego wyroku TK - niezwłocznie przystąpił do czynności powołujących do życia gminę Grabówka"- mówił Tyszkiewicz.

- Dziś możemy powiedzieć, że od 1 stycznia 2016 roku Grabówka rzeczywiście jest gminą - dodał Andrzej Halicki. Według niego, niezwłocznie musi być stworzony budżet na zadania zlecone i zadania własne tej gminy.

- Orzeczenie (TK) nie zostawia żadnych złudzeń - mówił dziennikarzom.

Prawnicy wojewody będą czekać do 13 czerwca

Wniosek do wojewody, o jak najszybsze powołanie pełnomocnika do tworzenia gminy Grabówka, złożyła też grupa inicjatywna powołania tego samorządu. To mieszkańcy miejscowości, które w skład nowej gminy by weszły, od lat zabiegający o jej utworzenie.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

  • Szczawa, 2017-06-05 20:34:33

    Dodam jeszcze że Pani Premier w wyborach zapowiadała jasno że będą słuchać obywateli. Mieszkańcy chcą podziału więc nieutworzenie tych gmin będzie sprzeczne z zapowiedzią przedwyborczą. To że obecne gminy protestują jest jasne że nie chcą puścić dojnych krów od siebie.
  • Szczawa, 2017-06-05 20:01:35

    Jak najbardziej gminy powinny powstać. PiS nie miał czasu i niezgodnie z prawem odebrali obywatelom to o co walczyli przez blisko 10 lat. W Szczawie 60% popiera PiS i 90% popiera utworzenie gminy Szczawa. Szczawa przez 20 lat jest dojona zakładam że podobnie jest jak z Grabówką. Zamieszane są w to 2... partie ale mam nadzieję że pójdą po rozum do głowy i dadzą szanse nowym gminom.  rozwiń