PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań. Miliony na rocznicę Powstania Wielkopolskiego

  • pt    11 stycznia 2018 - 18:58
Poznań. Miliony na rocznicę Powstania Wielkopolskiego
Rok setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości Poznań świętować będzie na wiele sposobów (fot.pozna.pl)

Trzy miliony zł - to pula pieniędzy na upamiętnienie i promowanie Powstania Wielkopolskiego. Miasto Poznań ogłosiło właśnie konkurs dotacyjny. Mogą w nim wystartować organizacje samorządowe, które przygotują projekty kulturalno-edukacyjne z okazji stulecia wybuchu powstania oraz odzyskania niepodległości.
  • Rok setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i odzyskania niepodległości Poznań świętować będzie na wiele sposobów.
  • Miasto przeznaczyło już blisko 3 miliony złotych na okolicznościowe wydarzenia miejskich instytucji kultury.
  • Teraz takie same pieniądze trafią na ogłoszony właśnie dwuletni konkurs dla organizacji pozarządowych.

- 2018 rok to czas wielkich rocznic dla Poznania i dla państwa polskiego - mówi Jędrzej Solarski, odpowiedzialny za kulturę zastępca prezydenta Poznania.

- Przygotowujemy się do nich już od dłuższego czasu. Zależy nam na tym, by ważne rocznice łączyły poznaniaków i Wielkopolan. Nie będzie lepszej okazji, by skupić uwagę na roli Poznania nie tylko w odzyskaniu niepodległości, ale też na tym, co przez ostatnie 100 lat nasze miasto wniosło do polskiej tożsamości. Olbrzymia w tym rola artystów i animatorów kultury. Zachęcamy ich, by pomogli opowiedzieć światu o tym, czym dla Poznania i poznaniaków jest wolność - dodaje.

 Czytaj: Jak polskie miasta, gminy i powiaty uczczą 100-lecie odzyskania niepodległości

Najważniejsze uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 100 lat organizuje samorząd województwa wielkopolskiego. Ale to w Poznaniu działają najprężniejsze organizacje pozarządowe oraz cała sieć miejskich instytucji kultury.

- Dzięki inicjatywie prezydenta Jacka Jaśkowiaka wspartej przez radnych możemy w tym roku ogłosić specjalny konkurs na projekty realizowane w latach 2018-19 - zapowiada Justyna Makowska, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania. - Liczymy na to, że wypłynie kilkaset wniosków. Chcemy, by były to projekty, których koncepcje uwzględnią np. nowatorskie formy przekazywania wiedzy historycznej, a ich treść podkreśli unikatowość Poznania, jego dziedzictwo kulturowe i lokalną tożsamość mieszkańców.

W konkursie na wysoką ocenę komisji i ekspertów mogą liczyć projekty o dużej wartości merytorycznej, atrakcyjne i angażujące uczestników - zwłaszcza młodych ludzi.

- Zależy nam na wartości merytorycznej i artystycznej projektu, ale powiązanej z nowatorską formą - dodaje dodaje Marcin Kostaszuk, zastępca dyrektora wydziału kultury.  - Chcemy, by poznaniacy nie byli tylko biernymi obserwatorami wydarzeń upamiętniających powstanie, ale by poczuli, że to ich święto. Ważne będą też walory wizerunkowe: trafny, dobrze promowany pomysł ma szansę rozsławić naszą lokalną historię także poza Wielkopolską, tak jak dzieje się to z inscenizacją przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania 26 grudnia.

W puli konkursu są 3 miliony złotych - po 1,5 mln zł na każdy rok realizacji projektu (2018 i 2019).  Nabór ofert rozpoczyna się 11 stycznia i potrwa do 5 lutego. W tym czasie projekty można konsultować z wydziałem kultury. Dla wszystkich, którzy chcieliby wystartować w konkursie, mają pomysł, ale nie wiedzą, jak przygotować ofertę - zorganizowane zostanie specjalnie spotkanie warsztatowe.

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.