PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: 4,4 mln zł na system PEKA

  • JS    6 kwietnia 2016 - 22:22
Poznań: 4,4 mln zł na system PEKA
Prezentacja przygotowana przez ZTM przekonała radnych - w głosowaniu zadecydowali o przekazaniu na potrzeby systemu 4,4 mln zł (fot. poznan.pl)

3,8 mln zł w tym roku, a 600 tys. w przyszłym - poznańscy radni podczas sesji przyznali dodatkowe pieniądze na zapewnienie ciągłości pracy, bezpieczeństwa i wydajności systemu PEKA.
Daniel Wawrzyniak, dyrektor ds. technicznych Zarządu Transportu Miejskiego, wyjaśniał radnym, dlaczego i na co są potrzebne dodatkowe pieniądze. Zwrócił im uwagę na zagrożenia, na jakie narażony jest system: już obecnie miesięcznie notuje się prawie 500 awarii systemu lub problemów z jego obsługą, bo system jest na granicy wytrzymałości. Ochrona danych systemowych i danych klientów przed utratą z powodu awarii jest więc jedną z podstawowych potrzeb.

Obecnie awaria oznaczałaby także niemożność świadczenia usług na dotychczasowym poziomie, nie mówiąc już o utraconych przychodach miasta i pogorszeniu wizerunku Poznania jako miasta przyjaznego pasażerom komunikacji publicznej. Najgorszym zagrożeniem byłoby jednak całkowite unieruchomienie systemu PEKA oraz systemów zintegrowanych - zwracał uwagę.

Dlatego, jak przekonywał, niezbędne jest stworzenie zapasowego centrum przetwarzania danych PEKA, które będzie kosztowało 2,7 mln zł i które przejmie obsługę, gdyby system podstawowy uległ awarii. Nie będzie też potrzeby wyłączania dostępu dla użytkowników podczas prac naprawczych czy konserwacyjnych, jak się dzieje obecnie.

Kolejny koszt to 700 tys. zł potrzebne na monitoring jakości i spójności systemów teleinformatycznych. To z kolei pozwoli na dużo bardziej efektywne monitorowanie stanu takich urządzeń jak kasowniki czy sprawdzarki kontrolerów, a także możliwość podjęcia skutecznych działań zanim jeszcze dojdzie do awarii.

150 tys. zł będzie kosztował interfejs do zewnętrznej personalizacji kart PEKA. To także zabezpieczenie umożliwiające pracę bez przerwy w przypadku awarii maszyny personalizacyjnej w ZTM, pozwalające także na utrzymanie ciągłości wydawania kart oraz szyfrowanie i przekazywanie danych personalnych w bezpieczny sposób.

System kopii zapasowych i archiwizacji, który także powstanie w ramach tych środków, będzie kosztował 850 tys. zł. Nie tylko pozwoli na odtworzenie utraconych danych w przypadku katastrofy technicznej, ale też będzie cennym źródłem informacji dla wszystkich tych, którzy będą modernizowali system lub wprowadzali nowe rozwiązania za kilka lat.

Prezentacja przygotowana przez ZTM przekonała radnych - w głosowaniu zadecydowali o przekazaniu na potrzeby systemu 4,4 mln zł. Po głosowaniu Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania, podziękował radnym za podjęcie tej decyzji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.