PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań rozmawia z taksówkarzami i mówi nie Uberowi

  • JL    25 października 2016 - 07:39
Poznań rozmawia z taksówkarzami i mówi nie Uberowi
Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapewnia taksówkarzy, że będzie ich wspierał. Fot. UMP

Władze Poznania liczą na współpracę taksówkarzy w opracowywaniu mających uspokoić ruch w centrum rozwiązań dla miejskiego transportu.
Na spotkaniu z reprezentantami taksówkarzy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak zapowiedział, że władze miasta zastanawiają się nad nadaniom taksówkom takich uprawnień, jakie mają autobusy.

– Traktuję taksówki jako uzupełnienie transportu publicznego. Chciałbym, by taksówki pomogły nam w zmniejszeniu liczby aut w mieście. Żeby tak się stało muszą mieć możliwość szybszego przejazdu. Jestem w stanie zaryzykować i umożliwić wjazd taksówkom tam, gdzie inni jeździć nie mogą – mówił na spotkaniu prezydent Jacek Jaśkowiak.

Taxibusy i nie Uberowi

Władze Poznania liczą na sugestie i uwagi taksówkarzy do planu zmian w ruchu, m.in. wprowadzenia buspasów na kolejnych ulicach miasta. Z buspasów będą korzystać również taksówki. W miejscach, gdzie nie jeżdżą autobusy, a jest duże natężenie ruchu, miasto deklaruje rozpatrzenie możliwości stworzenia specjalnych taxipasów.

Szybsza jazda taksówek buspasami ma być jednym z elementów przewagi taksówkarzy nad kierowcami korzystającymi z aplikacji Uber, którzy na te pasy dostępu nie będą mieli.

– Kierowca Ubera to nie przedsiębiorca. Wy w Poznaniu płacicie podatki, opłacacie licencję, dlatego będziemy preferować taksówki. Postaramy się zmobilizować parlamentarzystów do opracowania przepisów pozwalających na blokowanie sieci Uber. Na razie prowadzonych jest ok. 20 postępowań przeciwko użytkownikom tej aplikacji, którzy zagrożeni są sankcją w wysokości 10 tys. zł – przekonywał prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Więcej miejsc postojowych

Miasto zamierza także wyznaczyć więcej miejsc postojowych dla taksówek oraz umożliwić im parkowanie na kopertach dla dostawców. Na razie takich kopert jest 16, ale, jak zapewnia zastępca prezydenta Poznania Maciej Wudarski, do wiosny powstanie kolejne 30.

W Poznaniu jest zarejestrowanych ok. 2,8 tys. taksówek. Dysponują ok. 600 miejscami postojowymi. Zrzeszenia taksówkarskie szacują potrzeby w tym zakresie na minimum 1000.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • StowZPT, 2016-11-04 20:59:35

    Dziękujemy i liczymy na cykliczne spotkania w tym temacie.
  • czubuś , 2016-11-04 14:48:51

    Cena sztywna pozwoliłaby na walkę o klienta jakością usługi Prawo własności licencji gwarantuje dodatkowy dochód emerytom