PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: kłótnia o festiwal Malta

  • KDS    2 czerwca 2017 - 07:02
Poznań: kłótnia o festiwal Malta
Sejmik województwa wielkopolskiego w tym roku przyznał 320 tys. zł dotacji do Malta Festival Poznań (fot.malta-festival.pl)

Koniec z dotowaniem festiwalu Malta z pieniędzy województwa wielkopolskiego? Tego chce Dariusz Szymczak, przewodniczący klubu radnych PiS w sejmiku województwa wielkopolskiego, który zaapelował do marszałka, by wstrzymał dotację. Marszałek mówi "nie".
Jak informuje "Gazeta Wyborcza", kością niezgody jest Oliver Frljić, chorwacki reżyser kontrowersyjnego spektaklu „Klątwa", który ma być kuratorem poznańskiego festiwalu. 

- To osoba, która zyskała rozgłos dzięki obrażaniu uczuć patriotycznych oraz religijnych milionów Polaków, w tym Wielkopolan. Z tego powodu władza samorządowa nie powinna przekazywać środków na organizację tegoż wydarzenia”. W swoim apelu powołuje się też na osobę Jana Pawła II.

- Patrzymy z niepokojem na przekraczanie kolejnych granic w kaleczeniu uczuć i poczucia dumy narodowej Polaków. Powinniśmy przed takimi aktami przemocy bronić się jako samorząd i jako wspólnota mieszkańców województwa wielkopolskiego (...) Jeśli jako samorząd jesteśmy kontynuatorami tych tradycji, a jednocześnie jesteśmy dumni z przynależności do jednego narodu wespół ze św. Janem Pawłem II, to nie możemy finansować działań ludzi, którzy tę naszą dumę próbują niszczyć. Musimy jasno pokazać, jako samorząd, po której stronie stoimy, by nie zostać posądzonym o hipokryzję - pisze przewodniczący klubu radnych PiS.

Marszałek Marek Woźniak uważa, że za apelem radnego kryje się postulat cenzury prewencyjnej wobec kuratora Malta Festival Poznań.

- Jeszcze nie widzieliśmy niczego na festiwalu, a artysta, który w innym miejscu i czasie zaproponował coś, co nie spodobało się władzy, ma być ujęty na czarnej liście i należy uniemożliwić mu wszelkie działania, choćby odbierając dotacje. Takie praktyki były dniem codziennym PRL i dotykały takich artystów, jak Miłosz, Herbert czy Barańczak - czytamy na wyborcza.pl odpowiedź Marka Woźniaka. 

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", w tym roku samorząd województwa wielkopolskiego przyznał dofinansowanie w wysokości 320 tys. zł. Jak do tej pory jest ono najwyższe. 

Poznański festiwal ostatnio nie ma szczęścia do pieniędzy. O wycofaniu dotacji rządowej mówił również Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego. Choć oficjalnie decyzja jeszcze nie zapadła, to organizator festiwalu nadal nie otrzymał pieniędzy z ministerstwa. 

Dlatego uruchomili akcję crowdfundingową „zostań Ministrem Kultury”. Każdy, kto chce wesprzeć poznański festiwal, za pośrednictwem serwisu wspieramkulture.pl może wpłacić nawet symboliczną złotówkę. 

Malta Festival Poznań trwa od 16 do 25 czerwca. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.