PARTNER PORTALU
  • BGK

Powiększenie Warszawy: Referendum w Konstancinie 28 maja

  • konstancin24.eu    12 kwietnia 2017 - 09:15
Powiększenie Warszawy: Referendum w Konstancinie 28 maja
W poniedziałek, 10 kwietnia podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny jednogłośnie zdecydowała o organizacji referendum w sprawie metropolii warszawskiej (fot.Konstancin24.eu)

Rada Miejska Konstancina-Jeziorny zdecydowała dzisiaj o organizacji referendum w sprawie włączenie gminy Konstancin-Jeziorna do planowanej metropolii warszawskiej. Jeśli Wojewoda Mazowiecki nie zakwestionuje uchwały, referendum odbędzie się w niedzielę, 28 maja 2017 r.
Podczas nadzwyczajnej sesji Rada Miejska Konstancina-Jeziorny jednogłośnie zdecydowała o organizacji referendum w sprawie metropolii warszawskiej.

Uchwałę poparli wszyscy radni uczestniczący w obradach - 20 osób. Jeśli uchwała nie zostanie zakwestionowana przez Wojewodę Mazowieckiego, mieszkańcy naszej gminy pójdą do urn w niedzielę, 28 maja. Odpowiedzą na pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. St. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna".

Chodzi o kontrowersyjny pomysł posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy w lutym złożyli w Sejmie projekt ustawy dotyczący utworzenia nowego powiatu zwanego "miastem stołecznym Warszawa". Przewiduje on włączenie do Warszawy 32 okolicznych gmin, w tym Konstancin-Jeziornę, a także inne gminy naszego powiatu - Piaseczno, Górę Kalwarię i Lesznowolę.Taki ogromny powiat liczyłby prawie 3 mln mieszkańców.

Czytaj też: PiS chce metropolii warszawskiej na kształt Wiednia czy Berlina

Większość konstancińskich samorządowców krytykuje pomysł i obawia się m.in. utraty suwerenności gminy oraz statusu uzdrowiska. Wytykają posłom brak konsultacji społecznych. Radni uważają, że proponowane zmiany "będą rzutowały na więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe, łączące mieszkańców naszej gminy". Teraz w tej sprawie będą mogli wypowiedzieć się wszyscy mieszkańcy.

Czytaj też: Referendum ws. metropolii warszawskiej: Legionowo nie chce być częścią metrolopolii

Nie wiadomo jeszcze, jaka będzie ostateczna treść ustawy, to też trudno jednoznacznie stwierdzić jakie byłby jej skutki dla samorządów i mieszkańców podwarszawskich gmin. Wiadomo jednak, że z powstaniem metropolii będą się wiązały zarówno zagrożenia, jak i korzyści dla gmin, które wejdą w jej skład. Wśród zmian na lepsze wymienia się m.in. usprawnienie komunikacji publicznej i zmniejszenie jej kosztów. Dzisiaj mieszkańcy podwarszawskich gmin za korzystanie ze stołecznej, publicznej komunikacji płacą niejako dwukrotnie. Samorządy dopłacają z miejskiej kasy, a mieszkańcy muszą jeszcze kupować droższe podmiejskie bilety.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.