PARTNER PORTALU
 • BGK

Powiększenie Opola: Gminy szukają ratunku u Beaty Szydło

 • pt    15 listopada 2016 - 16:37
Powiększenie Opola: Gminy szukają ratunku u Beaty Szydło
Dobrzeń Wielki po zmianie granic straci dochody z podatków z Elektrowni Opole (fot.dobrzenwielki.pl)

• "Po raz pierwszy w historii Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej zmienia granice gminy całkowicie wbrew woli jej mieszkańców, skazując tę gminę na całkowitą degradację" – piszą opolscy samorządowcy.
• Przedstawiciele gmin chcą uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyłączenie do Opola części ich terenów.
Rady gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków wystąpiły do premier Beaty Szydło z wnioskami o uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyłączenia do Opola części ich terenów.

- W związku z podjęciem przez Radę Ministrów w dniu 19 lipca 2016 r. rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy Rada Gminy Dobrzeń Wielki, pragnie zwrócić uwagę Pani Premier, jakie katastrofalne skutki dla lokalnej społeczności oraz finansów gminy wywoła zmiana granic Gminy Dobrzeń Wielki zatwierdzona powyższym rozporządzeniem – napisali w liście do premier Beaty Szydło przedstawiciele gmin, prosząc o uchylenie rozporządzenia.

Rada Gminy Dobrzeń Wielki podjęła nawet specjalną uchwałę w sprawie wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów z apelem o uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów w części dotyczącej zmiany granic Gminy Dobrzeń Wielki.

Jak piszą samorządowcy, rozporządzenie zostało przyjęte przez Radę Ministrów pomimo tego, że ostatecznie nie zaopiniowała go ani Komisja Prawnicza w Rządowym Centrum Legislacji, ani Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, a w planie posiedzenia Rady Ministrów tego dnia w ogóle tego punktu nie przewidywano.

Jak napisali: - W naszej opinii jest to niespotykany do tej pory precedens, bo chyba po raz pierwszy w historii Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej zmienia granice gminy całkowicie wbrew woli jej mieszkańców, skazując tę gminę na całkowitą degradację.

Samorządowcy dodają, że zignorowano zupełnie pytania ze strony Ministerstwa Finansów o skutkach finansowych dla gmin.

- Pominięto też zupełnie opinię lokalnej społeczności, a społeczny protest przeciwko podziałowi gminy jest ogromny – czytamy w liście.

W Gminie Dobrzeń Wielki na 14 tys. 500 mieszkańców w konsultacjach wzięło udział 8 tys.777 osób, z których 8 tys. 750 było przeciwnych zmianie granic gminy.

Autorzy listu wyliczają, że przeprowadzona dokładna analiza skutków zmiany granic wykazuje, że spadek po stronie dochodów gminy w stosunku do planowanych na rok 2016 wyniesie ok. 62 % czyli o ok. 43,2 mln. zł.

- Jest to ogromna wyrwa w finansach Gminy Dobrzeń Wielki choćby z tego względu, że tylko jedna trzecia obszaru gminy oraz jej mieszkańców znajdzie się w granicach miasta Opola – piszą samorządowcy.

Rządzący gminą Dobrzeń odrzucają także obiecaną jednorazową pomoc ze strony miasta Opola. Jak podkreślają, będzie to tylko przedłużenie agonii gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


MultimediaREKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Max, 2016-11-16 17:04:32

  Ale o co chodzi ? Adres pomylili, powinni pisać do Makreli, waser-dojcze :-)