PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Opola: Gminy szukają ratunku u Beaty Szydło

  • pt    15 listopada 2016 - 16:37
Powiększenie Opola: Gminy szukają ratunku u Beaty Szydło
Dobrzeń Wielki po zmianie granic straci dochody z podatków z Elektrowni Opole (fot.dobrzenwielki.pl)

• "Po raz pierwszy w historii Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej zmienia granice gminy całkowicie wbrew woli jej mieszkańców, skazując tę gminę na całkowitą degradację" – piszą opolscy samorządowcy.
• Przedstawiciele gmin chcą uchylenia rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyłączenie do Opola części ich terenów.
Rady gmin Dobrzeń Wielki, Dąbrowa, Komprachcice i Prószków wystąpiły do premier Beaty Szydło z wnioskami o uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyłączenia do Opola części ich terenów.

- W związku z podjęciem przez Radę Ministrów w dniu 19 lipca 2016 r. rozporządzenia w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany nazwy gminy Rada Gminy Dobrzeń Wielki, pragnie zwrócić uwagę Pani Premier, jakie katastrofalne skutki dla lokalnej społeczności oraz finansów gminy wywoła zmiana granic Gminy Dobrzeń Wielki zatwierdzona powyższym rozporządzeniem – napisali w liście do premier Beaty Szydło przedstawiciele gmin, prosząc o uchylenie rozporządzenia.

Rada Gminy Dobrzeń Wielki podjęła nawet specjalną uchwałę w sprawie wystąpienia do Prezesa Rady Ministrów z apelem o uchylenie rozporządzenia Rady Ministrów w części dotyczącej zmiany granic Gminy Dobrzeń Wielki.

Jak piszą samorządowcy, rozporządzenie zostało przyjęte przez Radę Ministrów pomimo tego, że ostatecznie nie zaopiniowała go ani Komisja Prawnicza w Rządowym Centrum Legislacji, ani Komisja Wspólna Rządu i Samorządu, a w planie posiedzenia Rady Ministrów tego dnia w ogóle tego punktu nie przewidywano.

Jak napisali: - W naszej opinii jest to niespotykany do tej pory precedens, bo chyba po raz pierwszy w historii Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej zmienia granice gminy całkowicie wbrew woli jej mieszkańców, skazując tę gminę na całkowitą degradację.

Samorządowcy dodają, że zignorowano zupełnie pytania ze strony Ministerstwa Finansów o skutkach finansowych dla gmin.

- Pominięto też zupełnie opinię lokalnej społeczności, a społeczny protest przeciwko podziałowi gminy jest ogromny – czytamy w liście.

W Gminie Dobrzeń Wielki na 14 tys. 500 mieszkańców w konsultacjach wzięło udział 8 tys.777 osób, z których 8 tys. 750 było przeciwnych zmianie granic gminy.

Autorzy listu wyliczają, że przeprowadzona dokładna analiza skutków zmiany granic wykazuje, że spadek po stronie dochodów gminy w stosunku do planowanych na rok 2016 wyniesie ok. 62 % czyli o ok. 43,2 mln. zł.

- Jest to ogromna wyrwa w finansach Gminy Dobrzeń Wielki choćby z tego względu, że tylko jedna trzecia obszaru gminy oraz jej mieszkańców znajdzie się w granicach miasta Opola – piszą samorządowcy.

Rządzący gminą Dobrzeń odrzucają także obiecaną jednorazową pomoc ze strony miasta Opola. Jak podkreślają, będzie to tylko przedłużenie agonii gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


Multimedia

×
KOMENTARZE (1)

  • Max, 2016-11-16 17:04:32

    Ale o co chodzi ? Adres pomylili, powinni pisać do Makreli, waser-dojcze :-)